Opuchlizna oczu – 7 możliwych przyczyn

· Sierpień 1, 2018
Nasze oczy mogą spuchnąć z wielu powodów. Pokażemy jakie mogą być możliwe przyczyny takiego stanu oraz co możesz zrobić, by zmniejszyć opuchliznę domowymi sposobami.

Dlaczego tak często dolega nam opuchlizna oczu? Nasza twarz jest jest jedną z tych części ciała, która jest najbardziej narażona wizualnie na czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Palące słońce, zimny wiatr, deszcz czy inne czynniki klimatyczne stopniowo zmieniają wygląd naszej twarzy.

A nasze oczy są właściwie najbardziej wrażliwym miejscem. Dlatego opuchlizna oczu pojawia się tak często. 

Skóra okalająca nasze oczy jest szczególnie delikatna i podatna na przeróżne problemy. Jednak to czynniki wewnętrzne zwykle przyczyniają się do dolegliwości związanych z narządem wzroku. Od momentu, kiedy się budzimy, nasze oczy aż się proszą o odpowiednią troskę. To dlatego powinniśmy nabyć nawyki, które dobrze na nie wpłyną.

Czym powodowana jest opuchlizna oczu

Poczynając od spożywania zbyt dużej ilości soli, aż po depresję – istnieje nieskończona lista czynników, które negatywnie wpływają na nasze oczy. Aby doprowadzić do zapalenia, niewiele potrzeba. Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować opuchliznę oczu i powinniśmy być ich świadomi.

Oto kilka z najbardziej znanych przyczyn:

1. Zmęczenie

To powszechny problem. Brak snu przejawia się w różnych formach – oczy są zwykle pierwszą ofiarą. W zależności od rytmu naszego życia, stres może nas przerastać, a jedną z rzeczy, którą poświęcamy jest nasz wypoczynek.

Kobieta pociera oczy

2. Chroniczne zapalenie powiek

Ta dolegliwość jest następną rzeczą, która sprawia, że pojawia się opuchlizna oczu. Kiedy się budzisz, najprawdopodobniej zauważyłaś kiedyś małe cząsteczki na końcach rzęs; właściwie są to bakterie. Jeśli ich nie wyczyścimy, mogą spowodować podrażnienie i uczucie palenia w oczach.

Mają one związek z kilkoma chorobami okolic oczu.

3. Choroby nerek

W przeciwieństwie do tego co być może myślałaś, istnieją problemy, które mogą mieć negatywne skutki na nasze oczy, chociaż „umieszczone” są z dala od nich. Kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zespół nerczycowy są dwiema możliwymi przyczynami problemu, ponieważ powodują zatrzymanie płynów w organizmie. W ten sposób pojawia się opuchlizna oczu.

4. Alergie

Jeśli dokucza Ci opuchlizna oczu oraz świąd w ich okolicach może to być objawem innych problemów. Jeśli po umyciu twarzy swędzenie nie ustępuje, ani po upływie dłuższego czasu, może to być oznaką alergii. Zapalenie spojówek jest jednym z najpopularniejszych symptomów.

Jeśli Twoje oczy są zaczerwienione przez kilka dni, być może cierpisz na jakieś uczulenie.

5. Genetyka

Wpływ genów zawsze odznacza się w naszym wyglądzie fizycznym oraz pewnych tendencjach. Jeśli u członków Twojej rodziny częsta opuchlizna oczu jest dość powszechna, najprawdopodobniej będzie to dotyczyć również i Ciebie; niekoniecznie jest to związane z problemami zdrowotnymi. Dziedziczenie po przodkach jest nieuniknione.

Remedium na oczy

6. Wiek

Czas zawsze pozostawi pewne ślady na naszym ciele. Niezależnie od tego jak bardzo będziemy o siebie dbać, są rzeczy, których nie możemy uniknąć. Zwykle to na naszej skórze widoczne są zachodzące zmiany. Nasze oczy poczują ciężar lat stając się bardziej wrażliwe i podatne na opuchliznę.

7. Płacz

To nieuniknione. Każdy z nas w pewnym momencie życia napotyka na sytuacje, w których musi dać upust emocjom poprzez płacz. W takich momentach nasze gruczoły łzowe muszą pracować szybciej niż zwykle, co powoduje zapalenia.

Łzy i smutek

Co powinniśmy zrobić

W domu możemy rozwiązać większość problemów powodujących opuchliznę oczu poprzez stosowanie naturalnych remediów lub wyrobienie nawyku dokładniejszego oczyszczania twarzy, zarówno rano, jak i wieczorem.

Najlepszym remedium jest właśnie surowe przestrzeganie higieny. Zawsze myj twarz zimną wodą, co jest najlepszym sposobem na zmniejszenie opuchlizny oczu. I nie wystarczy tylko spłukać twarzy, lecz dokładnie oczyścić skórę i okolice oczu.

Weź kawałek tkaniny oraz zmocz ją zimną wodą. Zamknij oczy oraz umieść wilgotny materiał na powiekach. Możesz wykonywać tę czynność w domu, tuż przed spaniem. Opuchlizna oczu nie pojawia się wyłącznie rano, lecz może wystąpić również wieczorem pod wpływem długiego, ciężkiego dnia. Pozostaw tkaninę na 10 minut.

Jeśli uważasz, że opuchlizna oczu może mieć źródło w problemach z krążeniem, możesz delikatnie poklepać powieki palcem wskazującym i środkowym. To pobudza przepływ krwi.

Odpocznij. Wydaje się to proste, jednak czasami nawet 8 godzin snu nie wystarcza, by całkowicie zregenerować organizm. Oczyść umysł przed zaśnięciem, unikaj świateł oraz odłóż na bok wszelkie zmartwienia. Nie sprawdzaj komputera, ani telefonu. Nie masz żadnego powodu, żeby budzić się w środku nocy, jeśli nie ma takiej potrzeby.