Siemię lniane w leczeniu zaparć – 3 zastosowania
Siemię lniane jest skutecznym lekiem w leczeniu zaparć, czyli w sytuacji, w której nie można wypróżnić się przez co najmniej 3 dni. Zdefiniowanie tej przypadłości nie jest łatwym zadaniem, jednakże normą jest wypróżnianie się od 1 do 3 razy dziennie.
Sam problem z wypróżnianiem to nie wszystko, ponieważ często towarzyszą mu wzdęcia oraz bóle brzucha. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać siemię lniane w leczeniu zaparć i jak im zapobiegać.
Przyczyny zaparć
Do najczęstszych przyczyn zaparć należą:
- Złe nawyki: Niezwracanie uwagi na pojawiającą się potrzebę wypróżnienia lub pośpiech podczas pobytu w toalecie może prowadzić do pojawienia się zaparć.
- Uboga dieta i zbyt rzadkie spożywanie owoców, warzyw, roślin strączkowych, produktów zbożowych i orzechów.
- Picie zbyt małej ilości płynów. Woda, naturalne soki owocowe i warzywne nawilżają jelita, dlatego wspomagają ruchy perystaltyczne.
- Brak wysiłku fizycznego. Ćwiczenia fizyczne pobudzają i przyspieszają procesy trawienne, a także ułatwiają wypróżnienie.
- Czynniki psychologiczne. Stres i nagłe zmiany, a także brak odpowiedniego otoczenia hamują impuls do wypróżnienia.
- Przyjmowanie pewnych lekarstw. Wiele substancji farmakologicznych, jak na przykład morfina, kodeina, leki uspokajające, przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie i moczopędne oraz suplementy zawierające żelazo i wapń powodują zaparcia.
Objawy zaparć
- rzadsze odczuwanie potrzeby wypróżnienia się
- twardy, suchy stolec, którego wydalenie może być bolesne
- większy wysiłek przy wypróżnianiu się
- konieczność znacznie dłuższego niż zazwyczaj pobytu w toalecie
- pojawiające się po wypróżnieniu uczucie, że jelita nie są do końca opróżnione
- opuchlizna w okolicy brzucha
- skurcze brzucha
Przeczytaj także artykuł: Jedzenie powodujące zaparcia – 11 produktów
Siemię lniane w zapobieganiu zaparciom
Siemię lniane, czyli nasiona lnu, to naturalny środek przeczyszczający. W około 40% składa się z błonnika (w tym 10% stanowi błonnik rozpuszczalny w wodzie, a 30% błonnik nierozpuszczalny). Dzięki temu nasiona lnu zwiększają objętość stolca i wspierają regularność ruchów perystaltycznych, co z kolei zapobiega zatorom i zaparciom.
Ponadto, siemię to nieocenione źródło kwasów omega 3, które nie tylko wpływają korzystnie na ogólne zdrowie układu pokarmowego, lecz także odgrywają bardzo ważną rolę w procesie zatrzymywania odpowiedniej ilości płynów w jelitach.
Co więcej, jednym z włóknistych składników nasion siemienia jest śluz roślinny, czyli lepka substancja, która zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów i zwiększa objętość kału i zmiękcza go, dzięki czemu łatwiej jest go wydalić.
Siemię lniane w leczeniu zaparć: 3 naturalne środki
1. Napar z siemienia lnianego
Siemię lniane w leczeniu zaparć można stosować różnie, bardzo dobrze sprawdzają się na przykład napary. Poniżej znajdziesz przepis na prosty napar, a mianowicie herbatkę z siemienia, której picie zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na zaparcia i zmagającym się z innymi dolegliwościami trawiennymi.
Napar możesz wykorzystać jako alternatywę dla wielu środków medycznych, ponieważ działa szybko i skutecznie.
Składniki
- 1 łyżka siemienia lnianego (12 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
- Zalej siemię wodą i podgrzej na średnim ogniu. Potem poczekaj, aż napar zacznie się gotować. Po ugotowaniu zdejmij garnek z ognia.
- Pozostaw herbatkę na kilka minut, aby przestygła, a następnie przelej do szklanki i wypij.
2. Herbatka z siemienia lnianego i ananasa z nutką anyżu
Siemię lniane w leczeniu zaparć możesz połączyć z pysznymi owocami i aromatycznymi dodatkami. Anyż, siemię lniane i ananas to trzy rośliny działające bardzo korzystnie na układ pokarmowy, ponieważ oczyszczają żołądek oraz jelita.
Ta pyszna herbatka oczyszcza organizm, przyspiesza metabolizm i usuwa toksyny. Jest też skuteczna w walce z nadmiernym zatrzymywaniem płynów w organizmie. Co więcej, łagodzi podrażnienia jelita grubego, konsekwencje zbyt tłustej diety, a także zwalcza zaparcia.
Składniki
- 3 szklanki wody (750 ml)
- 2 łyżki anyżu (18 g)
- plasterek ananasa pokrojony w kosteczkę
- 1 łyżka siemienia lnianego (12 g)
Sposób przygotowania
- Anyż, ananasa i siemię lniane zalej wodą i podgrzej.
- Poczekaj, aż woda zacznie się gotować, a następnie zdejmij garnek z ognia.
- Pozostaw napar na kilka minut do przestudzenia, po czym przelej go do naczynia.
- Pamiętaj, aby pić po szklance herbatki trzy razy dziennie.
3. Herbatka lniano-imbirowa
Tego naparu używa się w medycynie jako środka na wiele schorzeń i problemów związanych z układem trawiennym, dlatego jest także idealnym lekiem na zaparcia.
Składniki
- 1 łyżka siemienia lnianego (12 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 1 łyżka korzenia imbiru pokrojonego w kosteczkę (15 g)
Sposób przygotowania
- Zalej imbir i siemię lniane wodą, podgrzej, a kiedy napar zacznie się gotować, zestaw garnek z ognia i pozostaw herbatkę do przestygnięcia na kilka minut.
- Odcedź siemię i imbir, a następnie przelej do szklanki i wypij.
Często zaparcia mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu. Właśnie dlatego ważne jest, by leczyć ten problem i zapobiegać mu. Zdrowie i sprawność Twojego układu pokarmowego oraz Twój codzienny komfort są ważne!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ganorkar, P. M., & Jain, R. K. (2013). Flaxseed – A nutritional punch. International Food Research Journal.
- Hanif Palla, A., & Gilani, A. H. (2015). Dual effectiveness of Flaxseed in constipation and diarrhea: Possible mechanism. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2015.03.064