Roztocza - 4 skuteczne rozwiązania, aby pozbyć się ich z domu
Roztocza to niewielkie mikroorganizmy, należące do rodziny pajęczaków. Bardzo intensywnie namnażają się w przestrzeniach takich jak nasze sypialnie.
Roztocza są obecne między innymi w kurzu. Chociaż nie są widoczne gołym okiem, bardzo szybko się rozmnażają, zwłaszcza jeśli środowisko jest wilgotne, ciepłe i niedostatecznie wentylowane.
Choć nie zawsze powodują one poważne problemy w domu, czasami mają wpływ na pojawianie się dolegliwości takich jak alergie oddechowe, problemy z oczami, alergie skórne i inne uciążliwe objawy występujące czasem bez innego wyraźnego powodu.
Ogólne utrzymywanie porządku w domu pomaga w dużej mierze wyeliminować roztocza. Czasami jednak należy użyć dodatkowych produktów i środków, aby czynność tę wykonać znacznie skuteczniej.
Na szczęście oprócz drażniących środków owadobójczych dostępnych na rynku, istnieją jeszcze naturalne sposoby. Dzięki nim pozbędziemy się roztoczy z naszego domu bez niepotrzebnego stwarzania ryzyka.
W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą szczegółową informacją na temat 4 najlepszych środków na to, aby wyeliminować roztocza.
1. Soda oczyszczona i olejek z drzewa herbacianego sposobem na roztocza
Mieszanka sody oczyszczonej z olejkiem z drzewa herbacianego stanowi wspaniałe połączenie pomocne w eliminacji roztoczy z domu. Skutecznie oczyścimy nią nasze materace i poduszki.
Właściwości tego naturalnego środka niszczą brudne środowisko, jakiego potrzebują roztocza, by żyć i się rozmnażać. Co więcej, soda oczyszczona z olejkiem z drzewa herbacianego skutecznie neutralizuje nieprzyjemny zapach.
Składniki
- 1 szklanka sody oczyszczonej (150 g)
- 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
Sposób przygotowania
- Połącz ze sobą sodę oczyszczoną i olejek z drzewa herbacianego w odpowiednio przygotowanym pojemniku.
Sposób zastosowania
- Gdy produkt będzie już gotowy, posyp nim powierzchnie, które chciałbyś wyczyścić, na przykład materac lub poduszki. Pozostaw na około godzinę.
- Po upływie tego czasu zetrzyj roztwór za pomocą szczotki, a nadmiar usuń za pomocą tradycyjnego odkurzacza.
- Przeprowadzaj proces dezynfekcji co najmniej raz w miesiącu.
Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Materac i poduszki – jak je zdezynfekować?
2. Biały ocet
Kwasy organiczne, jakie zawiera biały ocet sprawiają, że jest on ciekawym środkiem do przeprowadzania ekologicznego czyszczenia.
Składniki te pomagają zdezynfekować powierzchnie i poprzez sprawne usuwanie kurzu, uniemożliwiają roztoczom namnażanie się.
Składniki
- 1/2 szklanki białego octu (125 ml)
- 1/2 szklanki wody (125 ml)
Sposób przygotowania
- Połącz ze sobą biały ocet i wodę w równych ilościach, Przechowuj w pojemniku ze spryskiwaczem.
Sposób zastosowania
- Spryskaj roztworem wszystkie obszary, gdzie pojawił się kurz i pozostaw na 3 do 5 minut.
- Usuń kurz za pomocą suchej, czystej szmatki. Pomoże to pozostawić powierzchnię czystą i wolną od roztoczy.
- Jeżeli masz ochotę, możesz też spryskać octem materac, a następnie wietrzyć go przez kilka godzin.
- Powtarzaj użycie do 2 razy w tygodniu.
Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Może zainteresuje Cię też artykuł: Biały ocet i jego 8 niesamowitych zastosowań w życiu codziennym
3. Alkohol i olejki eteryczne
Alkohol, jaki znajduje się w Twojej apteczce domowej może Ci posłużyć jako domowy środek odstraszający owady. Skutecznie usuwa on roztocza i dezynfekuje zakamarki naszego domu.
Wystarczy jedynie połączyć ten składnik z olejkami eterycznymi o działaniu antybakteryjnym. Dzięki temu znikną roztocza i inne szkodliwe mikroorganizmy.
Składniki
- 1/2 szklanki alkoholu etylowego (125 ml)
- 10 kropli olejku eterycznego z cytryny
- 20 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa
Sposób przygotowania
- Umieść alkohol w butelce ze spryskiwaczem, a następnie zmieszaj go z olejkiem eterycznym z cytryny oraz olejkiem eukaliptusowym.
Sposób zastosowania
- Przed użyciem dokładnie wstrząśnij produkt. Następnie spryskaj nim łóżka, kołdry, poduszki i inne elementy, które stanowią środowisko sprzyjające namnażaniu się roztoczy.
- Możesz stosować ten środek również na powierzchniach, na których gromadzi się kurz.
- Śmiało możesz ten środek włączyć do swoich codziennych nawyków sprzątania.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Prace domowe mogą działać terapeutycznie
4. Anyż, goździki i lawenda
Właściwości jakie kryje w sobie anyż, goździk i lawenda połączone ze sobą w tym domowym remedium sprawiają, że jest to środek czyszczący w 100% naturalny, ekologiczny i idealny, aby usuwać kurz, czyścić powierzchnie, a przy tym nadawać pomieszczeniom przyjemny zapach.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Lawenda – zastosowania w kosmetyce i medycynie
Zaleca się stosowanie tego remedium w sypialni i na powierzchni mebli. Dzięki temu pozbędziemy się szkodliwych mikroorganizmów wywołujących alergie i nieprzyjemny zapach.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 2 łyżki anyżu (20 g)
- 1 łyżka goździków (10 g)
- 3 łyżki kwiatów lawendy (30 g)
Sposób przygotowania
- Umieść szklankę wody w garnku i dodaj do niej anyż, goździki oraz lawendę.
- Gotuj wszystko przez 3 do 5 minut, a następnie przykryj naczynie i ostudź.
- Odcedź tak uzyskany płyn i umieść go w butelce ze spryskiwaczem.
Sposób zastosowania
- Spryskaj tym płynem łóżko, poduszki i przestrzenie narażone na namnażanie się roztoczy.
- Stosuj ten środek 2 razy w tygodniu.
Czy zauważyłeś, że kichasz, pojawiło się u Ciebie pieczenie oczu i ciągły, uporczywy katar bez żadnej wyraźniej przyczyny? Jeżeli nie jesteś w stanie kontrolować objawów alergii i czujesz z tego powodu duży dyskomfort, prawdopodobnie czas wyeliminować z Twojego domu roztocza.
Przygotuj więc jedno z zaproponowanych przez nas rozwiązań i jak najszybciej je wykorzystaj.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Erickson, J. M., & Platt, R. B. (2013). Oribatid Mites. In Encyclopedia of Quaternary Science: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-444-53643-3.00276-4
- Colloff, M. J. (2009). Dust mites. Dust Mites. https://doi.org/10.1007/978-90-481-2224-0
- Mites (Acari) for Pest Control. (2007). Mites (Acari) for Pest Control. https://doi.org/10.1002/9780470750995
- Poveda, D., Chang, A., Cuadros, G., & Acero, V. (2014). Determinación de ácaros del polvo en 90 hogares de tres localidades de Bogotá, Colombia. Spei Domus, 10(20), 7-16. https://revistas.ucc.edu.co/index.php/sp/article/view/883/810
- Renker, C., Otto, P., Schneider, K., Zimdars, B., Maraun, M., & Buscot, F. (2005). Oribatid mites as potential vectors for soil microfungi: Study of mite-associated fungal species. Microbial Ecology. https://doi.org/10.1007/s00248-005-5017-8