Roślina szczęścia: charakterystyka i pielęgnacja
„Roślina szczęścia” to świetna roślina doniczkowa. Często wybiera się ją do dekoracji ze względu na jej piękno i łatwe utrzymanie. Ponadto przypisuje się jej doskonałe korzyści zdrowotne związane z oczyszczaniem środowiska i jej zdolnością do zwiększania spokoju emocjonalnego.
Łatwa adaptacja to kolejny powód, dla którego wielu ludzi lubi tę roślinę. Ponadto ma dość tropikalny wygląd, który nadaje jej intensywna zieleń liści z subtelnymi żółtawymi pasami i gruby pień w odcieniu kasztana. Uważa się nawet, że ta roślina przynosi szczęście tym, którzy ją posiadają. Dowiedzmy się więcej na ten temat.
„Roślina szczęścia”: mistyczna i korzystna dla zdrowia
Roślina, o której mowa, ma powiązania z feng shui i dobrobytem. Magazyn Architectural Digest podkreśla, że ten kwiat podobno przyciąga szczęście w biznesie, przeprowadzce i nowych projektach. Może również wpływać na przyjemny nastrój i pogodne zachowanie.
Jeśli chodzi o zdrowie, dracenie przypisuje się zdolność do detoksykacji powietrza w domu. Chodzi o to, że ogólnie rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, uwalniają tlen i regulują wilgotność w opłacalny i zrównoważony sposób, według magazynu EcoHabitar .
Przeciwdziałają również zanieczyszczeniom pochodzącym z substancji używanych w gospodarstwie domowym, takich jak np. środki czyszczące, farby czy dym papierosowy.
A jakby tego było mało, korzyści płynące z tych roślin wiążą się nawet z ulgą w bólu głowy i przyjemniejszym snem. Na ten temat Centrum Badań i Rozwoju Nauk o Zdrowiu zauważa, że niezdrowa wentylacja w sypialniach nasila zaburzenia snu i powoduje chrapanie. Aby więc rozwiązać te problemy, oczyść powietrze rośliną szczęścia!
„Pal Brazylijski”, „pal wodny”, „dracena wonna” i „smokowiec wonny” to wszystkie nazwy tego gatunku, którego nazwa botaniczna to Dracaena fragrans Massangeana.
Czym się wyróżnia „roślina szczęścia”?
Dracena pochodzi z afrykańskich tropików, wyróżnia się drzewiastym wyglądem i jasnobrązową łodygą, którą charakteryzuje szereg poziomych słojów.
Szerokie liście są podobne do czubka włóczni, ale z lekką krzywizną na zewnątrz. Kwitnienie odbywa się w klastrach i zdarza się maksymalnie kilka razy w roku. Eksperci sugerują przycinanie kwiatów, gdy tylko przekwitną, aby suche części nie zaszkodziły roślinie. Rzućmy okiem na niektóre z jej unikalnych cech:
- Adaptacyjność: przystosowuje się do tropikalnych temperatur i pasuje zarówno do wnętrz, jak i do ogrodu lub patio.
- Łatwa pielęgnacja: dbanie o nią nie jest skomplikowane; wystarczy zapewnić podlewanie, uważając, aby nie zalać doniczki.
- Wysokość: pień rośliny szczęścia wznosi się do 6 metrów, jeśli posadzisz ją prawidłowo w ziemi. Wewnątrz domu wysokość może sięgać około 2 metrów.
- Toksyczność: nie ma negatywnego wpływu na ludzi. Jednak osoby o wrażliwej skórze i alergicy powinny unikać kontaktu z rośliną, przewidując ewentualną reakcję. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, należy umieść roślinę w miejscu, w którym nie będą mogły gryźć liści. Kwiat bowiem broni się przed bakteriami i grzybami wydzielając saponiny, związek drażniący dla układu pokarmowego zwierząt.
Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Jak zrobić palik do mchu dla roślin pnących
Jak dbać o „roślinę szczęścia”?
Pielęgnacja jest prosta, ponieważ koncentruje się głównie na ochronie przed pospolitymi szkodnikami i grzybami, które mogłyby się rozwinąć w wyniku nadmiernego podlewania i nawożenia. Przyjrzyjmy się, jak o nią dbać.
Oświetlenie i temperatura
„Roślina szczęścia” wymaga światła słonecznego, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Jak recenzuje magazyn InfoAgro, ciągłe promieniowanie zmienia rozwój i strukturę genetyczną roślin.
Temperatury odpowiednie dla tego gatunku nie powinny spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Nie należy również umieszczać rośliny w pobliżu grzejników, ponieważ nagłe zmiany termiczne mogą na nią źle wpłynąć.
Podlewanie
Podczas podlewania pozwól wodzie spadać jak deszcz. Reguluj nawodnienie w zimie, podlewając, gdy gleba jest sucha. Latem roślina potrzebuje codziennego nawodnienia, bez przesady jednak, aby nie zalać korzeni i nie zepsuć krzewu.
Nawożenie
Najlepszy dla draceny jest nawóz mineralny, zwłaszcza jeśli rośnie w doniczce. Na podłożu naturalnym natomiast roślina szczęścia nie wymaga nawozów innych niż reszta roślinności.
Utrzymywanie koloru rośliny
Poprzez uroczy zielony kolor roślina ta sygnalizuje, że jest w dobrym zdrowiu. Jeśli zauważysz matowość, przetrzyj liście wacikiem zwilżonym wodą.
Gdy pigmentacja nabiera innych odcieni, jest to znak, że liśc jest uszkodzony. W wyniku zbyt dużej ilości światła liście zastępują swoje jasnożółte przebłyski intensywniejszym zabarwieniem. Zmiana lokalizacji to dobry sposób na uratowanie draceny.
Przycinanie i przesadzanie
Liście nie powinny być często przycinane. Kiedy już przycinasz, rób to tylko u góry, zwłaszcza jeśli są ślady uszkodzeń. Aby rozmnażać roślinę szczęścia, należy wyciąć pęd z pnia i umieścić go w oddzielnej doniczce, czekając, aż urosną korzenie.
Z drugiej strony zaleca się przesadzanie co 2 lata, jeśli wielkość korzeni przekracza wymiary donicy. Eksperci radzą robić to jesienią lub wiosną.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Polecamy sukulenty do dekoracji domu
Jak wyleczyć „roślinę szczęścia”, jeśli zachoruje
Nasza zielona ozdoba może zostać zainfekowana przez szkodniki, takie jak wełnowce i mszyce. Aby ją uratować, niezawodnym lekarstwem jest umycie liści mieszanką neutralnego mydła i wody.
Jeśli krzew cierpi na opadanie liści, a ich wzrost jest utrudniony, potrzebuje nawozu. Skonsultuj się z dostawcą usług ogrodniczych, aby uzyskać korzystny skład.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Contaminación del aire relacionada con la respiración alterada del sueño (SDB). Centro de Investigación y Desarrollo en Ciencias de la Salud. Universidad Autónoma de Nuevo León. México; 2019. http://cidics.uanl.mx/nota-100/
- Dracaena Fragrans Massangeana. Guía Verde. España. https://www.guiaverde.com/guia-de-plantas/dracaena-fragrans–massangeana–583/
- Las plantas correctas para reducir la contaminación interior y ahorrar energía. EcoHabitar. España. https://ecohabitar.org/usar-las-plantas-correctas-puede-reducir-la-contaminacion-interior-y-ahorrar-energia/
- Los efectos de la radiación solar en las plantas. Info Agro. México; 2018. https://mexico.infoagro.com/los-efectos-de-la-radiacion-solar-en-las-plantas/
- Ochoa A. Todo lo que debes saber sobre el palo de Brasil y cómo cuidarlo. Architectural Digest. 2022. https://www.admagazine.com/editors-pick/palo-de-brasil-todo-lo-que-debes-saber-y-como-cuidarlo-20201102-7543-articulos#:~:text=El%20palo%20de%20Brasil%20es%20conocido%20como%20el%20tronco%20de,serenidad%20y%20el%20buen%20humor
- Palo de Brasil. Picture This. Enciclopedia de plantas. https://www.picturethisai.com/es/wiki/Dracaena_fragrans.html#:~:text=Toxicidad,que%20puede%20provocar%20reacciones%20al%C3%A9rgicas.