Poty nocne - 5 przyczyn, które powinniśmy znać
Poty nocne są normalne kiedy temperatura powietrza i ciśnienie są wysokie. Jeżeli te czynniki nie występują, przesadne pocenie się w ciągu nocy może być symptomem choroby.
Wierz w to, lub nie, poty nocne występują dość często u wielu osób. Czasami doświadczamy tego, ponieważ jesteśmy przeziębieni lub cierpimy na drobną infekcję. Ponadto poty nocne są częste podczas menopauzy.
Niemniej jednak, jest nadal niezbędne żebyśmy poprawnie zdiagnozowali tą przypadłość. Co interesujące, istnieje organizacja zwana Międzynarodowe Stowarzyszenie Nadmiernej Potliwości, które prowadzi badania, aby ponieść świadomość tego problemu.
Chociaż nie każdy, kto cierpi na poty nocne, doświadcza również nadmiernej potliwości, ten problem często dotyka osób przebywających w ośrodkach leczniczych. W wielu przypadkach powodem nadmiernej potliwości jest bezsenność, stres lub lęk spowodowany nieprzespanymi nocami.
Jednakże w pozostałych przypadkach powodem może być ukryta, poważniejsza choroba. Tego typu przypadłości należy leczyć. Poniżej przedstawimy Ci pięć czynników, które mogą wywoływać poty nocne.
1. Poty nocne a skutki uboczne pewnych leków
Nadmierna potliwość w nocy może być skutkiem ubocznym różnego rodzaju leków.
Wydział Psychiatrii Uniwersytetu Pensylwanii udowodnił, że wiele terapii antydepresyjnych powoduje wzrost potliwości w ciągu nocy.
- Jednakże ten skutek uboczny nie jest znany wszystkim pacjentom. Właściwie tylko 14-20% pacjentów zauważa zwiększoną potliwość w ciągu nocy.
- I podobnie, w przypadku zażywania dużej ilości leków uśmierzających ból czy stanów zapalnych wzmożona potliwość może być efektem ubocznym.
Zatem nie wahaj się, aby porozmawiać ze swoim lekarzem o jakichkolwiek symptomach czy skutkach ubocznych mogących mieć związek z lekami, które zażywasz.
2. Nadczynność tarczycy
To bez wątpienia najczęstsza przyczyna potów nocnych.
Nadczynność tarczycy powoduje również inne wyraźne symptomy, takie jak: zmęczenie, przybieranie na wadze, nadwrażliwość naczyń włosowatych i zmiany temperatur, które są dość częste.
Są to również objawy łatwiejsze do wykrycia niż poty nocne, kiedy stawiamy diagnozę.
- Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że kiedy tarczyca doświadcza zmian związanych z hormonem tyroksyną, wpływa to na nasz metabolizm. Jedną z głównych konsekwencji jest nadwrażliwość na ciepło oraz nadmierna potliwość.
- Dodatkowo możemy również doświadczyć palpitacji, kiedy jesteśmy w łóżku, dzwonienia w uszach oraz bezsenności.
3. Chłoniak Hodgkina lub zwyczajny
Na początku artykułu mówiliśmy o tym, że w niektórych przypadkach poty nocne są objawem poważniejszych schorzeń.
- Chłoniak Hodgkina lub zwyczajny są właśnie takimi przykładami. To rodzaj raka, który tworzy się w limfocytach, które natomiast są fundamentalną częścią układu odpornościowego.
- Nadmierne pocenie, które jest normalne w tym stanie, może mieć wpływ na układ limfatyczny.
- Generalnie głównymi symptomami, które pojawiają się u pacjentów z chłoniakami są opuchnięte węzły chłonne pod pachami lub w okolicy pachwin.
Niemniej jednak, warto pamiętać, iż chłoniak może być skutecznie leczony oraz posiada wysoką przeżywalność.
4. Hipoglikemia
Poty nocne są również popularnym symptomem hipoglikemii (niedocukrzenia). Na przykład pacjenci z cukrzycą typu 1 często doświadczają częstych stanów nadmiernej potliwości w ciągu nocy. Dzieje się tak ze względu na zaistniały brak równowagi w poziomie glukozy.
Dzieje się tak ze względu na specyficzny powód: trzustka nie wydziela insuliny. W konsekwencji ciało zaczyna się nadmiernie pocić, aby zrównoważyć tą wewnętrzna zmianę.
5. Zgaga lub złe trawienie
Na pewno ta sytuacja zdarzyła Ci się już wcześniej: jesz za dużo lub spożywasz coś, co sprawia, że jest Ci niedobrze, następnie w środku nocy budzisz się zlany potem.
- Powyższy opis obrazuje sposób, w jaki reaguje nasze ciało na brak równowagi, zagrożenie lub wewnętrzne zmiany w organizmie.
- Dodatkowo, musimy również wziąć pod uwagę, że przewód żołądkowo-przełykowy jest również związane z tym symptomem.
- Możesz czuć się wykończony, doświadczyć bólu w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem cierpiąc na tą dolegliwość. Jeżeli tak się dzieje i często doświadczasz tych objawów, skontaktuj się z lekarzem.
- Jak tylko zostanie postawiona diagnoza, choroba może być leczona, a Twoje życie na nowo będzie wyglądało normalnie.
Podsumowując: nigdy nie uważaj tego rodzaju objawów za “normalne”. Poty nocne nie są normalne, jeśli w Twoim pokoju nie jest gorąco. Udaj się do lekarza oraz wyjaśnij jak się czujesz i co się z Tobą dzieje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Davidson, J. R. T., Foa, E. B., Connor, K. M., & Churchill, L. E. (2002). Hyperhidrosis in social anxiety disorder. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 26(7–8), 1327–1331. https://doi.org/10.1016/S0278-5846(02)00297-X
- Armstrong M, Aziz N, Fingeret A. Physiology, Thyroid Function. [Updated 2019 Jun 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537039/
- Gobbi, P. G., Pieresca, C., Ricciardi, L., Vacchi, S., Bertoloni, D., Rossi, A., … Ascari, E. (1990). Night sweats in Hodgkin’s disease A manifestation of preceding minor febrile pulses. Cancer, 65(9), 2074–2077. https://doi.org/10.1002/1097-0142(19900501)65:9<2074::AID-CNCR2820650931>3.0.CO;2-O
- Weng N, Luo YW, Xu JD, Zhang Y. Abnormal nocturnal behavior due to hypoglycemia: A case report. Medicine (Baltimore). 2019;98(6):e14405. doi:10.1097/MD.0000000000014405
- Young, P., Finn, B. C., Bruetman, J. E., & Trimarchi, H. (2007). Gastroesophageal reflux as a cause of night sweating. Anales de Medicina Interna, 24(6), 285–288. https://doi.org/10.4321/S0212-71992007000600007