Pokrzywka - 7 sposobów, które przyniosą Ci ulgę
Pokrzywka (łac. urticaria) to reakcja skórna na nagłe zmiany zachodzące w organizmie lub wzrost temperatury otoczenia. Źródłem takiej zmiany może być na przykład zbyt długie przebywanie na słońcu lub zbyt wysoka temperatura.
Podobne objawy mogą wystąpić również po zwiększonym wysiłku fizycznym. Pokrzywka objawia się wysypką i zaczerwieniem skóry, którym towarzyszy swędzenie i pieczenie. Jeśli potrzebujesz pomocy w walce z tymi objawami, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj aż 7 domowych sposobów zwalczających pokrzywkę.
Pokrzywka najczęściej pojawia się na policzkach, szyi, dekolcie, klatce piersiowej i innych najwrażliwszych obszarach skóry. W skrajnych przypadkach towarzyszą jej nawet podniesiona temperatura ciała, mdłości czy problemy żołądkowe.
Oczywiście nad wysypką i pieczeniem można zapanować stosując leki antyhistaminowe czy kortyzon, jednak zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest sięgnąć po naturalne sposoby, pozbawione skutków ubocznych.
1. Drożdże
Drożdże aplikowane bezpośrednio na skórę pozwalają złagodzić objawy, takie jak pieczenie i wysypka. Ich właściwości regulują bowiem pH skóry, jednocześnie łagodząc stan zapalny i przynosząc ulgę.
Jak stosować drożdże?
- Dodaj do drożdży wodę, a następnie wetrzyj pastę w podrażniony obszar skóry.
- Pozostaw na 20 minut, następnie spłucz zimną wodą.
- Powtarzaj, aż objawy ustąpią.
2. Zimne okłady a pokrzywka
Pokrzywka to dolegliwość, której często towarzyszy pieczenie i ból, dlatego też doskonałym sposobem, by sobie z nią poradzić, są zimne okłady. Niska temperatura pozwala złagodzić stan zapalny i unormować temperaturę ciała.
Jak stosować zimne okłady?
- Owiń kilka kostek lodu w czystą ściereczkę lub ręcznik.
- Pocieraj delikatnie podrażnioną skórę przez 5-10 minut.
- Powtarzaj 2-3 razy dziennie.
3. Oliwa z oliwek
Ciągle powtarzamy, jak wiele korzyści dla Twojej skóry może zaoferować oliwa z oliwek. Udowodniono naukowo, że zawarte w niej niezbędne kwasy tłuszczowe doskonale zapobiegają wysuszeniu skóry, a także powstrzymują procesy przedwczesnego starzenia.
Niewiele osób wie jednak, że oliwa z oliwek to także świetne naturalne lekarstwo na takie dolegliwości jak pokrzywka, zaburzenia pH skóry czy uporczywe swędzenie.
Jak wykorzystać oliwę z oliwek?
- Zaaplikuj odrobinę oliwy z oliwek na skórę.
- Wetrzyj i pozostaw do wchłonięcia.
- Powtarzaj 2 razy dziennie.
4. Aloes na problemy skórne
Żel aloesowy to Twój sojusznik w walce z takimi problemami skórnymi, jak wysypka czy pokrzywka. Jego składniki aktywne doskonale łagodzą podrażnienia i niwelują zaczerwienienie i pieczenie. Żel aloesowy zawiera także duże ilości wody i przeciwutleniaczy. Substancje te zapewnią naturalne nawilżenie i optymalne pH dla Twojej skóry.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 łyżka stołowa żelu aloesowego
Co należy zrobić?
- Wetrzyj żel aloesowy bezpośrednio w podrażniony obszar skóry.
- Odczekaj 20 minut, a następnie spłucz zimną wodą.
- Powtarzaj 3 razy dziennie.
5. Napar z rumianku
Schłodzony naparz rumianku to kolejny naturalny sposób, by złagodzić objawy towarzyszące pokrzywce. Co najlepsze, z właściwości rumianku możesz korzystać zarówno miejscowo, jak i doustnie. Pijąc tak przygotowany napar unormujesz temperaturę ciała i unikniesz problemów trawiennych.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 łyżeczka rumianku
- 1 szklanka wody
Co należy zrobić?
- Dodaj rumianek do szklanki wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia na 10 minut.
- Gdy napar przestygnie, wykorzystaj go do przygotowania kompresów na podrażnioną skórę.
- Dodatkowo pij 1-2 szklanki tego naparu dziennie.
6. Płatki owsiane
Produkty owsiane posiadają właściwości nawilżające, regenerujące i łagodzące. Poniższy sposób pomoże Ci więc, jeśli zmagasz się z takimi problemami skórnymi jak pokrzywka, wysypka czy inny rodzaj podrażnień. Płatki owsiane stosowane bezpośrednio na skórę pozwolą Ci zniwelować zaczerwienienie i powstrzymać swędzenie.
Jak wykorzystać płatki owsiane?
- Napełnij wannę wodą i dodaj do niej szklankę płatków owsianych. Pozostaw na 5 minut.
- Wejdź do wanny i zanurz się w wodzie.
- Opcjonalnie: możesz także wymieszać płatki owsiane z wodą różaną i stosować tę mieszankę wcierając ją w skórę.
- Powtarzaj raz w tygodniu, aż zapanujesz nad uciążliwymi objawami.
7. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to kolejny domowy sposób na unormowanie pH skóry i ograniczenie reakcji alergicznych. Stosuj go bezpośrednio na podrażnioną skórę, a objawy takie jak zaczerwienienie i swędzenie, na pewno ustąpią.
Jak wykorzystać ocet jabłkowy?
- Wymieszaj ocet jabłkowy w równych proporcjach z wodą. Przelej tę mieszankę do butelki ze spryskiwaczem.
- Rozpyl ocet i wodę bezpośrednio na skórę.
- Pozostaw do wchłonięcia.
- Powtarzaj 2 razy dziennie.
Jak widzisz z takimi dolegliwościami jak pokrzywka można sobie doskonale poradzić stosując domowe i w pełni naturalne sposoby. Dzięki nim pożegnasz uporczywe swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
Pamiętaj jednak, by nie mieszać ze sobą opisywanych powyżej sposobów, tak aby nie narazić się na efekty uboczne. Wybierz jedną z powyższych metod i konsekwentnie się jej trzymaj, a na pewno zauważysz efekty!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kayiran MA, Akdeniz N. Diagnosis and treatment of urticaria in primary care. North Clin Istanb. 2019;6(1):93–99. Published 2019 Feb 14. doi:10.14744/nci.2018.75010
- Latreille J, Kesse-Guyot E, Malvy D, et al. Dietary monounsaturated fatty acids intake and risk of skin photoaging. PLoS One. 2012;7(9):e44490. doi:10.1371/journal.pone.0044490
- Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895–901. doi:10.3892/mmr.2010.377
- Feily, A., & Namazi, M. R. (2009). Aloe vera in dermatology: A brief review. Giornale Italiano Di Dermatologia e Venereologia. Edizioni Minerva Medica.
- Lee NR, Lee HJ, Yoon NY, Kim D, Jung M, Choi EH. Application of Topical Acids Improves Atopic Dermatitis in Murine Model by Enhancement of Skin Barrier Functions Regardless of the Origin of Acids. Ann Dermatol. 2016;28(6):690–696. doi:10.5021/ad.2016.28.6.690