Uporczywe swędzenie – jak sobie z nim poradzić?

Jedną z najszybszych i najskuteczniejszych form usuwania uporczywego swędzenia jest przykładanie do swędzącego obszaru ciała zimnego okładu lub owiniętych w chusteczkę kostek lodu.
Uporczywe swędzenie – jak sobie z nim poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2019

Świąd, uporczywe swędzenie, świerzbienie to reakcje naszego organizmu, które mogą być naprawdę uciążliwe i irytujące. Nie ma znaczenia, która cześć ciała daje o sobie znać. Wszystkie skutecznie mogą wyprowadzić nas z równowagi, a co gorsza, świąd często rozprzestrzenia się na pozostałe obszary, wystawiając naszą cierpliwość na wielką próbę.

Uporczywe swędzenie skóry może mieć wiele rozmaitych przyczyn, podobnie z resztą istnieje niezliczona ilość metod radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością. Jedno jest jednak pewne: im bardziej się będziesz drapać, tym swędzi bardziej!

Poznaj dziś kilka skutecznych sposobów na złagodzenie świądu. Dowiedz się również, dlaczego od czasu do czasu możemy odczuwać silne swędzenie skóry. Ponadto przedstawimy Ci kilka najbardziej skutecznych, sprawdzonych metod, które pozwolą Ci uniknąć nadmiernego drapania się.

Uporczywe swędzenie – przyczyny i objawy

Czym jest swędzenie?

Najprościej mówiąc, pojęcie “swędzenie” to nic innego jak podrażnienie skóry będące wynikiem wcześniejszego podrapania się. Współczesna medycyna włącza również do tej kategorii lekki ból towarzyszący podrażnieniu naskórka.

Uczucie swędzenia jest sensoryczną reakcją na bodźce, której nasz organizm nie jest w stanie ani kontrolować, ani zahamować.

Mamy tu do czynienia nie tylko z reakcjami czysto fizycznymi, ale również procesami neurologicznymi. Przykładem mogą być popularnie występujące „tiki”.

Czy zawsze swędzi tak samo?

W przypadku podrażnienia skóry swędzenie może przyjmować różne stopnie nasilenia, a towarzyszące mu objawy mogą być różne u różnych osób. Uczucie to jest wyłącznie powierzchowne, nie dochodzi ani do mięśni, ani do stawów.

Drapiąca się kobieta, uporczywe swędzenie

W momencie, w którym zaczynamy odczuwać uporczywe swędzenie naskórka, naszym naturalnym odruchem jest podrapanie się.

Jednak w wyniku tarcia paznokciami o skórę wywołujemy jej podrażnienie, a nierzadko również niewielki ból i zaczerwienienie naskórka.

Wśród objawów świądu możemy wyróżnić także wysypkę, suchość lub łuszczenie się naskórka, pęcherze czy zranienia.

Jakie są przyczyny swędzenia?

Świąd może być wywołany przez rozmaite czynniki zewnętrzne, powiązane z bezpośrednią stymulacją mechaniczną, elektryczną, chemiczną lub termiczną.

Każdy z nich może wywołać reakcję powodującą wzrost poziomu histaminy w naskórku, a co za tym idzie – podrażnienie lub nieodpartą chęć podrapania się.

Bez wątpienia najczęstszą przyczyną okropnego swędzenia jest nadmierne wysuszenie naskórka.

W większości przypadków jest ono wynikiem nadmiernej ekspozycji naszego ciała na szkodliwe działanie klimatyzatorów, urządzeń grzewczych, a także zanieczyszczonego środowiska, chemicznych środków czyszczących, zbyt gorących codziennych kąpieli, itp.

Kiedy zbyt energicznie się drapiemy, możemy doprowadzić do powstania infekcji bakteryjnej, a nawet do utworzenia się nieestetycznej blizny.

Świąd a choroby

Bardzo często przyczyna silnego swędzenia leży w ogólnej kondycji naszej skóry. Świąd jest objawem między innymi łuszczycy, świerzbu, zapalenia skóry, pokrzywki, łupieżu, ospy wietrznej…

Swędzenie jest również jednym z symptomów chorób, które na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego z prawidłową pracą naskórka. Mowa tu o anemii, zaburzeniach prawidłowej pracy tarczycy, białaczce, chłoniakach, chorobie trzewnej, chorobach wątroby itp.

Także w okresie ciąży skóra kobiety ulega nadmiernemu przesuszeniu, co może wywoływać nieprzyjemne, uporczywe swędzenie i chęci ciągłego drapania się.

Do powyższych należy dodać również rozmaite choroby układu nerwowego, reakcje alergiczne, negatywne skutki przyjmowania pewnych leków czy stosowania nieodpowiednich kremów.

Uporczywe swędzenie po ukąszeniu przez owady

Obowiązkowo należy również wspomnieć o nieprzyjemnych konsekwencjach ukąszeń przez owady lub kontaktu z określonymi roślinami. Zwykle ranka swędzi i piecze, a my nie możemy powstrzymać się od przynoszącego chwilową ulgę drapania się.

Co więcej, swędzenie skóry może być wynikiem zmiany strefy klimatycznej, nadmiernego spożycia owoców morza, suszonych owoców i bakalii, kąpieli w bardzo zimnej wodzie, ekspozycji na silne promieniowanie słoneczne…

Domowe sposoby na złagodzenie swędzenia

Cebula dobra na wszystko

Sięgnij po jedną dużą cebulę i pokrój ją na plasterki. Następnie przyłóż plastry bezpośrednio na swędzącą skórę i przymocuj je za pomocą gazy lub bandaża tak, by ta ostra w smaku bulwa przez kilka minut pozostawała w stałym kontakcie ze skórą.

Jeśli obszar swędzenia jest rozległy, delikatnie wcieraj w niego plastry cebuli. Taki masaż powinien trwać przez kila minut. Przekonaj się sama, że po krótkim czasie swędzenie ustępuje.

Kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej

Napełnij wannę ciepłą wodą i zamiast płynu do kąpieli rozpuść w wodzie jedną szklankę sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj. Następnie zanurz ciało (lub tylko swędzącą część ciała) w tej leczniczej kąpieli na około 20 minut.

Soda oczyszczona na uporczywe swędzenie

Mleczko magnezji lub napar z rumianku

Na swędzący obszar skóry stosuj mleczko magnezji lub napar z rumianku. Powtarzaj zabieg tyle razy, ile uznasz za słuszne. Swędzenie powinno szybko ustąpić.

Ziołowy wywar złagodzi swędzenie

Do szklanki wrzącej wody wrzuć dwie łyżki suszonych liści lipy i waleriany lub rumianku i gotuj całość przez około 5 minut. Spożywaj filiżankę powstałego wywaru razem z każdym posiłkiem.

Powyższe zioła wykazują silne właściwości łagodzące podrażnienia i stany zapalne. Ich skuteczność została potwierdzona nie tylko w przypadku swędzących podrażnień skórnych, ale doskonale koją nerwy, pomagają przywrócić emocjonalną harmonię oraz odganiają strach i lęki.

Aloes

Wielokrotnie pisaliśmy już o cudownych, łagodzących podrażnienia skórne właściwościach aloesowego żelu. Rzeczywiście zawarty w liściach tej rośliny miąższ doskonale odżywia naskórek i w mgnieniu oka pomaga pozbyć się uciążliwego swędzenia.

Zaopatrz się w roślinę aloesu lub samodzielnie wyhoduj ją w domu. Aby wydobyć leczniczy żel, wystarczy przeciąć jeden z mięsistych liści i wyciągnąć z jej wnętrza przezroczystą substancję, którą następnie dokładnie smarujemy podrażniony obszar skóry.

Okład z kostek lodu

Włóż do plastikowego woreczka kilka kostek lodu lub owiń je bawełnianą chusteczką i przyłóż do swędzącego miejsca.

Lecznicza kostka lodu

Innym, równie skutecznym rozwiązaniem, jest również bezpośredni masaż kostką lodu. Tej praktyki nie zaleca się jednak w przypadku wystąpienia pokrzywki lub swędzenia będącego wynikiem uczulenia na zimno.

Pod naporem zimna naczynia krwionośne zlokalizowane w górnych partiach skóry znacznie się zwężają, dzięki czemu następuje zmniejszenie produkcji wywołujących podrażnienie histamin.

Mąka kukurydziana i rumianek

Przygotuj zawiniątko z jednej szklanki mąki kukurydzianej i kilku zmielonych lub zmiażdżonych kwiatów rumianku. Następnie zwilż zawiniątko wodą i przyłóż do swędzącego obszaru ciała.

Płatki owsiane

Wrzuć do rondelka z wodą kilka łyżek płatków owsianych i gotuj tak długo, aż uformuje się gęsta pasta. Następnie zdejmij rondel z ognia i odstaw jego zawartość do ostudzenia.

Po kilkunastu minutach nanieś powstałą pastę na swędzący obszar skóry. Przytwierdź bandażem lub gazą i pozostaw na kilka minut do wchłonięcia. Swędzenie wkrótce ustąpi.

Kwiaty pomarańczy

Chociaż w naszym klimacie zdobycie kwiatów pomarańczy może okazać się trudnym zadaniem, nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli nie uda ci się ich znaleźć, zaopatrz się w wodę lub olejek pomarańczowy.

Napełnij wannę letnią woda i wlej do niej litr wody o aromacie kwiatów pomarańczy. Zanurz ciało na około 15 minut.

Ta metoda jest zalecana zwłaszcza dla osób, u których wystąpiła pokrzywka na całym ciele. Jeśli wysypka jest tylko miejscowa, wystarczy zwilżyć płatek kosmetyczny wodą pomarańczową i przyłożyć na kilka minut do swędzącego obszaru ciała.

Leczniczy napar

Przygotuj napar z garści następujących ziół: pokrzywy, szałwii i melisy. Stosuj kurację pijąc napar trzy razy dziennie aż do momentu całkowitego ustania swędzenia.

Krem z malwy

Drobniutko posiekaj garść liści i kwiatów malwy, a następnie wymieszaj z masłem tak, by otrzymać konsystencję jednolitego kremu.

Uporczywe swędzenie głowy

Nałóż powstałą maść na swędzący obszar skóry i pozostaw na kilka minut. Ten leczniczy krem nie tylko łagodzi swędzenie, ale również odżywia i wygładza skórę.

Seler naciowy

Przygotuj wywar z 2 gałązek selera naciowego. Zalej je litrem wody i gotuj przez 10 minut. Zwilżaj gazę lub płatek kosmetyczny w powstałym wywarze i przykładaj do swędzącego miejsca. Idealnie jeśli pozostawisz leczniczy okład na całą noc.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.