Wysypka na ciele — jak sobie z nią poradzić?
Wykwity na skórze, czyli popularna wysypka to stan zapalny skóry, który objawiać się może rozległymi plamami, bąblami lub grudkami. Towarzyszy jej uczucie swędzenia i pieczenia. Nie są zakaźne i najczęściej pojawiają się w miesiącach letnich, przy intensywnych upałach.
Połączenie wysokiej temperatury z nagromadzonym tłuszczem, bakteriami, zanieczyszczeniami a na dodatek sucha skóra doprowadza do tego, że lepka mieszanka zapycha ujścia gruczołów potowych i wysypka gotowa. W środowisku medycznym definiowana jako potówka.
Dlaczego wysypka się pojawia? Objawy i przyczyny
Wysypka może pojawić się u osób w każdym wieku i w różnych częściach ciała. Często występuje na szyi, talii, klatce piersiowej, plecach czy narządach płciowych. Charakteryzują ją czerwone pęcherze lub krosty, a na skutek intensywnego drapania można doprowadzić podrażnień skóry. Zwykle znika po 5-7 dniach i może ponownie się pojawić.
Przyczyny powstawania wysypki:
- nadmierna ekspozycja na światło słoneczne (UVA i UVB)
- obfite pocenie się podczas ćwiczeń
- nadmierna ilość ubrań
- nieodpowiednia higiena lub jej brak
- stosowanie odzieży syntetycznej
- zatrucia pokarmowe
- nadkwaśność żołądka
- stres
- objaw skutków ubocznych stosowania pewnych leków
- dieta obfita w tłuste potrawy
- palenie papierosów
- picie alkoholu
- podrażnienia (łańcuszki, kolczyki, bransoletki itp.)
- wysoka wilgotność powietrza i wysokie temperatury
Naturalne sposoby, a wysypka
- możesz wypróbować kąpieli z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej i płatków owsianych. Wystarczy zanurzać dotknięty wysypką obszar przez około godzinę. Oba składniki działają bezpośrednio na skórę i łagodzą objawy takie jak świąd i stan zapalny.
- gotować garść płatków owsianych z niewielką ilością wody aż do powstania jednolitej masy. Poczekać aż ostygnie i nałożyć na czysty kawałek materiału lub gazę. Stosować jako kompres na skórę.
- umieścić skórkę arbuza w lodówce, a następnie delikatnie wetrzeć w miejsce, gdzie pojawiła się wysypka. Dzięki temu złagodzisz zaczerwienienie skóry, świąd i uczucie palenia.
- w naparze z rumianku zamoczyć kawałek materiału, odczekać aż ostygnie i przyłożyć do skóry. Mieszanka świetnie sprawdza się przy łagodzeniu objawów wysypki.
- również miazga łodygi aloesu stosowana bezpośrednio na miejsca gdzie pojawiła się wysypka, łagodzi stan zapalny i zapobiega wysuszeniu skóry.
- wymieszać skrobię kukurydzianą z wodą, tak by powstała jednolita masa. Delikatnie nakładać preparat na dotknięte miejsce i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Następnie usunąć wszystko za pomocą nasączonego w zimnej wodzie ręcznika. Zachować ostrożność i nie pocierać przy tym skóry.
- kilka liści malwy wymieszać z masłem aż do uzyskania jednolitego preparatu. Umieścić mieszankę na czystej gazie i zaaplikować na wysypane miejsce. Złagodzi to objawy swędzenia i zmiękczy skórę.
Zobacz koniecznie: Problemy skórne? Spróbuj tych zaskakujących maseczek!
Napary i kompresy
- gotować przez 10 minut dwie łodygi selera w pół litra wody. Wymoczyć w preparacie kawałki materiału, które później stosuje się z odpowiednim naciskiem na skórę dotkniętą wysypką. Przymocować opatrunek i pozostawić do działania na całą noc
Stosowanie zimnych kompresów z kostek lodu bezpośrednio na okolicę wysypki, pomoże złagodzić swędzenie i uczucie pieczenia. Zaleca się również zimne kąpiele.
- kawałek czystego materiału zamoczyć w mieszance przygotowanej z trzech części gorącej wody i jednej części alkoholu. Przyspiesza to proces lecenia i zapobiega wdaniu się zakażenia
- wymieszać dwie łyżki pyłku sandałowego z dwiema łyżkami kolendry. Następnie dodać dwie łyżki wody różanej. Po połączeniu wszystkich składników zastosować preparat na obszarze, gdzie pojawiła się wysypka i pozostawić do wyschnięcia. Po zakończeniu zmyć zimną wodą
- przygotować pastę z zielonej glinki i wody i zastosować na dotknięte miejsce. Preparat złagodzi swędzenie skóry i zaczerwienienie
- dokładnie umyć i zetrzeć kilka skórek od banana i zastosować otrzymany preparat na wysypane miejsce. Na obszar zastosować opatrunek i pozwolić mieszance działać przez co najmniej dwie godziny. Po tym czasie alantonina, która znajduje się w owocu, wykaże swoje przeciwzapalne i przeciwgrzybicze właściwości
- na wysypkę nanieść kilka kropli ekstraktu piwnego. Można też zamoczyć wacik kosmetyczny i umieścić go w pożądanym miejscu. Ten naturalny środek łagodzi swędzenie i redukuje krosty z ropą
- zetrzeć ogórek na mniejsze kawałki i rozdrobnić przy użyciu blendera. Dokładnie wymieszać aż do powstania jednolitej masy i stosować na skórę. Owinąć miejsce kawałkiem materiału i pozostawić opatrunek na cały dzień. Warzywo to ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne
- przygotować napar z kilku nasion amarantusa, pozostawić do ostygnięcia, a następnie namoczony w preparacie wacik stosować na wysypkę. Czynność powtarzać kilka razy dziennie (co najmniej trzy —rano, w środku dnia i wieczorem)
Przeczytaj również: Swędzenie głowy – 5 naturalnych sposobów na ukojenie
Zwalcz wysypkę
- napar z nagietka to również świetny preparat na walkę z wysypką. Dobrze sprawdza się również przy oparzeniach skóry, egzemie czy pokrzywce.
- nałożyć okrągły plasterek cebuli z dodatkiem octu jabłkowego. Również można pozostawić fragmenty warzywa w wodzie na całą noc, a następnie zamoczony w preparacie wacik kosmetyczny aplikować na pożądane miejsca. Cebula ma silne właściwości przeciwzapalne.
- przygotować napar z mniszka lekarskiego, a po ugotowaniu odstawić go na kilka minut. Wskazany jest do leczenia różnych stanów chorobowych skóry takich hak trądzik egzema czy właśnie wysypka.
- przygotować napar z jednej łyżeczki świeżego tymianku w 0,5 l wody. Nanieść preparat na dotknięty wysypką obszar, co pomoże w zminimalizowaniu objawów wysypki.