Olejek do higieny intymnej - zrób go sama!

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji strefy intymnej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować preparat samemu w domu. W ten sposób unikniemy obecności szkodliwych, chemicznych składników, które często są dodawane.
Olejek do higieny intymnej - zrób go sama!

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Prawidłowo dbasz o swoje strefy intymne? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak przygotować naturalny olejek z roślin, który pomoże zadbać o tę delikatną część kobiecego ciała.

Dzięki jego stosowaniu unikniesz przykrych dolegliwości takich jak świąd, suchość, podrażnienia i infekcje, a także zapewnisz sobie odpowiednią pielęgnację. Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą naturalny olejek do strefy intymnej.

Olejek,  dzięki któremu zadbasz o higienę intymną

Jak zadbać o tę delikatną część ciała?

Istnieje kilka kwestii, które trzeba mieć szczególnie na uwadze, mówiąc o higienie strefy intymnej. Odpowiednie zadbanie o ten delikatny obszar ciała jest kluczem do uniknięcia dyskomfortu i nieprzyjemnych dolegliwości, a także do wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

Strefa intymna kobiecego ciała
 • Uwaga z kosmetykami! Do mycia intymnych stref nigdy nie powinno się używać mydeł, gdyż z łatwością mogą one zaburzyć jej naturalną florę bakteryjną.
 • Jeżeli już myjemy dane strefy należy skoncentrować się na najbardziej zewnętrznych partiach, a obszary najbardziej delikatne należy przemywać samą wodą.
 • Odpowiednia bielizna – najlepiej używać tej z bawełny lub innych naturalnych materiałów.
 • Tampony i podpaski. Należy wybierać te najbardziej naturalne. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest kubeczek menstruacyjny oraz wkładki higieniczne z naturalnych włókien.
 • Zapobieganie zaparciom i ich regularne zwalczanie. Rozwiązanie tego problemu jest również fundamentalne dla zachowania zdrowia strefy intymnej. Zakończenie układu wydalniczego jest usytuowane niezwykle blisko strefy intymnej i każde zaburzenie z łatwością może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.
 • Osoby, które często uskarżają się na problemy w strefie intymnej w postaci podrażnień czy stanów zapalnych również powinny wziąć pod uwagę wpływ stresu i emocjonalnych rozterek.

Naturalny olejek przyjdzie Ci z pomocą!

Jest doskonałym sposobem na zadbanie o higienę strefy intymnej kobiecego ciała. Aplikowanie olejku nie tylko nawilży, ale i przyniesie ukojenie, a także zadziała antyseptycznie i przeciwzapalnie.

W ten prosty sposób zostaną wzmocnione naturalne mechanizmy obronne organizmu bez naruszania przy tym flory bakteryjnej. Ponadto, choć olejek nie jest mydłem, również przyczynia się do utrzymania czystości i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Higiena intymna pod prysznicem

Bazą do olejku jest wyciąg z roślin, który po zastosowaniu nie pozostawi skóry zbyt natłuszczonej. Do niej dodaje się kilka kropli olejku eterycznego i w ten sposób nadaje się mieszance określonych właściwości, o których wcześniej wspomnieliśmy.

Jak przygotować naturalny olejek do higieny intymnej?

Składniki:

 • 2 łyżki oleju jojoba (20 ml)
 • 2 łyżki olejku z nagietka (20 ml)
 • 15 kropli olejku rumiankowego
 • 10 kropli olejku lawendowego
 • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
Naturalny olejek

Sposób przygotowania:

 • Wszystkie składniki w podanych ilościach dokładnie ze sobą wymieszać. Zaleca się stosowanie tylko tych o najwyższej jakości.
 • Składniki należy przechowywać w szklanych słoiczkach, które umożliwią łatwą aplikację wskazanych ilości produktu.

Właściwości składników naturalnego olejku do higieny intymnej

Olejek jojoba

Olejek ten jest bardzo odżywczy, a jednocześnie bardzo łatwo się wchłania. Wszystko dlatego, że jego struktura jest bardzo podobna do naturalnej struktury łoju skóry.

Ma właściwości ochronne i kojące, dodaje elastyczności i jędrności skórze, a także chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jego zaletą jest to, że nie ulega zniszczeniu pod wpływem światła i ciepła, a to dzięki wysokiej zawartości ceramidów.

Olejek z nagietka

Tego składnika bez wątpienia nie powinno zabraknąć w mieszance. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ukojenie podrażnień. Idealnie nadaje się do skóry wrażliwej, jak i do delikatnych obszarów ciała. Dodatkowo ma bardzo intensywne działanie przeciwzapalne.

Olejek z rumianku

Główną zaletą tego składnika jest to, że ma właściwości hipoalergiczne. Zapewnia to ochronę przed wszelkimi reakcjami alergicznymi, które mogą prowokować inne produkty kosmetyczne. Ma działanie przeciwzapalne, nawilżające, przeciwutleniające oraz wiele innych właściwości leczniczych.

Olejek lawendowy

Oprócz tego, że charakteryzuje się przyjemnym zapachem, lawenda ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i kojące właściwości, a oprócz tego wspomaga regenerację. Dodatkowo jako składnik naszej mieszanki wzmacnia działanie innych komponentów naszego remedium.

Olejek z drzewa herbacianego

Ten olejek jest dobrze znany ze swoich potężnych antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych właściwości. Doskonale sprawdza się przy zapobieganiu wszelkiego rodzaju zakażeniom. Stosuje się go w małych ilościach, ponieważ w przeciwnym razie może działać drażniąco.

Jak i kiedy stosować preparat?

W celu utrzymania zdrowia strefy intymnej preparat może być używany raz dziennie. Natomiast jeżeli chcesz wyleczyć konkretne schorzenie lub dolegliwości, jak zakażenie, zapalenia, suchość czy swędzenie możesz aplikować go dwa razy dziennie rano i wieczorem.

Przy aplikacji można zastosować delikatny masaż całego obszaru. Oprócz tego wszelkie dokuczliwe objawy należy wcześniej skonsultować z lekarzem specjalistą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.