Swędzenie miejsc intymnych - 5 możliwych przyczyn

Dyskomfort, pieczenie i swędzenie miejsc intymnych to dość powszechna dolegliwość w przypadku kobiet i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Zawsze warto jednak udać się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i zleci leczenie.

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2023

Swędzenie miejsc intymnych to jedna z najpowszechniejszych przyczyn dyskomfortu w przypadku wielu kobiet. Kobiece strefy intymne są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia. Dlatego właśnie tak duża część populacji cierpi z powodu infekcji intymnych. Są one dość uciążliwe, często nawracają i pogarszają jakość naszego życia.

Swędzenie miejsc intymnych i inne towarzyszące infekcjom objawy najczęściej ustępują samoistnie już po kilku dniach. Warto jednak podjąć właściwe leczenie. Pomoże nam ono odbudować zdrową florę bakteryjną i odporność organizmu, a tym samym uniknąć dalszych komplikacji i nawrotów infekcji.

Przede wszystkim jednak dzisiaj chcemy skupić się na profilaktyce. Dlatego właśnie omówimy 5 najpowszechniejszych przyczyn tego rodzaju dolegliwości.

Niezwykle ważne w profilaktyce każdego rodzaju chorób jest obserwowanie sygnałów wysyłanych nam przez nasz organizm. Wtedy działanie można podjąć w odpowiednim czasie, dzięki czemu będzie ono skuteczniejsze.

Nie warto także obawiać się i zwlekać z wizytą u lekarza. Ginekolog z pewnością zleci odpowiednie badania i bez wątpienia odpowie na pytanie, co kryje się za opisywanymi objawami.

1. Swędzenie miejsc intymnych, a infekcja grzybicza

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia i pieczenia kobiecych miejsc intymnych są drożdżaki i wywoływane przez nie infekcje grzybicze. Flora bakteryjna pochwy oraz jej pH zostają wówczas zaburzone. Organizm nie broni się wtedy przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów.

Zdrowe i naturalne pH pochwy powinno być kwaśne – poniżej 4,7. Kiedy poziom ten zostaje zaburzony, drastycznie spada obecność pałeczek kwasu mlekowego. To z kolei ułatwia rozmnażanie mikroorganizmów.

Badanie bakteriologiczne

Takie wyjałowienie pochwy może mieć źródło w stosowanych produktach do higieny intymnej, używaniu bielizny ze sztucznych lub zbyt obcisłych materiałów, a także w nieprawidłowej diecie, ubogiej w niektóre substancje odżywcze.

Grzyby o wiele łatwiej i szybciej rozwijają się w środowisku wilgotnym. Dlatego też pochwa jest dla nich idealnym miejscem. Infekcja grzybicza objawia się swędzeniem, pieczeniem oraz wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu.

Jednym ze sposobów walki z takimi dolegliwościami jest regularne spożywanie organicznego jogurtu naturalnego lub innych naturalnych probiotyków.

2. Podrażnienie warg sromowych

Stany zapalne sromu także mogą wywoływać pieczenie i swędzenie miejsc intymnych. Dochodzi do nich często, gdy zbyt często podmywamy miejsca intymne, a do higieny wykorzystujemy nieodpowiednie produkty – nieprzeznaczone do tych właśnie obszarów naszego ciała.

Kobiece miejsca intymne są szczególnie wrażliwe na zmianę poziomu pH. A to bardzo często jest wywoływane przez stosowanie nieodpowiednich produktów higienicznych.

Podrażnienie warg sromowych dotyka także często kobiet, które dbają o regularny wysiłek fizyczny i wizyty na siłowni, ale nie zawsze od razu po ćwiczeniach zmieniają przepocone ubrania (także bieliznę) na czyste.

Aby zredukować swędzenie  miejsc intymnych i pieczenie oraz złagodzić podrażnienie, można zażyć ciepłej kąpieli z dodatkiem mydła lub płynu o lekko kwaśnym pH. Skuteczne bywają także domowe sposoby, np. z wykorzystaniem octu.

3. Zbyt agresywna depilacja

Istnieje wiele różnych metod depilacji przeznaczonych do poszczególnych części naszego ciała. Warto wypróbować różne z nich. W przypadku miejsc intymnych wybrać taką, która okaże się najmniej inwazyjna i najbezpieczniejsza dla tych wrażliwych obszarów.

Dajmy na to, zwykła maszynka do golenia w przypadku miejsc intymnych może być zbyt agresywna dla delikatnej skóry wokół sromu. Konsekwencją takiej depilacji mechanicznej może być podrażnienie, wrastanie włosków, a nawet przewlekłe swędzenie i pieczenie.

Koniecznie udaj się do apteki czy drogerii i wybierz preparat przeznaczony konkretnie do depilacji miejsc intymnych. W ten sposób unikniesz tych przykrych skutków ubocznych.

4. Choroby przenoszone drogą płciową

Świadomość i wiedza na temat chorób przenoszonych drogą płciową jest w społeczeństwie coraz większa. Jednak nie zawsze pamiętamy o tym, że swędzenie  miejsc intymnych i pieczenie mogą być właśnie pierwszymi objawami takiego schorzenia.

Nie wszystkie tego rodzaju choroby objawiają się w ten sposób. Jednak zawsze w razie wątpliwości warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i zarekomenduje sposób leczenia.

Warto pamiętać także, że duża część chorób przenoszonych drogą płciową w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Może jednak pojawiać się pozornie niegroźne swędzenie miejsc intymnych, pieczenie, ból czy nieprzyjemny zapach.

Zwróć uwagę czy takim objawom nie towarzyszy też niewielka wysypka czy wydzielina z pochwy o niepokojącej woni czy barwie. Powinno wzbudzić to Twoją czujność.

5. Choroby dermatologiczne

Kolejną przyczyną swędzenia i pieczenia miejsc intymnych mogą być schorzenia skóry, takie jak egzema czy nawet łuszczyca. Typowo dotykają one innych obszarów ciała, jednak niektóre czynniki mogą sprawić, że problem przeniesie się także w okolice intymne, wywołując przewlekłe swędzenie i dyskomfort.

Jeśli podejrzewasz, że za Twoim problemem może kryć się właśnie choroba skóry, niezwłocznie udaj się do lekarza. Najczęstszym sposobem leczenia jest stosowanie maści z kortykosteroidami oraz delikatnych płynów do higieny, które przynoszą ulgę.

Co zrobić w przypadku infekcji intymnej?

Przede wszystkim należy udać się ginekologa, który zleci odpowiednie badania, postawi diagnozę i uzależni od tego odpowiedni i najskuteczniejszy sposób leczenia.

Jeśli chodzi o to, co możemy zrobić same, to przede wszystkim zmiana niektórych nawyków – dbanie o higienę i wykorzystanie odpowiednich produktów, przeznaczonych do miejsc intymnych, a także wybór bawełnianej oddychającej i niezbyt obcisłej bielizny.

Gdy pojawią się takie objawy jak swędzenie miejsc intymnych i pieczenie, najlepiej jest powstrzymać się od współżycia i zadbać także o odpowiednią dietę. Dzięki kilku prostym zmianom i świadomości zagrożenia, można skutecznie ograniczyć rozmnażanie mikroorganizmów i szybko wrócić do zdrowia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.