Wrastające włosy po depilacji? – Nigdy więcej!

Aby uniknąć zakażenia, należy usuwać włoski za pomocą zdezynfekowanej pęsety, a następnie wetrzeć w skórę żel aloesowy lub olejek z róży rdzawej, które przyspieszają proces gojenia się ran.
Wrastające włosy po depilacji? – Nigdy więcej!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Z pewnością nieraz przytrafiły ci się wrastające włosy po depilacji. Pojawiają się one wraz z upływem dni po zabiegu i towarzyszą im niewielkie bolesne stany zapalne. Jeśli ten nieestetyczny i uciążliwy problem występuje również u ciebie i nie wiesz, jak go zwalczyć, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Wrastające włosy mogą pojawiać się w każdej części ciała, zarówno na nogach, w okolicach bikini, jak i pod pachami. Pamiętajmy, że czasem te niewielkie stany zapalne mogą przekształcić się w poważny problem, czyli w cysty.

Wówczas należy poddać się prostemu zabiegowi, który pomoże zwalczyć infekcjęWrastające włosy to problem dość powszechny, dlatego ważne jest, aby nauczyć się nie tylko zwalczać stany zapalne, ale przede wszystkim zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości.

Sięgnijmy zatem po szereg prostych domowych sposobów, które sprawią, że nasze skóra po depilacji będzie idealnie gładka i zdrowa.

Wrastające włosy – jak się ich pozbyć?

Owłosienie jest bez wątpienia jednym z najbardziej uciążliwych wrogów pięknego wyglądu, szczególnie u kobiet. Zabiegi depilacyjne stały się jednym z podstawowych punktów codziennych zabiegów higienicznych. Do wyboru mamy różne formy usuwania włosów: wosk, tradycyjna depilacja, depilacja laserowa czy po prostu golarka.

Chociaż ostatnio w modzie jest silny zarost i dość długa broda, wrastające włosy to również zmora wielu mężczyzn. Proponowane przez nas rozwiązania doskonale sprawdzają się w przypadku obu płci.

Na początek warto sobie zadać pytanie: dlaczego po depilacji pojawiają się wrastające włosy? Zdarza się, że niektóre włosy, zamiast wydostać się prawidłowo z mieszka włosowego przez skórę, nie potrafią przebić się przez skórę i wywołują stan zapalny.

Jeśli stan zapalny się pogłębia, a włosy nadal rosną pod skórą, wówczas dochodzi do formowania się niebezpiecznych cyst. Pamiętaj jednak, że z pomocą natury możemy je usunąć. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie oraz wymaga zachowania szczególnej higieny.

Weź ciepły prysznic

Ciepła woda otwiera pory skóry, oczyszcza skórę oraz odpręża część naskórka, w której pojawia się stan zapalny, dzięki czemu staje się on słabszy i bardziej przepuszczalny, co z kolei ułatwia wszelkiego rodzaju zabiegi mające na celu usunięcie wrastających włosów.

Ciepły prysznic

Skieruj strumień ciepłej wody na miejsca, w których włosy mają tendencję do wrastania: na nogi, pod pachy, w okolice bikini. Zmiękczona skóra jest znacznie bardziej podatna na leczenie cyst i wrastających włosków.

Wykonaj delikatny peeling

Kolejnym krokiem jest złuszczenie martwego naskórka oraz pobudzenie dopływu krwi do naskórka. Pamiętaj jednak, aby peeling był łagodny i połączony z delikatnym masażem skóry, pod którą zwykle pojawiają się wrastające włosy.

Do peelingu możesz użyć specjalnej rękawicy do złuszczania naskórka. My polecamy jednak domowej receptury peelingi, które są równie skuteczne, a dodatkowo odżywiają naskórek. Poniżej podajemy kilka przykładów.

Naturalny peeling kawowy
  • Fusy z kawy
  • Oliwa z oliwek z dodatkiem cukru
  • Sól gruboziarnista
  • Owies z miodem

Ilości tych składników będą zależały od obszaru ciała, z którego chcesz usunąć martwy naskórek, by następnie usunąć wrastające włosy. Zwykle wystarcza już jedna łyżka któregoś z powyższych produktów. Należy nanieść go na rękawicę do kąpieli i wykonać delikatny masaż skóry.

Najlepsze olejki eteryczne na wrastające włosy

Po ciepłej kąpieli i delikatnym peelingu należy dokładnie osuszyć skórę, a następnie nałożyć za pomocą patyczka do uszu jeden z poniższych olejków eterycznych:

Olejki eteryczne

1. Olejek z oczaru

Jakie posiada właściwości?

Olejek z oczaru jest wielkim sprzymierzeńcem w walce ze stanami zapalnymi i infekcjami skórnymi. Leczy uszkodzone tkanki oraz zapobiega infekcjom, którym towarzyszy wydzielanie krwi lub ropy.

Wykazuje również skuteczne działanie ściągające oraz jest bogaty w garbniki, które pobudzają krążenie krwi.

Jak należy przeprowadzić zabieg?

Wystarczy nanieść kroplę olejku na miejsce, w którym pojawiły się wrastające włosy. Za pomocą patyczka do uszu wykonaj delikatny masaż. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

2. Olejek z drzewa herbacianego

Jakie posiada właściwości?

Olejek z drzewa herbacianego jest najlepszym naturalnym środkiem antybakteryjnym. Zmniejsza infekcje oraz pomaga wysuszyć rankę, dzięki czemu wrastające włosy łatwiej mogą się przebić na powierzchnię skóry.

Zwalcza stan zapalny i ból już w dzień lub dwa.

Jak należy przeprowadzić zabieg?

To bardzo proste! Wykonaj dokładnie te same czynności, które wskazaliśmy w zabiegu z olejkiem z oczaru. Po ciepłej kąpieli, peelingu i dokładnym osuszeniu skóry nanieś na skórę kroplę olejku z drzewa herbacianego i wykonaj delikatny masaż przy użyciu patyczka do uszu.

Jeśli chcesz, by wrastające włosy zniknęły jeszcze szybciej, powtarzaj zabieg dwa razy dziennie. Za pierwszym razem przyłóż do skóry chusteczkę zwilżoną ciepłą wodą, a następnie nanieś odrobinę tego antybakteryjnego i przeciwzapalnego olejku. Przekonaj się sam, że zabieg ten przynosi ogromną ulgę.

Jak usuwać wrastające włosy?

  • Nigdy nie usuwaj ich rękami.
  • Używaj ostrej i odpowiednio zdezynfekowanej pęsety.
  • Kiedy ranka się wysuszy i włos jest wyraźnie widoczny, weź pęsetę i ostrożnie go usuń.
  • Na sam koniec nanieś na rankę odrobinę żelu aloesowego lub olejku z róży rdzawej – te naturalne substancje przyspieszają proces gojenia się ran i ich zasuszania, a tym samym pomaga zapobiec możliwym infekcjom.
    Idealnie gładkie nogi

Aby zapobiec wrastaniu włosów w naskórek, zawsze przed depilacją należy przeprowadzić odpowiedni peeling, a kolejny również po depilacji. W ten sposób usuniesz martwe komórki naskórka oraz umożliwisz normalny i zdrowy wzrost włosków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dawid-Pać, R. (2013). Medicinal plants used in treatment of inflammatory skin diseases. Advances in Dermatology and Allergology, 3, 170–177. https://doi.org/10.5114/pdia.2013.35620
  • Hughes-Formella, B. J., Filbry, A., Gassmueller, J., & Rippke, F. (2002). Anti-Inflammatory Efficacy of Topical Preparations with 10% Hamamelis Distillate in a UV Erythema Test. Skin Pharmacology and Physiology, 15(2), 125–132. https://doi.org/10.1159/000049400
  • Lee, C.-J., Chen, L.-W., Chen, L.-G., Chang, T.-L., Huang, C.-W., Huang, M.-C., & Wang, C.-C. (2013). Correlations of the components of tea tree oil with its antibacterial effects and skin irritation. Journal of Food and Drug Analysis, 21(2), 169–176. https://doi.org/10.1016/j.jfda.2013.05.007
  • Lei, Z., Cao, Z., Yang, Z., Ao, M., Jin, W., & Yu, L. (2018). Rosehip Oil Promotes Excisional Wound Healing by Accelerating the Phenotypic Transition of Macrophages. Planta Medica, 85(7), 563–569. https://doi.org/10.1055/a-0725-8456
  • Sun, K., & Chang, J. (2017). Special types of folliculitis which should be differentiated from acne. Dermato-Endocrinology, 9(1), e1356519. https://doi.org/10.1080/19381980.2017.1356519
  • Thring, T. S., Hili, P., & Naughton, D. P. (2011). Antioxidant and potential anti-inflammatory activity of extracts and formulations of white tea, rose, and witch hazel on primary human dermal fibroblast cells. Journal of Inflammation, 8(1), 27. https://doi.org/10.1186/1476-9255-8-27

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.