Pocenie się sprzyja odchudzaniu – czy to prawda?
W ogólnej świadomości nadal panuje przekonanie, że im intensywniejsze pocenie się podczas treningu, tym większa będzie utrata zbędnych kilogramów. Takie przekonanie jest jednak błędne. Spalonych kalorii nie da się przełożyć na obfitość wylanego w trakcie ćwiczeń potu.
Jeśliby uwierzyć w prawdziwość powyższego stwierdzenia, trzeba by również uwierzyć w fakt, że osoby które z natury pocą się niewiele, nigdy nie będą w stanie zgubić nawet grama nadprogramowego tłuszczyku.
Chcielibyśmy ci dziś wyjaśnić, jak pocenie się wpływa na odchudzanie. Czy mit, że im więcej się pocimy, tym szybciej tracimy zbędne kilogramy, należy obalić? Zapraszamy do lektury!
Pocenie się, trening i spalanie kalorii
Zastanówmy się dziś nad tym, co dzieje się z naszym organizmem w trakcie intensywnego treningu, czy to w terenie, czy na siłowni. Niektóre osoby kończą zajęcia mokre jak szczur, podczas gdy u innych kropelki potu są praktycznie niezauważalne.
Czy oznacza to, że ci który nie spocili się, nie zdołali spalić tyle samo kalorii, co ich zgrzani koledzy? Że zmęczyli się mniej i ich trening nie okaże się tak samo skuteczny jak w przypadku, gdyby wylali hektolitry potu? W którym przypadku proces odchudzania będzie przebiegał sprawniej?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, przeanalizujmy, co dzieje się w naszym organizmie podczas treningu. Pocenie się jest reakcją naszego organizmu na zbyt wysoką temperaturę, jaką nasze ciało osiąga podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Krótko mówiąc – im bardziej się rozgrzewamy, tym intensywniej wydalamy wodę przez usytuowane na skórze gruczoły potowe. Dzięki temu nasz organizm jest w stanie ochłodzić się o kilka stopni.
Przeczytaj koniecznie: Spalanie tkanki tłuszczowej – oto sekret powodzenia
Od czego zależy intensywność pocenia się?
Warto zaznaczyć, że ilość gruczołów potowych jest od urodzenia zapisana w naszych genach. Zatem nie wszyscy jesteśmy tacy sami i każdy z nas posiada ściśle określoną liczbę gruczołów, przez które wydzielamy pot. Badania naukowe potwierdziły tezę, że im więcej posiadamy gruczołów potowych, tym intensywniej się pocimy.
Jak już wspomnieliśmy, liczba gruczołów potowych jest uwarunkowana genetycznie. Przeciętna liczba gruczołów potowych waha się od 2 do 4 milionów i są one rozlokowane w różnych obszarach ciała.
Ciekawy jest fakt, że kobiecy organizm posiada znacznie więcej gruczołów potowych niż męski. W wielu przypadkach nawet o 50% więcej. Jednak u mężczyzn gruczoły te są dużo bardziej aktywne niż u kobiet – stąd pocenie u nich bywa znacznie intensywniejsze.
Należy przytoczyć również różnice w kompozycji potu: organizm panów zawiera więcej wody, a ich pot przybiera kwaśniejszy odczyn niż pot kobiet.
Jeśli jednak chodzi o hormony, to panie bezsprzecznie wygrywają tę potyczkę. Generalnie sportsmenki zaczynają pocić się przy temperaturze znacznie wyższej niż trenujący mężczyźni. Ich pot wydobywa się również z dużo głębszych tkanek niż u panów. Przy tym samym wysiłku mężczyźni pocą się więc intensywniej.
Jakie czynniki wpływają na intensywność pocenia się?
Kobiecy organizm dysponuje większą ilością mechanizmów, które pomagają rozproszyć ciepło (intensywnie pracuje w tym przypadku układ krążenia). Stąd też popularny widok na siłowni to zalany potem mężczyzna i zaczerwieniona na twarzy kobieta.
U pań podczas treningu następuje silne rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz oddawanie ciepła właśnie w ich okolicach.
Intensywność pocenia może zależeć również od innych czynników, na przykład:
- Od klimatu (wilgotny i ciepły sprzyja wzrostowi potliwości)
- Intensywności treningu
- Skłonności danej osoby do spożywania alkoholu i kawy
- Od tego, czy dana osoba jest nałogowym palaczem
- Od diety (pikantne potrawy i przyprawy powodują wzrost temperatury ciała, a zatem wzmagają potliwość)
- Wagi ciała oraz ilości nagromadzonej tkanki tłuszczowej
Przeczytaj koniecznie: Nieprzyjemny zapach potu – zwalcz go naturalnie
Jak to w końcu jest? Czy pocenie się przyspiesza odchudzanie?
Liczne badania naukowe wykazały, że osoby z nadwagą pocą się intensywniej niż osoby dbające o zachowanie prawidłowej masy ciała. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym wyższa temperatura organizmu. Nie na darmo mówi się, że kogoś grzeje tłuszczyk. Nawet przy najmniejszym wysiłku, organizm zaczyna wytwarzać pot w celu natychmiastowego obniżenia temperatury ciała.
Fakt ten potwierdza tezę, że poprzez samo pocenie się, nie spalamy kalorii. Utrata tkanki tłuszczowej jest związana z innymi czynnikami, takimi jak masa mięśniowa oraz grubość zgromadzonej tkanki tłuszczowej.
Owszem, w wyniku intensywnego pocenia się można stracić na wadze, jednak w takim przypadku tkanka tłuszczowa pozostaje nietknięta – jedyne, co wydalamy z organizmu to woda wraz ze związkami mineralnymi. Gruczoły potowe nigdy nie wydalają spalonego tłuszczu!
Całą utraconą podczas treningu wodę powinniśmy natychmiast uzupełnić przyjmując wodę lub wartościowe napoje izotoniczne. Regularne nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, zarówno przed, jak i trakcie oraz po treningu.
Pocenie się a spalanie kalorii
Należy podkreślić, że pocenie się nie ma żadnego wpływu na zużycie kalorii przez nasz organizm. Jest zatem wielce możliwe, że nawet gdy bardzo się spocisz podczas aktywności fizycznej, nie zdołasz spalić tyle kalorii co kolega, który nie uronił ani kropelki potu.
Jak to więc jest ze spalaniem kalorii? Tracimy na wadze podczas intensywnego treningu lub ćwiczeń aerobowych. Jednak proces ten nie ma nic wspólnego z ilością wylanego potu. Gdzie znajdują ujście spalone kalorie? To, ile gramów tłuszczu spalimy, zależy od intensywności treningu.
Na przykład podczas 30-minutowego joggingu jesteśmy w stanie spalić około 300 kalorii i to bez względu na to czy się spocimy, czy nie. Jak już powiedzieliśmy, pot jedynie reguluje temperaturę ciała i nie ma najmniejszego wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej.
Pomyśl, że gdybyśmy byli w stanie spalać kalorie wraz z wzrostem potliwości, wystarczyłoby usiąść przed grzejnikiem włączyć ogrzewanie i chudnąć oglądając seriale. Sauna czy południowe słońce też byłyby dobrym sposobem na smukłą sylwetkę. Niestety nasz organizm nie działa w ten sposób.
Podczas których ćwiczeń intensywnie spalamy tłuszcz?
Skoro już obaliliśmy mit o tym, że pocenie się wzmaga utratę tkanki tłuszczowej, czas na przytoczenie najlepszych ćwiczeń, dzięki którym szybko i skutecznie spalimy nadmiar kalorii.
Nadprogramowe pokłady tłuszczu jesteśmy w stanie spalić podczas treningu o średnim lub wysokim stopniu intensywności, na przykład:
- Ćwiczenia aerobowe
- Dynamiczny marsz
- Jogging
- Jazda na nartach
- Pływanie
- Jazda na rowerze
- Taniec
- Boks
- Uprawianie sztuk walk
W trakcie intensywnej aktywności fizycznej mięśnie naszego organizmu pobierają energię z rezerw nagromadzonego tłuszczu, stąd też następuje redukcja zbędnych kilogramów. W połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą, rezultaty powinny pojawić się już po kilku tygodniach regularnych treningów.
Pamiętaj jednak – aby schudnąć, wcale nie musisz się spocić!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hendricks AJ., Vaughn AR., Clark AK., Yosipovitch G., et al., Sweat mechanisms and dysfunctions in atopic dermatitis. J Dermatol Sci, 2018. 89 (2): 105-111.
- Hodge BD., Sanvictores T., Brodell RT., Anatomy, skin sweat glands. StatPearls, 2020.
- Takahagi S., Tanaka A., Hide M., Sweat allergy. Allergol Int, 2018. 67 (4): 435-441.