Ziarna kawy – 14 zastosowań w domu!

Kiedy następnym razem wypijesz filiżankę kawy, koniecznie zachowaj fusy!
Ziarna kawy – 14 zastosowań w domu!

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Kawa zapewnia nam potrzebne pobudzenie i pozwala się skoncentrować. Ale ziarna kawy można też wykorzystać na wiele innych sposobów!

Możesz zachować fusy i przygotować z nich na przykład peeling do ciała czy wykorzystać je do udrożnienia rur! Niezmielone ziarna kawy świetnie absorbują niechciane zapachy. Dowiedz się, do czego można wykorzystać kawęOto czternaście alternatywnych zastosowań dla domu i dla urody.

1. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Ziarna kawy możesz wykorzystać w domu, w szafie lub w samochodzie. Wsyp po prostu trzy łyżki stołowe ziaren do płóciennej torebki i umieść ją w miejscu, w którym utrzymuje się nieprzyjemny zapach. Zobaczysz, że kawa wchłonie go i napełni pomieszczenie swoim przytulnym aromatem.

Kawa działa jak naturalny dezodorant.

2. Zachowywanie świeżości soli i cukru

Sól i cukier często zbrylają się w wyniku działania wilgoci. Możesz temu zapobiec. Po prostu wsyp do solniczki czy pojemnika z cukrem kilka całych ziaren kawy.

3. Ziarna kawy jako peeling

Zmielone ziarna kawy (fusy po kawie) możesz wykorzystać do przygotowania domowego peelingu. Wymieszaj je z miodem, balsamem do ciała, żelem pod prysznic lub olejem.

Taki peeling zmiękcza i wygładza skórę w miejscach, w których jest ona sucha i popękana. Kawa tonizuje i odświeża, poprawia też napięcie skóry. Możesz nałożyć taki peeling na twarz, szyję, dłonie i stopy, albo użyć go na całe ciało pod prysznicem. Zobaczysz, że poczujesz przypływ świeżości i energii!

Wypróbuj także: Domowy peeling – kawa i olej kokosowy na rozstępy

4. Czyszczenie kominków

Czyszczenie kominka może od dziś być znacznie łatwiejsze. Zachowaj fusy po kawie i rozłóż je na popiele. Dzięki temu popiół nie będzie roznosił się po całym domu.

Fusy po kawie ułatwią Ci czyszczenie kominka.

5. Odstraszanie insektów

Kiedy idziesz z psem czy kotem do parku, koniecznie chroń go przed ugryzieniami komarów, os i innych insektów. Zanim wyjdziesz z domu wetrzyj nieco suchej zmielonej kawy w futro zwierzaka.

6. Ziarna kawy jako nawóz

Kawa zawiera substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin takie, jak potas, magnez i azot. Co więcej, zapewnia odpowiednią kwasowość ziemi, wzbogacając ją i sprawiając, że rośliny mogą uzyskać więcej odżywienia z podłoża.

7. Czyszczenie drewnianych podłóg

Jeśli chcesz by Twoje drewniane podłogi zachowały blask i starasz się uniknąć zarysowania ich, przygotuj gęstą pastę z fusów po kawie i wody. Następnie wetrzyj ją w podłogę.

Czyszczenie podłóg kawą kilka razy w miesiącu sprawi, że drewno będzie błyszczące i zadbane bez ryzyka uszkodzenia go środkami czyszczącymi.

Ziarna kawy sprawią, że drewniana podłoga zachowa blask!

8. Usuwanie nieprzyjemnego zapachu ze skóry dłoni

Krojenie produktów takich, jak cebula, czosnek, ryby czy owoce morza zazwyczaj sprawia, że na skórze dłoni pozostaje uporczywy, trudny do usunięcia mydłem zapach. Kawa zadziała jak naturalny dezodorant.

Wetrzyj w dłonie fusy albo zmieszane z odrobiną wody zmielone suche ziarna kawy i pozostaw na kilka sekund. Przy okazji zafundujesz sobie peeling dłoni!

9. Domowa maseczka do ciemnych włosów

Po spłukaniu szamponu nałóż fusy po kawie na włosy od połowy ich długości aż do końcówek. Pozostaw maskę na 10 minut, dokładnie spłucz i nałóż odżywkę. Kawowa maseczka nawilży włosy, które staną się dzięki temu bardziej błyszczące a ciemne tony będą wyraźniejsze.

10. Czyszczenie i udrażnianie rur

Zmielone ziarna kawy są niezawodne, jeśli chodzi o usuwanie osadu wapiennego z rur i udrażnianie ich. Zachowuj fusy po kawie i 3 razy w tygodniu wsypuj je do odpływu, wlewając następnie ciepłą wodę. Rury będą czyste i drożne!

Trzy razy w tygodniu używaj kawy do udrażniania i czyszczenia rur.

11. Środek przeciw pchłom

Jeśli Twój zwierzak ma pchły, ziarna kawy zadziałają jako naturalne lekarstwo. Zapach i smak kawy jest dla tych pasożytów nieprzyjemny. Wetrzyj nieco kawy w temperaturze pokojowej w skórę i sierść pupila, pozostaw na 10 minut a następnie zmyj dużą ilością wody. Przeczesz sierść zwierzaka aby usunąć martwe pchły.

12. Redukcja cellulitu

Kawa pobudza krążenie. To właśnie dlatego jest często wykorzystywana, jako środek zwalczający cellulit. Oto przepis na prosty domowy zabieg antycellulitowy.

  • Zmieszaj ćwierć szklanki ciepłych fusów po kawie z łyżką oliwy z oliwek.
  • Nakładaj pastę na te miejsca na ciele, w których widoczny jest cellulit.
  • Masuj skórę okrężnymi ruchami. Następnie owiń się folią spożywczą i pozostaw okład na 20 minut.
  • Po upływie tego czasu zdejmij folię i spłucz zmielone ziarna kawy ciepłą wodą.

13. Czyszczenie garnków i patelni

Choć szorujesz garnki i patelnie z pełnym poświęceniem, niektóre rodzaje brudu i osadu nie chcą dać się wyczyścić. Nałóż na problematyczne miejsca fusy po kawie i pozostaw na kilka godzin. Później będzie Ci łatwiej domyć naczynia.

Dzięki kawie domyjesz zabrudzone garnki.

14. Ziarna kawy jako składnik świec zapachowych

Możesz wykonać w domu dekoracyjne świece zapachowe o intensywnym, naturalnym zapachu kawy.

  • Wlej nieco ciekłego wosku do formy na świece i dodaj suche zmielone ziarna kawy. Wymieszaj.
  • Delikatnie umieść w świecy knot.
  • Następnie wlej resztę wosku.
  • Kiedy wosk zastygnie, wyjmij świecę z formy. Gotowe!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roure R et al. “Evaluation of the efficacy of a topical cosmetic slimming product combining tetrahydroxypropyl ethylenediamine, caffeine, carnitine, forskolin and retinol, In vitro, ex vivo and in vivo studies”, Int J Cosmet Sci. 2011 Dec;33(6):519-26.
    • Sang-Young Byun et al. “Efficacy of Slimming Cream Containing 3.5% Water-Soluble Caffeine and Xanthenes for the Treatment of Cellulite: Clinical Study and Literature Review”, Ann Dermatol. 2015 Jun; 27(3): 243–249.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.