Płacz lekiem na wszystko – 9 powodów!

Czy wiesz, że płacz pomoże CI uśmierzyć ból i zredukować stres? Jeśli te argumenty nie są dla ciebie wystarczające, dodatkowo nawilża twoje oczy i pozwala nam wyrażać wszelkiego rodzaju uczucia, jest lekiem na wiele dolegliwości,
Płacz lekiem na wszystko – 9 powodów!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Od najmłodszych lat dorośli powstrzymywali nas od płaczu (zwłaszcza w towarzystwie), ponieważ postrzegali to jako oznakę słabości. Czasem nawet zbyt wylewne okazywanie uczuć było źle widziane. Jednakże łzy mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne – jednym słowem płacz jest dobry dla naszego ciała i umysłu.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy niektóre z jego głównych zalet. Zachęcamy do dalszej lektury!

Dlaczego płaczemy?

Możemy wylewać łzy z różnych powodów: radości, smutku, miłości lub frustracji. Jest oczywistym, że każdy rodzaj łez jest inny i możemy płakać z wielu różnych przyczyn.

Pewnym jest, że sam akt płaczu stanowi normalną część naszego życia już od pierwszego dnia.

Niemowlęta płaczą, kiedy są głodne czy z powodu zabrudzonej pieluszki. Zimno, strach, nuda lub złość mogą wywołać potok łez nawet u starszego dziecka. Jako nastolatkowie staraliśmy się unikać tego za wszelką cenę, ponieważ uważaliśmy, że jest to dziecinne czy też poniżające zachowanie. Jednak to nie jest przecież prawda!

Powinniśmy uczyć nasze dzieci (i chłopców i dziewczęta) płakać bez poczucia wstydu. Czyniąc to będą mogli wyrazić swoje uczucia i pozwolić na upust negatywnych emocji.

kobieta płacze

Pamiętajmy, że nierozwiązne traumy z okresu dzieciństwa mogą stać się poważnym problemem w dorosłości.

Dlatego też, płacz ma fundamentalne znaczenie dla naszego osobistego rozwoju. Łzy mają wiele pozytywnych skutków. Nie powinniśmy próbować ich powstrzymywać, gdy stoimy w obliczu sytuacji, która nas przytłacza lub jesteśmy przeciążeni. Nie powinniśmy tłumić uczuć, gdy czujemy się źle.

Najlepiej, gdyby w takiej trudnej sytuacji towarzyszyła nam zaufana, kochana przez nas osoba. Jednakże niektórzy potrzebują samotności do przelania łez; chcą spokoju ulżyć swoim emocjom.

Tłumienie uczuć i blokady emocjonalne

Najgorsze co możemy zrobić to tłumić nasze uczucia i ukradkiem ocierać spływające łzy.

Wielokrotnie obawiamy się płakać, ponieważ nie chcemy okazywać naszych emocjii innym, pragniemy być “silni”. Musimy jednak pamiętać, że emocje które tłumimy w sobie będą narastać, aż pewnego dnia “wybuchniemy”.

Często taka eksplozja emocji odbywa się w niekontrolowany sposób i możemy żałować wypowiedzianych słów. Blokady emocjonalne powstałe w taki sposób powstrzymują nas przed zbawiennym płaczem i wywołują niepokój, stres, depresję …

łzy na policzku

Dlatego powinniśmy zrozumieć, że płacz jest dobry dla naszych emocji i ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o poprawę samopoczucia.

Płacz jest dobry i ma wiele zalet

Od teraz nie czuj się zawstydzony płaczem! Nie ma znaczenia, czy płaczesz podczas oglądania filmu, udręki czy też z powodu złości. Pamiętaj, że jest to nawyk, który może zapewnić Ci wiele korzyści:

1. Płacz pozwala nam poznać siebie samych

Płacz to doskonały sposób na poznanie swoich emocji. Dzięki niemu zdajemy sobie sprawę z naszych potrzeb, słabości, uczuć i cech. Gdy przyjrzymy się swoim uczuciom, zobaczymy problemy w całkiem innym świetle.

2. Płacz redukuje stres

Gdy płaczemy, uwalniamy hormony odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie; działają jak naturalne środki przeciwbólowe i łagodzą stres. Ponadto łzy mogą pomóc w ukojeniu nerwów, niepokoju i zniwelować agresję.

W efekcie eliminują również nadwyżkę adrenaliny i norepinefrynym, które nadmiarze mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia.

3. Nawilżenie naszych oczu

W dzisiejszych czasach, gdy problem przesuszonych oczu jest powszechną przypadłością, może się przydać naturalne nawilżanie.

Łzy utrzymują nawodnienie oczu, dotlenienie rogówki, zwalczają bakterie gromadzące się w strefie spojówek i zapobiegają ich nadmiernemu wysuszeniu.

Nie zachodzi potrzeba stosowania tkz. sztucznych łez!

4. Płacz jest dobry na zły nastrój

Gdy w naszym ciele nagromadzi się zbyt dużo manganu w efekcie czujemy się zirytowani, zmęczeni, niespokojni i przygnębieni. Kiedy płaczemy, pierwiastek uwalnia się samoistnie wraz z łzami.

zmartwiony mężczyzna

W rezultacie łzy uwalniają “nadmiar”, który może sprawić nam wiele problemów. W ten sposób łzy pomagają “zmyć” negatywne myśli i smutek.

5. Płacz pomaga nam przezwyciężyć ból

Kiedy dzieje się coś złego jest całkowicie normalne, że chcemy krzyczeć i płakać. Nie powinniśmy tłumić potrzeby uwalniania z siebie tego, co ściska nam żołądek.

Łzy pozwalają nam uwlonić negatywne myśli i napędzić do działania.​ Stanowią pierwszy krok naprzód w rozwiązywaniu problemów.

6. Łzy pozwalają nam się komunikować

Płacz nie jest synonimem słabości lub niższości. Czasem warto jest uronić kilka łez, aby powiedzieć innym o tym co czujemy, co nas boli. Może być także sposobem na komunikację z naszymi bliskimi, gdy nasze słowa zawodzą. Dlatego powinniśmy płakać, ponieważ jest to sposób na uwrażliwienie innych na nasze uczucia.

7. Płacz pomaga nam wrócić do normalności

Kiedy płaczemy, możemy przywrócić nasze ciało do stanu “homeostazy“. Oznacza to, że łzy pozwalają odzyskać pełen spokój i normalny rytm funkcjonowania naszego ciała.

Płacz pomaga w odzyskaniu poczucia równowagi. Zostawia nas ze wspaniałym uczuciem ulgi i uwolnienia napięcia. To wynik prawidłowego funkcjonowania naszego metabolizmu!

8. Płacz jest dobry na zapobieganie poważnym problemom żołądkowym

Kiedy jesteśmy zestresowani i dusimy w sobie nasze emocje, częściej cierpimy na niestrawność, problemy żołądkowe lub nierównowagę jelitową.

zmęczona kobieta

Płacz pomaga nam uwolnić nas od wszystkich złych emocjii. Tym samym ograniczamy ryzyko pojawienia sie wrzodów żołądka lub zespołu jelita drażliwego, które wynikają ze stresu.

9. Płacz poprawia oddychanie

Płacz może na pewno wywoływać u nas nadmierne sapanie, duszności i uczucie dławienia. Jednakże po uwolnieniu łez i silnych emocji, stabilizujemy emocje i uspokaja się nasze oddychanie.

Jakby tego było mało – płacz reguluje rytm serca oraz wydzielanie potu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rottenberg J, Bylsma LM, Vingerhoets AJJM. Is crying beneficial? Curr Dir Psychol Sci. 2008;
  • Fooladi MM. The healing effects of crying. Holist Nurs Pract. 2005;
  • Vingerhoets AJJM, Cornelius RR, Van Heck GL, Becht MC. Adult Crying: A Model and Review of the Literature. Review of General Psychology. 2000.
  • Gračanin A, Bylsma LM, Vingerhoets AJJM. Is crying a self-soothing behavior? Front Psychol. 2014;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.