Pasożyty jelitowe - Najczęstsze objawy i dolegliwości

W przypadku pasożytów jelitowych diagnoza jest o tyle trudno, że najczęstsze objawy nierzadko są mało charakterystyczne i towarzyszą także innym dolegliwościom.
Pasożyty jelitowe - Najczęstsze objawy i dolegliwości

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2017

Pasożyty jelitowe to dosyć poważny problem zdrowotny, jednocześnie stosunkowo trudny do wykrycia. Objawy towarzyszące bardzo często są bowiem mało charakterystyczne i mogą równie dobrze świadczyć o innych zaburzeniach w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Do najpowszechniejszych dolegliwości wywoływanych przez pasożyty jelitowe możemy zaliczyć między innymi zaburzenia trawienia, stany lękowe, zaburzenia apetytu oraz nagła utrata masy ciała lub też przybieranie na wadze.

Jako że stosunkowo łatwo jest pomylić te objawy z symptomami innych schorzeń i problemów zdrowotnych, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Ci więcej, jak rozpoznać, że za Twoim złym samopoczuciem kryją się pasożyty jelitowe.

Czym są pasożyty jelitowe?

Pasożyty jelitowe to mikroorganizmy rozwijające się – jak sama nazwa wskazuje – w ludzkich jelitach, zaburzające równowagę flory bakteryjnej oraz utrudniające odpowiednie przyswajanie substancji odżywczych oraz wydalanie produktów przemiany materii.

Pasożyty jelitowe

Do najpowszechniej występujących pasożytów jelitowych możemy zaliczyć takie jak:

  • ogoniastek jelitowy (giardia intestinalis)
  • tasiemiec (taenia)
  • ameba – zwana również pełzakiem
  • glista ludzka (ascaris lumbricoides)
  • lamblia (giardia lamblia)

Stosunkowo często część pasożytów, które nawet dostaną się do naszego organizmu – na przykład wraz  z pożywieniem – zostanie później wydalona wraz z produktami przemiany materii.

Czasami jednak wydzielane przez nie toksyny mogą pozostać w naszym ciele wywołując osłabienie odporności i wiele innych przykrych i uciążliwych dolegliwości.

Także niebezpieczne substancje na co dzień dostające się do naszego organizmu mogą stanowić pożywkę dla pasożytów jelitowych, dzięki którym będą się rozwijać i siać coraz większe spustoszenie w ludzkim ciele.

Jak rozpoznać pasożyty jelitowe?

Objawy wywoływane przez pasożyty jelitowe są niestety mało charakterystyczne, przez co postawienie odpowiedniej diagnozy jest stosunkowo trudne.

Mimo wszystko warto jednak dokładnie obserwować swoje ciało i jeśli jakieś dolegliwości stają się przewlekłe bez innego wyraźnego powodu, może świadczyć to o rozwoju pasożytów wewnątrz Twoich jelit. W takim wypadku koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i pomoże Ci uporać się z tym problemem.

Zaburzenia trawienia

Jednym z najpowszechniejszych objawów wywoływanych przez pasożyty jelitowe są przewlekłe zaburzenia trawienia, a więc takie dolegliwości jak biegunka, zaparcia, wzdęcia i gazy.

Ból brzucha a pasożyty jelitowe

Oczywiście są to objawy, które mogą świadczyć o wielu różnych problemach zdrowotnych, jeśli jednak dbasz o swoją dietę, a wciąż nie możesz się z nimi uporać, może to świadczyć o rozwoju pasożytów.

Zmiana apetytu

Jeśli bez żadnego wyraźnego powodu odczuwasz od dłuższego czasu zaburzenia apetytu – czy to jego zwiększenie, czy też zanik – może świadczyć to o rozprzestrzenianiu się pasożytów we wnętrzu Twojego ciała. Takim objawom może też analogicznie towarzyszyć nagła zmiana masy ciała – utrata kilku kilogramów lub też przybieranie na wadze.

Drażliwość

Pasożyty jelitowe to ogromne obciążenie dla naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że wśród objawów przez nie wywoływanych znajdziemy również takie jak zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i wahania nastroju.

Obecność pasożytów w jelitach może na przykład wywoływać przewlekły stres, drażliwość czy nawet lęki. Jeśli jesteś jedną z osób, które bez żadnego wyraźnego powodu odczuwa takie właśnie problemy emocjonalne, weź pod uwagę hipotezę o obecności pasożytów w Twoim organizmie.

Frustracja a pasożyty jelitowe

Uwaga! Problem ten może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. U najmłodszych za nadpobudliwością psychoruchową często kryje się taka właśnie przyczyna. Zwróć szczególną uwagę, jeśli zaobserwujesz u dziecka podejrzanie rozszerzone źrenice.

Swędzenie

Swędzenie w okolicy odbytu lub innych obszarów ciała także może świadczyć o obecności pasożytów jelitowych. Jest to szczególnie powszechny objaw szczególnie u dzieci, które zaczynają drapać się bezwiednie, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia.

Charakterystycznym objawem może być także swędzenie okolic nosa. Ciężko znaleźć naukowe wytłumaczenie, czemu tak akurat się dzieje, ale w refleksologii często mówi się o powiązaniu pomiędzy nosem a jelitami.

Przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie i bóle mięśniowe to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości we współczesnym świecie. Każda z nich pociąga za sobą także kolejne objawy, co znacznie obniża jakość życia i uniemożliwia w pełni normalne funkcjonowanie.

Zmęczenie

Często nie wiemy jednak, że za chronicznym zmęczeniem i bólami całego ciała mogą kryć się właśnie pasożyty jelitowe.

Infekcje pochwy

Jeśli jesteś jedną z kobiet cierpiących na stale nawracające infekcje intymne, musisz wziąć pod uwagę, że winne za to mogą być właśnie pasożyty jelitowe. W takim wypadku wszelkie sposoby zaleczające jedynie objawy infekcji będą skuteczne na krótką metę, a prędzej czy później uciążliwe objawy powrócą.

Aby pozbyć się tego problemu raz na zawsze, musisz zacząć od walki z pasożytami jelitowymi oraz zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boorom, K. F., Smith, H., Nimri, L., Viscogliosi, E., Spanakos, G., Parkar, U., … Jones, M. S. (2008). Oh my aching gut: Irritable bowel syndrome, Blastocystis, and asymptomatic infection. Parasites and Vectors. https://doi.org/10.1186/1756-3305-1-40
  • Stark, D., van Hal, S., Marriott, D., Ellis, J., & Harkness, J. (2007). Irritable bowel syndrome: A review on the role of intestinal protozoa and the importance of their detection and diagnosis. International Journal for Parasitology. https://doi.org/10.1016/j.ijpara.2006.09.009
  • Robertson, L. J., Hanevik, K., Escobedo, A. A., Mørch, K., & Langeland, N. (2010). Giardiasis – why do the symptoms sometimes never stop? Trends in Parasitology. https://doi.org/10.1016/j.pt.2009.11.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.