Otyłość brzuszna – zwalcz ją tymi produktami

Oprócz stosowania zbilansowanej diety, odpowiedniej kontroli swoich emocji oraz regularnego uprawiania sportu, kluczem do poprawy jakości życia jest akceptacja swojego wyglądu.
Otyłość brzuszna – zwalcz ją tymi produktami
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Otyłość brzuszna to bardzo powszechna obecnie dolegliwość. Według raportu opublikowanego niedawno przez Mayo Medical School jest ona wynikiem naturalnego spowolnienia metabolizmu wraz z wiekiem.

Oznacza to, że nie spalamy już na co dzień tyle kalorii, co kiedyś. Dodatkowo pojawiają się rozmaite zmiany hormonalne, które jeszcze bardziej sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Czy otyłość brzuszna jest zatem nieunikniona w pewnym wieku? Odpowiedź brzmi: NIE. Jednakże kiedy zauważamy, że tempo naszego metabolizmu zaczyna zwalniać, należy wówczas zmienić codzienne nawyki.

Mamy tu głównie na myśli modyfikację nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Poznaj produkty, dzięki którym pozbędziesz się nadmiaru tłuszczu z okolic brzucha oraz na długo zachowasz szczupłą talię.

Otyłość brzuszna – jak ją zwalczyć?

Zarówno lekarze, jak i dietetycy są zgodni co do poniższych aspektów:

  • Nasz organizm oraz tempo naszego metabolizmu zmieniają się wraz z upływem lat. Często zdarza się, że żywność, która do tej pory była doskonale tolerowana przez nasz organizm, nagle zaczyna wywoływać problemy trawienne.
  • Przykład ten obrazuje, że obserwacja własnego metabolizmu odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i szczupłej sylwetki.
  • Zwracaj szczególną uwagę na produkty, które wywołują u ciebie wzdęcia, retencję wody w tkankach itp. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i tylko obserwacja naszego ciała pozwoli nam na szybką reakcję.
  • Ponadto istnieje szereg produktów, które sprzyjają powstawaniu otyłości brzusznej. Ich spożycie powinniśmy ograniczyć już od dziś. Mamy tu na myśli: sól, cukier oraz produkty mleczne zawierające laktozę.
  • Koniecznie należy zwrócić również uwagę na ilość spożywanych dziennie tłuszczy. Staraj się wybierać produkty świeże i unikaj mrożonek oraz wysoko przetworzonej żywności.
  • Powinniśmy również pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju zmiany hormonalne sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej oraz nadmiernemu zatrzymywaniu wody w tkankach organizmu.
  • Zadbaj o swój organizm i jak najszybciej porzuć zgubne dla zdrowia nałogi, takie jak: palenie tytoniu, siedzący tryb życia, nadmierny stres itp.
  • Koniecznie naucz się kontrolować swoje emocje, zwiększ aktywność fizyczną oraz zmień nawyki żywieniowe – dzięki temu poprawisz jakość swojego życia i będziesz czuć się znacznie lepiej. Przekonaj się, że warto!
Płaski brzuch

Otyłość brzuszna – jakimi produktami możemy ją zwalczyć?

1. Najskuteczniejsze przyprawy

Wspaniale działają na nasz organizm. Są one tanim i skutecznym środkiem zwalczającym otyłość brzuszną oraz retencję wody w tkankach.

Kurkuma

Dodawaj je do potraw gulaszowych, ryżu, sałatek, herbat czy naparów. Przyprawami, które najskuteczniej przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej na brzuchu są:

  • Kurkuma
  • Cynamon
  • Pieprz Cayenne
  • Imbir

Bardzo dobrym i zdrowym pomysłem jest rozpoczynanie dnia od leczniczego naparu z zielonej herbaty z dodatkiem pieprzu Cayenne i imbiru. Mieszanka ta aktywuje nasz metabolizm i przyspiesza spalanie tłuszczu.

Nie zapominajmy jednak o innych zaletach tego napoju – jest on cennym źródłem antyoksydantów i witamin. Jeśli masz ochotę osłodzić nieco jego intensywny smak, dodaj odrobinę miodu.

2. Otyłość brzuszna a spożywanie owoców

Niektóre owoce mogą bardzo skutecznie pomóc z leczeniu otyłości brzusznej – doskonale oczyszczają organizm oraz przyspieszają spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Jak doskonale wiemy, owoce dają nam wiele możliwości kulinarnych: można je spożywać na surowo, w formie soków, sałatek lub jako składnik rozmaitych potraw. Staraj się codziennie jeść wyszczególnione poniżej owoce.

  • Papaja
  • Zielone jabłko
  • Ananas
  • Truskawki
  • Cytryna
  • Grejpfrut

Czy kiedykolwiek próbowałeś sałatki ze szpinaku, ananasa i orzechów? Jeśli nie, to koniecznie przygotuj ją na obiad! Będziesz zachwycony jej smakiem.

Sałatka ta doskonale smakuje w towarzystwie soku z truskawek i cytryny. Skutecznie oczyszcza organizm, reguluje poziom glukozy we krwi oraz przyspiesza spalanie tłuszczu.

3. Zwalcz otyłość brzuszną z pomocą warzyw

Wielkim sojusznikiem w walce z otyłością brzuszną są warzywa. Dietetycy zalecają spożywać je w surowej postaci, ponieważ właśnie wtedy następuje wydzielanie enzymów, które ułatwiają trawienie oraz pomagają utrzymać metabolizm na wysokich obrotach.

Oczywiście nie wszystkie warzywa nadają się do spożywania na surowo, w takim przypadku należy wybrać najzdrowszą formę obróbki termicznej, czyli gotowanie na parze.

Bakłażan

Szczególnie zalecamy następujące warzywa:

  • Brokuły
  • Marchew
  • Bakłażany
  • Karczochy
  • Szpinak
  • Cebula
  • Szparagi

4. Kluczowe znaczenie tzw. zdrowych tłuszczów

Tak zwane zdrowe tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz do zachowania zdrowia. Chronią one serce, obniżają poziom złego cholesterolu oraz zapobiegają nadmiernemu zatrzymywaniu wody w tkankach.

Nie obawiaj się zatem włączyć do swojej codziennej diety poniższych produktów. Po krótkim czasie otyłość brzuszna zacznie stopniowo ustępować.

5. Otyłość brzuszna a ziołowe napary

Ziołowe napary można bez obaw spożywać codziennie, ponieważ pomagają one w spalaniu uporczywego tłuszczu z brzucha oraz zapobiegają wzdęciom. Koniecznie wypróbuj syrop z szałwii z dodatkiem soku z cytryny. Szałwię dostaniesz w każdym sklepie zielarskim.

Napar z szałwii

Wystarczy zaparzyć 20 gramów suszu w szklance wrzącej wody. Dodaj kilka kropel soku z cytryny, łyżkę miodu i ciesz się niepowtarzalnym smakiem tego cudownego naparu, oprócz tego, że pyszny – skutecznie pomaga zwalczać otyłość brzuszną. Pij napar codziennie pół godziny przed obiadem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rojas J, S., Lopera V, J.S., Cardona V, J., Vargas G, N., and Hormaza A, M.P. (2014). Síndrome metabólico en la menopausia, conceptos clave. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología 79, 121–128.
  • Balboa Rodríguez, A., Carrillo Muñoz, R., Mínguez Pérez, M., Valdepérez Torrubia, J.., Tort Donada, S., Mearin Manrique, F., and Alonso-Coello, P. (2005). Síndome del intestino irritable. Guía de Práctica Clínica 5, 112.
  • Alvis, A., Arrazola, G., and Martinez, W. (2012). Evaluación de la actividad y el potencial antioxidante de extractos hidro-alcohólicos de Cúrcuma (Cúrcuma longa). Informacion Tecnologica 23, 11–18.
  • Garcia, M. (2010). ¿Qué es la grasa ? Grasas saludables : Omega-3 , mono insaturadas y poliinsaturadas. Manual de Salud 1–5.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.