Przyspieszamy metabolizm — 8 praktycznych sposobów

· Luty 19, 2016
Intensywny trening w połączeniu z ćwiczeniami cardio jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie metabolizmu na wysokich obrotach.

Metabolizm to zespół reakcji chemicznych i przemian energetycznych zachodzących w żywych komórkach, za których pośrednictwem dostarczany organizmowi pokarm jest trawiony, a później przyswajany.

Dzięki temu codziennie otrzymujemy paliwo i energię niezbędną do normalnego funkcjonowania. Dzięki temu również jesteśmy w stanie myśleć, poruszać się, krew może krążyć po organizmie, możliwe jest oddychanie i zwiększanie masy mięśniowej między innymi.

Nawet gdy jesteśmy w stanie spoczynku, także potrzebujemy energii, a ta która pozostaje niewykorzystana, magazynowana jest w organizmie w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach lub w podskórnej tkance tłuszczowej. To z tego powodu tak ważne jest, by metabolizm przebiegał prawidłowo i miał odpowiednią szybkość.

Czy można wpłynąć na tempo metabolizmu?

Tempo, w jakim organizm metabolizuje, to szybkość, z jaką ciało wykorzystuje dostępną energię do pracy i spalania kalorii. Według zasady, gdy jesteśmy właścicielami większej ilości masy mięśniowej, niż tłuszczowej oznacza to, że nasza przemiana materii zachodzi szybko.

Również potwierdza to regułę, że to mężczyźni mają szybszy metabolizm, bo to właśnie oni w przeciwieństwie do kobiet mają tendencję do posiadania większej masy mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej.

Kiedy Twój metabolizm jest szybki i działa poprawnie nie obserwujesz tendencji do magazynowania tłuszczu.

Pomaga to w utrzymaniu zbilansowanej, stałej i odpowiedniej wagi. Jeżeli jednak należysz do tej drugiej grupy, gdzie metabolizm działa nieco wolniej  nie martw się! Istnieje kilka sposobów i wskazówek, które pomogą w jego przyspieszeniu.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Olejek kokosowy

Olejek kokosowy

Olejek kokosowy od tysięcy lat jest znany na całym świecie jako sekretny sposób na zachowanie nieskazitelnej urody. Olejek kokosowy stosowany nie tylko ze względu na swój dobroczynny wpływ na włosy i skórę, ale również doskonale wpływa na procesy metaboliczne organizmu i przyspiesza odchudzanie.

Badania wykazały, że olej z tłuszczu kokosowego jest łatwo przyswajalny i przyspiesza metabolizm, powodując nawet trzykrotnie szybsze spalanie kalorii.

Spożycie białka

Odpowiednie spożycie białka pomaga przygotować ciało do szybszej utraty masy ciała. Oprócz tego jest kluczem do przyspieszenia metabolizmu. Bardzo ważne jest, by dostarczane białka były odpowiednio wysokiej jakości i odpowiednie dla naszego organizmu.

Co to oznacza? Otóż dostarczane powinny być produkty, które są bogate w te najważniejsze aminokwasy i tutaj należy pamiętać o umieszczeniu w diecie mięsa z kurczaka lub wołowiny. Oprócz tego odpowiednim źródłem białka będą jajka i chude mięso.

Regularne ćwiczenie

Ćwiczenie

Aby przyspieszyć metabolizm i efektywnie zacząć proces odchudzania nie można zapominać o aktywności fizycznej. Pewnie trening na wysokich obrotach obarczony sporym wysiłkiem będzie nieco wyczerpujący, jednak jest to najlepszy sposób, by uzyskać oczekiwane efekty i zadbać o swój metabolizm.

Najlepiej jest połączyć ćwiczenia o wysokiej intensywności z ćwiczeniami sercowo-naczyniowymi (cardio), które są niezbędne do efektywnego spalania tłuszczu.

Zdrowe śniadanie

Jeszcze niektórzy dziś wierzą, że rezygnując ze śniadania robią przysługę swojemu ciału — nic bardziej mylnego!

Wiele badań potwierdziło twierdzenie, że osoby pomijające ten ważny posiłek mają metabolizm dużo wolniejszy, a oprócz tego później w ciągu dnia spożywają dużo więcej kalorii. Najlepiej zadbać o to by śniadanie było bogate w błonnik, białka i przeciwutleniacze.

Sekret zielonej herbaty

Zielona herbata to doskonały napój dla osób chcących nie tylko przyspieszyć swój metabolizm, ale i zrzucić kilka zbędnych kilogramów i spalić koszmarny tłuszcz.

W herbacie tej znajdziemy wiele ważnych przeciwutleniaczy, które pomogą zwalczyć wolne rodniki, a także korzystnie wpływa na procesy trawienne. Nie znajdziemy w niej zbędnych kalorii, a znacząco wspomożemy nasz metabolizm.

Woda

Odpowiednia dzienna dawka wody odgrywa bardzo ważną rolę nie, tylko jeżeli chodzi o sam metabolizm, ale ogólny stan naszego ciała. Woda ma zero kalorii, wspomaga trawienie i jest niezbędnym składnikiem wszystkich diet odchudzających.

Pikantne przyprawy

Ostre przyprawy takie jak pieprz cayenne świetnie sprawdzą się przy próbach przyspieszenia metabolizmu i chęci schudnięcia. Zawiera on substancję zwaną kapsaicyną, która bierze udział w procesach przemiany materii, przyspiesza je, a oprócz tego działa przeciwnowotworowo i jako silny przeciwutleniacz.

Czas na sen

Zasypiająca kobieta

Któż by pomyślał, że coś tak przyjemnego, jak dobry, spokojny sen może wspomóc metabolizm. Nie tylko dobroczynnie wpłynie na przemiany materii, ale na stan całego ciała, a także jest kluczem do osiągnięcia oczekiwanych efektów przy stosowaniu diet odchudzających.

Wykazano, że osoby mające problemy se snem często w ciągu dnia przyjmują więcej kalorii i łatwiej przybierają na wadze.