Opuchnięte nogi - 5 domowych środków łagodzących
Opuchnięte nogi to powszechna dokuczliwość, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Są częstym problemem w szczególności wśród kobiet. Zaburzenie to powoduje wiele uciążliwych dolegliwości, w tym bardzo silny ból pojawiający się po aktywnym, intensywnym dniu.
Istnieją jednak domowe sposoby na to aby przezwyciężyć opuchliznę na nogach. Wymienimy w tym artykule 5 środków łagodzących, które przyniosą natychmiastową ulgę. Odkryj wraz z nami naturalne i ekologiczne rozwiązania.
Wystarczy tylko wziąć do serca kilka przydatnych wskazówek. Do dzieła!
Opuchnięte nogi – najczęstsze przyczyny
Tak jak wspomnieliśmy na początku ten problem często dotyka kobiet. Jednak warto zaznaczyć, że może występować niezależnie od płci i wieku. W dodatku należy pamiętać o tym, iż w dzisiejszej rzeczywistości istnieje coraz więcej czynników narażających nas na puchnięcie nóg.
Może być to siedzący tryb życia czy nieodpowiednia dieta. Brak aktywności fizycznej pogarsza krążenie w nogach, co doprowadza do zatrzymywania płynów w organizmie. Brak składników odżywczych także utrudnia prawidłowy przepływ krwi.
Zastanawiasz się jakie jeszcze złe nawyki mogą przyczynić się opuchliźnie? Oczywiście są to używki takie jak tytoń czy alkohol. Innym szkodliwym nawykiem może być też noszenie zbyt ciasnych ubrań czy nieodpowiedniego obuwia. Stąd tak ważne jest aby dbać o każdy aspekt naszej codzienności.
Warto jednak zwrócić uwagę, iż obrzęk i opuchnięte nogi mogą być też wiadomością od naszego organizmu, że wystąpiły w nas pewne nieprawidłowości, które należy zbadać u specjalisty. W niektórych przypadkach może to być objaw poważniejszej choroby.
Pamiętaj, że opuchnięte nogi mogą wiązać się z chorobą zapalenia żył powierzchownych, czy naczyń limfatycznych; mogą też wskazywać na choroby nerek, choroby układowe tkanki łącznej i stawów. Przechodzimy do najważniejszego punktu tego artykułu. Poznajmy teraz domowe i proste sposoby walki z obrzękiem nóg.
5 domowych sposobów na opuchnięte nogi
1. Nogi do góry!
Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest właśnie trzymanie nóg w górze.
W kilka minut ta metoda potrafi przynieść wyraźną ulgę. Możemy podnieść nogi leżąc na podłodze, opierając je o ścianę lub trzymać je na ułożonych w stos poduszkach. Najlepiej jest pozostać w takiej pozycji przez 30 minut. Ważne jest, aby nogi były wyżej od głowy.
Pewne odwrócone pozycje jogi mogą okazać się przydatne w tej sytuacji. Ponadto joga ma wiele korzyści dla całego organizmu i naszego układu nerwowego.
Możemy też spać z nogami opartymi o poduszkę. Jeśli zagłębisz się w tej tematyce dowiesz się, że istnieją nawet specjalnie wyprofilowane do tego poduszki.
2. Kąpiel dla stóp
Bardzo przyjemny sposób na walkę z opuchlizną nóg. Kąpiel stóp przede wszystkim pozwoli odciążyć nasze kończyny a do tego wpłynie kojąco na nasze zmysły.
Taka kąpiel stanowi doskonałe rozwiązanie tuż przed pójściem spać, zagwarantuje to też przyjemny sen i uczucie wypoczętych nóg. Jak przygotować taką kąpiel? Możesz użyć swojej wanny, albo miski wypełnionej wodą. Procedura ta nie wymaga wielkiego wysiłku, natomiast przynosi oczekiwane rezultaty.
Oto kilka przydatnych dodatków, które możesz wykorzystać.
- Soda oczyszczona
- Sól morska
- Ocet
- Olejki eteryczne
- Sole magnezu
Ważne jest, aby woda była dobrze rozgrzana. Trzymaj nogi w kąpieli przez co najmniej 20 minut. Dolewaj ciepłej wody jeśli poczujesz, że dotychczasowa dawka kąpieli staje się letnia. Otrzymasz fantastyczne rezultaty.
Przeczytaj też: Trening nóg w domu – piękne nogi bez siłowni!
3. Prysznic naprzemienny a opuchnięte nogi
Hydroterapia, inaczej nazywana wodolecznictwem znana jest już od czasów starożytnych. Jedną z metod, która mieści się w tej kategorii jest właśnie naprzemienny prysznic.
Sposób ten ma wielu swoich zwolenników. Za pewne dlatego, iż jest skutecznym remedium zapobiegającym obrzękowi nóg, ponadto wpływa też leczniczo na cellulit czy krążenie.
Pod prysznicem wystarczy zmieniać temperaturę z gorącej do zimnej. Należy powtórzyć tę czynność kilka razy i obmywać się od dołu do góry, od stóp do ud. 15 sekund wystarczy na każdą temperaturę.
Poczujesz sporą ulgę i przyjemne uczucie odprężenia w kończynach. Pozwoli to cieszyć się lekkimi i wolnymi od obrzęku nogami. Czy wiesz, że zmiany hormonalne, np. związane z cyklem miesięcznym u kobiet również mogą stanowić przyczynę obrzęków nóg? Prysznic naprzemienny może okazać się wtedy doskonałym rozwiązaniem.
4. Szczotkowanie na sucho
Ta technika radzenia sobie z obrzękiem zyskuje na popularności. Jakie są jej najważniejsze cechy? Jest prosta i skuteczna. Potrzebujemy tylko (drewnianej) szczotki z włosiem, bądź sztywnego pędzelka, którymi będziemy pocierać i szczotkować ciało. Pamiętaj: zawsze w kierunku od dołu do góry.
Co więcej, w tej metodzie nie musimy ograniczać się do nóg. Szczotkowanie korzystnie wpływa na całe nasze ciało. Zwłaszcza, że poprawia drenaż limfatyczny i krążenie krwi.
Praktycy medycyny wschodu wierzą, że poza właściwościami pielęgnacyjnymi taki zabieg przyczynia się także do zniwelowania powstających w ciele złogów energetycznych, które mają wpływ na działanie całego organizmu oraz samopoczucie.
Wykonując szczotkowanie codziennie – zauważymy znaczną poprawę skóry, która stanie się gładsza i pozbawiona niedoskonałości. Dobra wiadomość jest taka, że wszystko to wykonamy za darmo, w domowym zaciszu.
5. Masaż z aloesem i olejkiem z mięty
Istotnie, nie możemy zapominać o dobrodziejstwach klasycznego masażu. Przyda się też jako lek na opuchnięte nogi. Co ciekawe, jeśli użyjemy do tego aloesu i olejku z mięty pieprzowej to nie tylko wzmocnimy działanie masażu, ale dogłębnie odżywimy skórę także od wewnątrz.
Ulgę w cierpieniu przyniesie aloes, który nawilża naszą skórę i koi ból. Olejek miętowy zwiększy uczucie świeżości i pobudzi krążenie.
Oprócz tego, inną ważną zaletą jest przyjemny zapach, które niosą za sobą te dwa preparaty. Nie tylko pozbędziemy się opuchlizny, ale nadamy też skórze blasku i witalności. Należy tylko podkreślić, że masaż powinien zaczynać się od stóp i wykonywany winien być ze średnim natężeniem.
Pamiętaj też, że podstawą domowej walki z obrzękami jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie co najmniej 2 l wody w ciągu dnia warunkuje prawidłowe krążenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Campero Téllez, K. Evaluación del efecto relajante de piernas de un gel elaborado a base de extractos de Cupressus sempervirens L., Vitis vinífera L., Arnica montana L., Matricaria recutita L. y Mentha x piperita L (Químico Farmacéutico Industrial). Instituto Politécnico Nacional, Escuela Nacional de Ciencias Biológicas, México. 2016. Disponible en: https://tesis.ipn.mx/bitstream/handle/123456789/25535/CAMPERO%20T%C3%89LLEZ%20KARLA%20VANESSA.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- García-Casal Maria Nieves, Pons-Garcia Héctor E. Dieta e inflamación. An Venez Nutr [Internet]. 2014 Jun [citado 2018 Nov 02] ; 27( 1 ): 47-56. Disponible en: http://www.scielo.org.ve/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0798-07522014000100009&lng=es.
- López Córdova, A. M. El masaje terapéutico profundo como método de prevención en varices tipo i y ii en el personal docente que labora en la escuela particular Carmen Barona de la ciudad de Ambato (Licenciada en Terapia Física), Universidad Técnica de Ambato, Facultad de Ciencias de la Salud, Ecuador, 2013. Disponible en: http://repositorio.uta.edu.ec/jspui/handle/123456789/3646