Oparzenia słoneczne i plamy - jak im zapobiec?

Jeśli przyjmujemy jakikolwiek z leków, koniecznie należy stosować kremy z najwyższym filtrem UV, ponieważ większość z nich może zwiększyć wrażliwość skóry, powodując podrażnienia, plamy czy oparzenia słoneczne. 
Oparzenia słoneczne i plamy - jak im zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość z nas troszczy się o zdrowie i piękno swojej skóry, dlatego wiemy, że każda nieostrożność wobec silnych promieni słońca może prowadzić do rozmaitych zaburzeń, takich jak oparzenia czy plamy skórne.

Każdego dnia nasza skóra jest narażona na szereg różnych czynników, które ją osłabiają, wysuszają i powodują wiele szkód w strukturze naskórka. Mamy tu na myśli przede wszystkim wywołane promieniami słonecznymi oparzenia oraz plamy skórne.

Nie ma jednak powodów do obaw – zachowując odpowiednie środki ostrożności, możemy zapobiec zmianom skórnym. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele produktów do pielęgnacji skóry oraz zapobiegania jej uszkodzeniom przez słońce, takim jak oparzenia i plamy.

Oparzenia słoneczne i plamy skórne – jak im zapobiec?

Chociaż półki sklepowe uginają się od nadmiaru produktów kosmetycznych, wcale nie musisz decydować się na kosztowne zabiegi mające na celu ochronę skóry i zachowanie jej zdrowia. Przeczytaj nasze porady, dzięki którym naturalnie unikniesz oparzeń i możliwych plam skórnych spowodowanych działaniem promieni słonecznych.

Zwróć uwagę na rodzaj zażywanych leków

Wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że niektóre leki, na przykład przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne, przeciwzapalne czy kortykosteroidy, są “fotouczulające”. Oznacza to, że zwiększają ryzyko powstawania plam skórnych, swędzenia, a nawet wystąpienia podrażnień podczas bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne.

Jeśli przyjmujesz któreś z powyższych leków, koniecznie stosuj kremy z najwyższym filtrem UV, dzięki którym ograniczysz ich niepożądane działanie na skórę oraz oparzenia.

Depilacja na 24 godziny przed ekspozycją na słońce

Depilacja nóg

Bez względu na formę depilacji, jaką stosujesz, pamiętaj o zachowaniu zdrowej i higienicznie czystej skóry. Pamiętaj, by depilację przeprowadzać na co najmniej 24 godziny przed planowaną ekspozycją na słońce.

Nie zapomnij również o odpowiednim nawilżeniu skóry oraz o zastosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.

Zwiększ spożycie produktów bogatych w antyoksydanty i kwasy omega-3

Dieta odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia skóry oraz jej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Zwiększając spożycie produktów bogatych w antyoksydanty, wspomagasz walkę z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za osłabienie produkcji kolagenu i elastyny.

Do najsilniejszych i najzdrowszych antyoksydantów zaliczamy beta-karoteny oraz witaminy A, B, C i E. Gdzie ich szukać? W marchwi, pomidorach, morelach, szpinaku, śliwkach, jagodach itp.

Inną istotną dla zdrowia skóry substancją odżywczą są kwasy omega-3. Ten rodzaj zdrowych tłuszczów odżywia skórę, łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia spowodowanego przez słońce parzenia.

Zwiększ spożycie kwasów omega-3, włączając do swojej codziennej diety więcej ryb morskich i bakalii.

Okresowy przegląd pieprzyków i znamion

Pieprzyk na skórze

Słońce jest jednym z czynników wpływających na przemianę pieprzyków i znamion w czerniaka lub nowotwór skóry.

Z tego właśnie powodu ich regularna kontrola pozwoli nam wykluczyć niebezpieczne zmiany lub w porę zapobiec znacznie poważniejszym konsekwencjom spowodowanym przez słońce i oparzenia jego promieniami.

Dokładnie obserwuj wszelkie pieprzyki i znamiona, czy nie ewoluują: sprawdzaj, czy ich brzegi nie stały się nieregularne, nie przybrały dziwnego koloru, czy nie sączy się z nich śluz lub krew. W przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek anomalii, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Domowe maseczki chroniące skórę przed słońcem

Maseczka owsiano-jogurtowa

Ta domowa maseczka pomaga odpowiednio nawilżyć skórę oraz usunąć martwe komórki naskórka, wybielając przy tym powstałe w wyniku ekspozycji na słońce plamy skórne. Aby uzyskać optymalne rezultaty, zaleca się stosowanie maseczki w późnych godzinach wieczornych.

Zapewniamy, że oparzenia słoneczne nie będą ci już spędzały snu z powiek.

Składniki

  • 1/2 filiżanki jogurtu naturalnego (125 g)
  • 3 łyżki soku z cytryny (45 ml)
  • 1  łyżka mąki owsianej (10 g)
  • 2 zmiażdżone truskawki

Sposób przygotowania

Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki w naczyniu, a następnie nanieś powstałą maseczkę na oczyszczoną twarz. Pozostaw na 10 minut, po czym zmyj ją zimną wodą.

Maseczka owsiano-bananowa

Innym dobrym rozwiązaniem w celu ochrony skóry przed konsekwencjami szkodliwych promieni słonecznych, takich jak oparzenia i plamy, jest połączenie właściwości trzech potężnych produktów: banana, owsa i miodu.

Odżywiają one skórę oraz dostarczają jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, a jednocześnie tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną i usuwają martwe komórki naskórka .

Składniki

  • 1 mały dojrzały banan
  • 5 łyżek owsa (125 g)
  • 1 łyżka miodu pszczelego (25 g)

Sposób przygotowania

Rozgnieć lub zmiksuj dojrzałego banana, a następnie wymieszaj go z owsem i miodem pszczelim. Po uzyskaniu tekstury kremowej pasty, nałóż maseczkę na skórę i pozostaw na 15 minut. Usuń maseczkę zimną wodą. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, powtarzaj zabieg trzy razy w tygodniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hill, K. O., Fujii, Y., Johnson, D. C., & Kawasaki, B. S. (1978). Photosensitivity in optical fiber waveguides: Application to reflection filter fabrication. Applied Physics Letters. https://doi.org/10.1063/1.89881
  • Lluria-Prevatt, M., Dickinson, S. E., & Alberts, D. S. (2014). Skin cancer prevention. In Fundamentals of Cancer Prevention, Third Edition. https://doi.org/10.1007/978-3-642-38983-2_12
  • Food and Agriculture Organization. (2016). Influencing food environments for healthy dietsInfluencing food environments for healthy diets. https://doi.org/10.1006/nimg.2001.1006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.