Depilacja - poznaj naturalne techniki!

Depilacja nitką jest niezwykle skuteczna. Jej efekty utrzymują się aż do 6 tygodni. Wymaga jednak dość sporo wprawy
Depilacja - poznaj naturalne techniki!

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wiedziałaś, że konwencjonalna depilacja nie jest jedynym rozwiązaniem? Istnieją naturalne techniki, dzięki którym unikniesz efektów ubocznych, takich jak podrażnienia. Oprócz tego, włosy się osłabiają, rosną wolniej i są dużo bardziej wiotkie.

Depilacja naturalna cukrem i cytryną? A może z użyciem nitki? Możesz też stopniowo osłabiać włosy używając kurkumy. W tym artykule podamy Ci wszystkie szczegóły.

Depilacja cukrem i cytryną

Tego rodzaju depilacja była używana w Egipcie i innych krajach orientalnych już w czasach starożytnych. Potrzebujesz jedynie cukru i cytryny. Depilacja woskiem stosuje podobną mechanikę, ale jest bardziej bolesna i droższa.

Aktualnie, w niektórych krajach, można kupić już gotową pastę cukrową. Jednak jest ona tak łatwa w przygotowaniu, że warto nauczyć się tego przepisu.

Potrzebujemy:
  • 2 szklanki cukru
  • Sok z 1 cytryny
  • Odrobina wody
Sposób przygotowania:
  • Do rondla wlewamy sok z cytryny i dodajemy dwie szklanki cukru. Sok powinien zmoczyć cały cukier. W razie konieczności możemy dodać odrobinę wody.
  • Mieszankę podgrzewamy na dość sporym ogniu, mieszając drewnianą łyżką aż do rozpuszczenia się cukru. Rekomendowana temperatura to 115 stopni Celsjusza. Możemy ją sprawdzić termometrem kuchennym.
  • Kiedy już zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień. Teraz nasza mieszanka powinna przyjąć formę lepkiej i klejącej mazi o bursztynowym kolorze. Jeżeli jest zbyt ciemna, najprawdopodobniej się przypaliła i trzeba będzie zacząć od początku. Pamiętaj, żeby nie wrzała dłużej niż minutę!
  • Odstawiamy do ostygnięcia.

Depilacja tym preparatem wygląda identycznie jak w przypadku wosku. Nakładamy na twarz cienką warstwę. Żeby zbytnio nie przywarła do skóry, możemy użyć odrobiny talku.

Na koniec nakładamy krem nawilżający lub żel z aloesu (resztki preparatu zmywamy ciepłą wodą).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Żel z aloesu – jak zrobić go samemu w domu

depilacja cukrem

Jedwabna lub bawełniana nitka

Depilacja najtańsza z możliwych. To zaskakujące, ale wystarczy użyć zwykłej nitki. Technika ta, znana jako threading, używana jest od zarania dziejów w Indiach i w Egipcie.

Wymaga dość sporo wprawy. Zanim zaczniesz stosować ją sama, dobrze byłoby, gdybyś zgłosiła się do specjalistki i zobaczyła “z pierwszej ręki” jak to wygląda. Dla osoby z praktyką, jest to depilacja szybka i bezbolesna.

Przy pomocy nitki (jedwabnej lub bawełnianej), wyrywamy włoski wraz z cebulką w taki sposób, żeby było to jak namniej bolesne.

Najpierw ucinamy kawałek nitki, potem robimy swego rodzaju pętlę. Wszystkie wskazówki znajdziecie w tym filmiku.

Ta depilacja jest znana przede wszystkim dlatego, że efekt utrzymuje się aż 6 tygodni! Poza tym włoski rosną coraz słabsze, a nie tak, jak w przypadku konwencjonalnych metod. Technika ta może być stosowana również na twarzy.

Szpula nici

Maseczka z kurkumy

Jak już depilacja będzie ukończona, warto przygotować maseczkę z kurkumy. Oddziałuje niezwykle korzystnie na skórę i pomaga osłabić mieszki włosowe. Jest doskonałym dodatkiem do naturalnych technik, o których pisaliśmy.

Zwyczajnie wymieszaj więc kurkumę z wodą. Chodzi o to, żeby otrzymać gęstą pastę. Nie może natomiast być zbyt rozwodniona. Nakładamy na skórę i pozostawiamy na 20 minut.

Kurkuma w proszku

Zamiast więc uciekać się do tradycyjnych metod depilacji czy golenia, które powoduje szybkie odrastanie nieprzyjemnie kłujących włosków, wypróbuj jedną z powyższych metod. Zapewne uznasz, że są one znacznie lepszą, a często tańszą alternatywą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.