Depilacja - poznaj naturalne techniki!

Depilacja nitką jest niezwykle skuteczna. Jej efekty utrzymują się aż do 6 tygodni. Wymaga jednak dość sporo wprawy
Depilacja - poznaj naturalne techniki!

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wiedziałaś, że konwencjonalna depilacja nie jest jedynym rozwiązaniem? Istnieją naturalne techniki, dzięki którym unikniesz efektów ubocznych, takich jak podrażnienia. Oprócz tego, włosy się osłabiają, rosną wolniej i są dużo bardziej wiotkie.

Depilacja naturalna cukrem i cytryną? A może z użyciem nitki? Możesz też stopniowo osłabiać włosy używając kurkumy. W tym artykule podamy Ci wszystkie szczegóły.

Depilacja cukrem i cytryną

Tego rodzaju depilacja była używana w Egipcie i innych krajach orientalnych już w czasach starożytnych. Potrzebujesz jedynie cukru i cytryny. Depilacja woskiem stosuje podobną mechanikę, ale jest bardziej bolesna i droższa.

Aktualnie, w niektórych krajach, można kupić już gotową pastę cukrową. Jednak jest ona tak łatwa w przygotowaniu, że warto nauczyć się tego przepisu.

Potrzebujemy:
  • 2 szklanki cukru
  • Sok z 1 cytryny
  • Odrobina wody
Sposób przygotowania:
  • Do rondla wlewamy sok z cytryny i dodajemy dwie szklanki cukru. Sok powinien zmoczyć cały cukier. W razie konieczności możemy dodać odrobinę wody.
  • Mieszankę podgrzewamy na dość sporym ogniu, mieszając drewnianą łyżką aż do rozpuszczenia się cukru. Rekomendowana temperatura to 115 stopni Celsjusza. Możemy ją sprawdzić termometrem kuchennym.
  • Kiedy już zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień. Teraz nasza mieszanka powinna przyjąć formę lepkiej i klejącej mazi o bursztynowym kolorze. Jeżeli jest zbyt ciemna, najprawdopodobniej się przypaliła i trzeba będzie zacząć od początku. Pamiętaj, żeby nie wrzała dłużej niż minutę!
  • Odstawiamy do ostygnięcia.

Depilacja tym preparatem wygląda identycznie jak w przypadku wosku. Nakładamy na twarz cienką warstwę. Żeby zbytnio nie przywarła do skóry, możemy użyć odrobiny talku.

Na koniec nakładamy krem nawilżający lub żel z aloesu (resztki preparatu zmywamy ciepłą wodą).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Żel z aloesu – jak zrobić go samemu w domu

depilacja cukrem

Jedwabna lub bawełniana nitka

Depilacja najtańsza z możliwych. To zaskakujące, ale wystarczy użyć zwykłej nitki. Technika ta, znana jako threading, używana jest od zarania dziejów w Indiach i w Egipcie.

Wymaga dość sporo wprawy. Zanim zaczniesz stosować ją sama, dobrze byłoby, gdybyś zgłosiła się do specjalistki i zobaczyła “z pierwszej ręki” jak to wygląda. Dla osoby z praktyką, jest to depilacja szybka i bezbolesna.

Przy pomocy nitki (jedwabnej lub bawełnianej), wyrywamy włoski wraz z cebulką w taki sposób, żeby było to jak namniej bolesne.

Najpierw ucinamy kawałek nitki, potem robimy swego rodzaju pętlę. Wszystkie wskazówki znajdziecie w tym filmiku.

Ta depilacja jest znana przede wszystkim dlatego, że efekt utrzymuje się aż 6 tygodni! Poza tym włoski rosną coraz słabsze, a nie tak, jak w przypadku konwencjonalnych metod. Technika ta może być stosowana również na twarzy.

Szpula nici

Maseczka z kurkumy

Jak już depilacja będzie ukończona, warto przygotować maseczkę z kurkumy. Oddziałuje niezwykle korzystnie na skórę i pomaga osłabić mieszki włosowe. Jest doskonałym dodatkiem do naturalnych technik, o których pisaliśmy.

Zwyczajnie wymieszaj więc kurkumę z wodą. Chodzi o to, żeby otrzymać gęstą pastę. Nie może natomiast być zbyt rozwodniona. Nakładamy na skórę i pozostawiamy na 20 minut.

Kurkuma w proszku

Zamiast więc uciekać się do tradycyjnych metod depilacji czy golenia, które powoduje szybkie odrastanie nieprzyjemnie kłujących włosków, wypróbuj jedną z powyższych metod. Zapewne uznasz, że są one znacznie lepszą, a często tańszą alternatywą.

To może Cię zainteresować ...
Wrastające włoski – domowe metody na walkę z tym problemem
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wrastające włoski – domowe metody na walkę z tym problemem

Wrastające włoski to problem, który powstaje kiedy odrastający po goleniu włos nie może przebić się przez warstwy skóry. To niegroźny, lecz bardzo ...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.