Czy depilacja woskiem jest dobra?

· Maj 24, 2015

Depilacja woskiem jest jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów usuwania włosów. Technika depilacji woskiem, zasadniczo polega na wyciąganiu włosków w całości, spod powierzchni skóry, dzięki czemu włosek zostaje oderwany od mieszka włosowego.

Mimo iż, istnieje wiele technik depilacji, depilacja woskiem nadal cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jej efekty są bardziej trwałe niż inne metody usuwania włosów, typu golenie maszynką, a do tego jest bardzo łatwa do stosowania.

Stosowanie wosku

Bezpośrednio przed użyciem wosk jest topiony, następnie nakłada się jedną warstwą na powierzchnię skóry. Później trzeba odczekać kilka sekund, aż wosk stwardnieje, i uformowany plaster z wosku należy usunąć szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do tego, w którym rosną włoski.

Temperatura wosku nie powinna przekraczać 42*C, ponieważ wosk topnieje natychmiast i może poparzyć skórę.

Częstotliwość stosowania tego typu depilacji różni się w zależności od typu skóry i szybkości odrastania włosów, co jest indywidualne u każdej kobiety. Jednak zaleca się stosowanie go raz na 3 tygodnie, mając na uwadze wszelkie środki ostrożności:

  • nie wystawiać depilowanych obszarów na ekspozycję na słońce bezpośrednio po zabiegu ani nie stosować żadnych substancji drażniących.
  •  Skóra może się zaczerwienić, być podrażniona i bolesna po depilacji, jednak jest to zupełnie normalne.
  • Istnieją pewne kremy po depilacji woskiem, które pomagają złagodzić ból depilowanego obszaru w ciągu zaledwie kilku minut.

Musisz zwrócić uwagę na higienę i jakość produktów, których używasz do zabiegów estetycznych.

Ważne jest też, aby dezynfekować używane narzędzia i mieć w domu przygotowane czyste i posprzątane miejsce, w którym będziesz mogła bezstresowo wykonać depilację.

Wydepilowane nogi

Wady i zalety

Istnieją różne typy skóry, a w związku z tym depilacja woskiem nie jest dobra dla każdego. Ta technika ma swoje wady i zalety.

Zalety

Wosk oddziałuje na skórę długo po zabiegu depilacji,  dlatego powinno się go używać maksymalnie raz lub dwa razy w miesiącu. Taki czas jest wystarczający, by pozwolić skórze odpocząć.

Z tego samego powodu depilacja woskiem ma też pewną przewagę nad goleniem – skóra nie jest ciągle męczona ostrzem maszynki, dzięki temu nie jest tak podatna na podrażnienia.

Kolejną zaletą jest uczucie jedwabistej i zdrowej skóry. Gdy włosy są usunięte razem z cebulkami, pozostawiają skórę bez absolutnie żadnych najmniejszych nierówności.

Poza tym, metoda ta jest bardzo przystępna cenowo i skuteczna. Jest również dostępna w wielu wariantach: na gorąco, na ciepło i na zimno, zależnie od rodzajów skóry i od upodobań.

Wady

Główną wadą depilacji woskiem jest to, że ta metoda dla niektórych osób może okazać się bardzo bolesna. Pocieszać może fakt, że z czasem nasza skóra się uodparnia i za każdym razem odczuwamy coraz słabszy ból.

Nieprawidłowe wykonywanie depilacji może powodować wrastanie włosków. U niektórych kobiet mogą ponadto występować podrażnienia i reakcje alergiczne.

Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, zrywanie plastra może powodować siniaki i małe guzki.

Zalecenia

2#:woskiem.jpg

  • Przed depilacją umyj i wysusz depilowane miejsce.
  • Nie narażaj się na działanie promieni słonecznych bezpośrednio przed i po zabiegu.
  • Skóra powinna być czysta i sucha.
  • Poznaj swój rodzaj skóry, tak aby wybrać odpowiednią dla siebie opcję i wariant depilacji.
  • Nie stosuj depilacji woskiem częściej niż raz na 3-4 tygodnie.
  • Nawilżaj skórę po depilacji. Skutecznie nada się do tego aloes.

Prawidłowa depilacja woskiem jest bardzo skuteczna i dlatego warto ją stosować.  Mimo że istnieją nowoczesne techniki depilacji, takie jak laserowe usuwanie włosów, wosk nadal jest podstawową i bezkonkurencyjną metodą depilacji – zawsze lepiej jest używać naturalnych produktów i prostych metod.