Depilacja woskiem – czy jest dobra dla skóry?

20 czerwca, 2019
Prawidłowa depilacja woskiem jest bardzo skuteczna i dlatego warto ją stosować.  Mimo że istnieją nowoczesne techniki depilacji, takie jak laserowe usuwanie włosów, wosk nadal jest podstawową i bezkonkurencyjną metodą depilacji.

Depilacja woskiem jest jednym z najpowszechniej stosowanych sposobów usuwania włosów. Ta technika depilacji zasadniczo polega na wyciąganiu włosków w całości spod powierzchni skóry, dzięki czemu włosek zostaje oderwany od mieszka włosowego wraz z korzeniem.

Mimo iż, istnieje wiele technik depilacji, depilacja woskiem nadal cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jej efekty są w trwalsze niż przy goleniu maszynką.

Depilacja woskiem – jak się to odbywa?

Bezpośrednio przed użyciem wosk jest topiony, następnie nakłada się jedną warstwą na powierzchnię skóry. Później trzeba odczekać kilka sekund, aż wosk stwardnieje, i uformowany plaster z wosku należy usunąć szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do tego, w którym rosną włoski.

Wydepilowane, gładkie nogi

Temperatura wosku nie powinna przekraczać 42*C, ponieważ wosk topnieje natychmiast i może poparzyć skórę.

Częstotliwość stosowania tego typu depilacji różni się w zależności od typu skóry i szybkości odrastania włosów, co jest indywidualne u każdej kobiety. Jednak zaleca się stosowanie go raz na 3 tygodnie, mając na uwadze wszelkie środki ostrożności:

  • Nie wystawiać depilowanych obszarów na ekspozycję na słońce bezpośrednio po zabiegu ani nie stosować żadnych substancji drażniących.
  • Skóra może się zaczerwienić, być podrażniona i bolesna po depilacji, jednak jest to zupełnie normalne.
  • Istnieją kremy po depilacji woskiem, które pomagają złagodzić ból depilowanego obszaru w ciągu zaledwie kilku minut.

Musisz zwrócić uwagę na higienę i jakość produktów, których używasz do zabiegów estetycznych.

Ważne jest też, aby dezynfekować używane narzędzia i mieć w domu przygotowane czyste i posprzątane miejsce, w którym będziesz mogła bezstresowo wykonać depilację.

Przeczytaj również: Wrastające włoski po depilacji? Nigdy więcej!

Wady i zalety

Istnieją różne typy skóry, a w związku z tym depilacja woskiem nie jest dobra dla każdego. Ta technika ma swoje wady i zalety.

Depilacja woskiem – Zalety

Wosk oddziałuje na skórę długo po zabiegu depilacji,  dlatego powinno się go używać maksymalnie raz lub dwa razy w miesiącu. Taki czas jest wystarczający, by pozwolić skórze odpocząć.

Z tego samego powodu depilacja woskiem ma też pewną przewagę nad goleniem – skóra nie jest ciągle męczona ostrzem maszynki, dzięki temu nie jest tak podatna na podrażnienia.

Kolejną zaletą jest uczucie jedwabistej i zdrowej skóry. Gdy włosy są usunięte razem z cebulkami, pozostawiają skórę bez absolutnie żadnych najmniejszych nierówności.

Poza tym, metoda ta jest bardzo przystępna cenowo i skuteczna. Jest również dostępna w wielu wariantach: na gorąco, na ciepło i na zimno, zależnie od rodzajów skóry i od upodobań.

Wady

Główną wadą depilacji woskiem jest to, że ta metoda dla niektórych osób może okazać się bardzo bolesna. Pocieszać może fakt, że z czasem nasza skóra się uodparnia i za każdym razem odczuwamy coraz słabszy ból.

Nieprawidłowe wykonywanie depilacji może powodować wrastanie włosków. U niektórych kobiet mogą ponadto występować podrażnienia i reakcje alergiczne.

Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, zrywanie plastra może powodować siniaki i małe guzki.

Przeczytaj również: Domowy wosk do depilacji na bazie cukru

Depilacja woskiem – Zalecenia

  • Przed depilacją umyj i wysusz depilowane miejsce.
  • Nie narażaj się na działanie promieni słonecznych bezpośrednio przed i po zabiegu.
  • Skóra powinna być czysta i sucha.
  • Poznaj swój rodzaj skóry, tak aby wybrać odpowiednią dla siebie opcję i wariant depilacji.
  • Nie stosuj depilacji woskiem częściej niż raz na 3-4 tygodnie.
  • Nawilżaj skórę po depilacji. Skutecznie nada się do tego aloes.
gładkie nogi

Prawidłowa depilacja woskiem jest bardzo skuteczna i dlatego warto ją stosować.  Mimo że istnieją nowoczesne techniki depilacji, takie jak laserowe usuwanie włosów, wosk nadal jest podstawową i bezkonkurencyjną metodą depilacji – zawsze lepiej jest używać naturalnych produktów i prostych metod.