Okolice bikini – kilka rad ułatwiających golenie

Kiedy nadchodzi lato i związana z nim potrzeba pozbycia się włosów z okolic bikini, musisz przede wszystkim pamiętać o tym, aby być bardzo ostrożną. Oznacza to podejmowanie wszelkich niezbędnych środków ostrożności, tak aby nie spowodować u siebie niepożądanych podrażnień lub nawet mniej lub bardziej głębokich skaleczeń.
Okolice bikini – kilka rad ułatwiających golenie

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

To normalne zjawisko, że większości kobiet okolice bikini spędzają sen z głowy. Po prostu martwimy się o wygląd swoich miejsc intymnych.

Nie tylko z uwagi na chęć noszenia kostiumów kąpielowych, ale także (albo nawet przede wszystkim) dlatego, że zadbane i wydepilowane okolice bikini powodują, że czujemy się lepiej, a na dodatek mamy świadomość tego, że dbamy o własne zdrowie.


Możesz czuć jednak obawy przed przeprowadzeniem depilacji lub golenia swoich rejonów intymnych na własną rękę. Na rynku dostępnych jest kilka różnych metod radzenia sobie z tym problemem, jak na przykład woskowanie.

Niektóre z nich mogą być jednak dość niebezpieczne dla zdrowia, a większość zalicza się do albo trudnych do przeprowadzenia, albo nieprzyjemnych z uwagi na ból.

Jeśli nie podejdziesz do całego zabiegu z należytą ostrożnością, to szybko się okaże, że depilacja za pomocą wosku nie dość, że okaże się niezwykle bolesna, to jeszcze może podrażnić okolice bikini powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Golenie

Nawet jeśli oddamy się w ręce profesjonalnej kosmetyczki, to i tak nigdy nie będziemy mieć pewności, że cały zabieg zostanie wykonany absolutnie bezbłędnie. Ostatecznie jesteśmy tylko ludźmi i każdemu z nas może przytrafić się nieoczekiwana wpadka.

W związku z tym w dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci kilka rad, które mogą znacznie ułatwić Wam usunięcie włosów z miejsc intymnych – co oznacza, że Twoje okolice bikini będą już gotowe na nadchodzące lato, na kostium kąpielowy i na plażę!

Okolice bikini można golić, ale należy zachować ostrożność

Przed rozpoczęciem pracy jest coś, co koniecznie trzeba najpierw zrobić. Zdecyduj, jak chcesz, aby Twoje okolice bikini wyglądały. Musisz wybrać coś, co sprawi, że poczujesz się kobieco i atrakcyjnie, ale jednocześnie komfortowo.

W grę wchodzi tutaj wiele czynników, łącznie z preferowaną odzieżą, więc warto poświęcić chwilę na przemyślenie całości.

Decyzja ta jest szczególnie ważna, jeśli należysz do kobiet cechujących się długim i obfitym owłosieniem łonowym, zachodzącym szeroko na wewnętrzną stronę ud. Możesz w takim przypadku zdecydować się na przycięcie nożyczkami włosów przed ich umyciem.

Jeśli chcesz przyciąć włosy łonowe, to zrób to jeszcze przed goleniem. Pomoże Ci to zapobiec późniejszemu podrażnieniu skóry.

Złuszczanie naskórka

Mężczyźni zapewne od razu Ci powiedzą, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku golenia skóry jest zastosować piankę lub krem do golenia przed rozpoczęciem zabiegu i jakiś produkt do złuszczania naskórka po jego zakończeniu.

Jednak jest to może najlepszy sposób golenia dla twarzy, ale okolice bikini rządzą się nieco innymi prawami. Lepiej będzie, jeśli przeprowadzisz proces złuszczania naskórka zarówno przed jak i po goleniu. Zabieg ten spowoduje, że wszystkie Twoje włosy skierują się do góry. To sprawia, że skuteczność maszynki do golenia będzie o wiele wyższa.

Na dodatek proces złuszczania pozwala Ci się pozbyć wszelkich pozostałości martwego naskórka, które mogą wchodzić Ci w drogę i powodować podrażnienia lub infekcje w przypadku skaleczenia.

W ten sposób możesz zapobiec wrastaniu włosków w okolice bikini. Jeśli już miałaś do czynienia z tym zjawiskiem, to z pewnością wiesz doskonale, że ich usunięcie może być naprawdę bolesne. Warto więc zwrócić na tu uwagę, żeby uniknąć późniejszego dyskomfortu.

Okolice bikini należy golić wyłącznie mokrą żyletką

Nie daj się zwieść pozorom, że najszybciej i najwygodniej będzie użyć elektrycznej maszynki do golenia. To nieprawda. Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz sobie kilka klasycznych maszynek do golenia wykorzystujących żyletki i wyposażonych w kilka ostrzy.

W ten sposób będziesz w stanie szybko je zmienić, gdy jedna z głowic zaczyna się tępić. Po kilku użyciach stępiona maszynka będzie potrzebować więcej pracy w celu uzyskania pożądanych efektów, co przekłada się na znacznie wyższy stopień podrażnienia skóry.

Przed rozpoczęciem golenia należy dokładnie przemyć wodą maszynkę i powtarzać to przed każdym jej użyciem. Ponadto należy także użyć kremu lub pianki do golenia wybierając wyłącznie produkty przeznaczone do skóry wrażliwej.

Dobry krem do golenia można poznać po tym, że zarówno zmiękcza, jak i natłuszcza obszar, który chcesz ogolić.

Po goleniu

Należy wybrać także krem do golenia o właściwościach nawilżających. Podczas samego procesu golenia wykonuj długie, powolne ruchy. Poszczególne pociągnięcia należy wykonywać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, nigdy nie należy golić „pod włos”.

Ta druga opcja służy wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, kiedy Twoje włosy łonowe są grube i twarde oraz gdy po goleniu tradycyjnym po prostu dalej je widać w postaci ciemniejszych plam.

Pamiętaj jednak, że nie należy golić pod włos bez wyraźnej potrzeby – w ten sposób nie dość, że narażasz się na znacznie większe ryzyko podrażnienia skóry, to jeszcze włosy w ten sposób stają się twarde i bardziej odporne na przyszłość.

Połóż rękę na brzuchu powyżej swojego łona. Pociągnij skórę w górę. W ten sposób napniesz skórę, a włosy staną się sztywniejsze i bardziej „nastroszone”.
Nie naciskaj głowicy maszynki.  Niech ostrza wykonają całą pracę. Opłucz maszynkę wodą po każdym pociągnięciu. Pomoże Ci to uniknąć podrażnienia skóry.

Wykonuj golenie wzdłuż włókien mięśni

Goląc okolice bikini, wybierz najpierw stronę, od której chcesz zacząć zabieg. Będzie znacznie lepiej, jeśli rozpoczniesz pracę od strony przeciwnej względem swojej dominującej ręki. Pochyl się do przodu i unieś nogę, której bok chcesz najpierw ogolić. W ten sposób będziesz w stanie wyraźnie widzieć, co robisz.

Możesz sobie pomóc opierając nogę o ścianę łazienki, szafkę lub coś innego, jeśli będzie taka konieczność. Przez golenie w ten sposób będziesz w stanie zapobiec późniejszemu wrastaniu włosków.

Spłucz dokładnie powierzchnię skóry i rozprowadź po niej piankę do golenia. Należy przy tym upewnić się, że ani odrobina produktu nie wejdzie w kontakt z Twoimi wargami sromowymi.

Powinnaś golić swoją skórę wykonując płynne pociągnięcia od środka na zewnątrz. Po każdym ruchu opłucz maszynkę wodą, a gdy dojdziesz do okolicy warg sromowych, zatrzymaj się na chwilę.

W tym rejonie należy unieść nogę maksymalnie w górę i utrzymywać mocno napiętą skórę. Pomaga to zapobiec niepożądanym skaleczeniom, które w tym obszarze ciała mogą być trudne do szybkiego wygojenia.

Pielęgnacja ciała po udanym zabiegu

Gładkie i pozbawione włosów okolice bikini nie oznaczają jeszcze końca zabiegu. W tym momencie należy po raz drugi przeprowadzić proces złuszczania skóry. W ten sposób usuniesz wszelkie pozostałości martwego naskórka, które pozostawiła na skórze maszynka do golenia.

A dodatkowo jeszcze zabieg ten pozwoli Ci na wyrównanie mieszków włosowych, dzięki czemu unikniesz charakterystycznego efektu chropowatości skóry.

Oczywiście głównym celem złuszczania jest zapobieganie wrastania włosów. Możesz użyć w tym celu na przykład cukru lub środka złuszczającego opartego o wodorowęglany. Osusz okolice bikini za pomocą gładkiego i miękkiego ręcznika.

Nie pocieraj niepotrzebnie skóry, bo w ten sposób możesz tylko niepotrzebnie ją podrażnić.

Higiena intymna

Jeśli golenie pominęło jakiekolwiek włoski, usuń je delikatnie za pomocą pęsety. Powinnaś pamiętać o tym, że można się golić godzinami i wciąż pominąć przy tym niektóre z włosów. Użyj następnie balsamu nawilżającego, który jest pozbawiony dodatków zapachowych.

Możesz także użyć pudru, talku lub oliwki dla niemowląt, aby zmniejszyć podrażnienia skóry w Twojej okolicy bikini. Wystarczy lekko posypać pudrem lub natrzeć oliwką tak, aby skóra mogła oddychać. Oczywiście wszelkie produkty kosmetyczne należy stosować wyłącznie na zewnętrzną powierzchnię skóry.

Pamiętaj, aby golić okolice bikini wyłącznie przy dobrym oświetleniu

Dobre światło jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych zacięć i skaleczeń. Ogólnie rzecz biorąc, idealnym miejscem do golenia jest Twoja wanna. Ale możesz także poszukać innych miejsc, jeśli potrzebujesz więcej światła lub po prostu w łazience masz jedynie prysznic z brodzikiem.

Dobre światło w łazience

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami i tak ostrożnie jak to tylko możliwe. Dzięki temu cały proces golenia przebiegnie szybko i sprawnie oraz bez skutków ubocznych. A w efekcie uzyskasz naprawdę atrakcyjnie wyglądające okolice bikini, gotowe na letnie plażowanie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DeMaria AL, Flores M, Hirth JM, Berenson AB. Complications related to pubic hair removal. Am J Obstet Gynecol. 2014;210(6):528.e1–528.e5285. doi:10.1016/j.ajog.2014.01.036
  • Rowen, T. S., Gaither, T. W., Awad, M. A., Charles Osterberg, E., Shindel, A. W., & Breyer, B. N. (2016). Pubic hair grooming prevalence and motivation among women in the United States. JAMA Dermatology152(10), 1106–1113. https://doi.org/10.1001/jamadermatol.2016.2154
  • Butler, S. M., Smith, N. K., Collazo, E., Caltabiano, L., & Herbenick, D. (2015). Pubic Hair Preferences, Reasons for Removal, and Associated Genital Symptoms: Comparisons Between Men and Women. Journal of Sexual Medicine12(1), 48–58. https://doi.org/10.1111/jsm.12763
  • Farage MA. Sensitive Skin in the Genital Area. Front Med (Lausanne). 2019;6:96. Published 2019 May 15. doi:10.3389/fmed.2019.00096
  • Stone, N., Graham, C. A., & Baysal, I. (2017). Women???s Engagement in Pubic Hair Removal: Motivations and Associated Factors. International Journal of Sexual Health29(1), 89–96. https://doi.org/10.1080/19317611.2016.1228727

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.