Wrastające włosy? - Są na nie sposoby

Poznaj sposoby na wrastające włosy, jak im zapobiegać oraz dowiedz się, jakie są najlepsze metody leczenia wywołanych przez nie stanów zapalnych.
Wrastające włosy? - Są na nie sposoby

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wrastające włosy mogą stać się nie lada problemem dla każdej kobiety. Oprócz tego, że bywają one bardzo bolesne, na dodatek również są nieestetyczne. W większości przypadków pojawiają się one po depilacji woskiem lub maszynką do golenia. Objawiają się one małymi, podobnymi do pryszczy zmianami skórnymi – to właśnie włoski, które nie zdołały przebić się przez skórę i wyrosły pod nią.

Poznaj sposoby na wrastające włosy, jak im zapobiegać oraz dowiedz się, jakie są najlepsze metody leczenia wywołanych przez nie stanów zapalnych.

Wrastające włosy – zapobieganie i leczenie

Zwróć uwagę na rodzaj stosowanej przez Ciebie depilacji. Niektórzy specjaliści twierdzą, że w wyniku depilacji woskiem, odrastające włoski są dużo cieńsze, a ich cebulki osłabione i w efekcie nie są w stanie przebić się przez skórę.

Według innych to samo dzieje się również przy goleniu golarką. Chociaż włosy nie są usuwane wraz z cebulkami, i tak mają tendencję do wrastania w skórę.

  • Odpowiednio pielęgnuj skórę. Gdy mieszki włosowe są zablokowane na przykład przez łój, martwy naskórek, brud i bakterie, wzrost włosów jest znacznie utrudniony. Aby tego uniknąć, regularnie, raz w tygodniu wykonuj peeling. Ponadto, codziennie dokładnie oczyszczaj i nawilżaj skórę, stosując produkty, które nie zatykają porów – wrastające włosy nie będą miały szans.
Pod prysznicem
  • Naucz się, jak prawidłowo golić włosy. Jeśli jesteś zwolenniczką tego sposobu usuwania zbędnych włosów na ciele, zawsze pamiętaj o następujących krokach: zmiękcz skórę wodą i neutralnym mydłem lub pianką do golenia (może być ona taka sama, jakiej używają mężczyźni), nigdy nie przesuwaj golarki w kierunku przeciwnym do wrastających włosów, wykonuj delikatny nacisk podczas prowadzenia maszynki po skórze i za każdym razem wymieniaj maszynkę do golenia na nową.
  • Nie noś zbyt obcisłych ciuchów, ponieważ sprawiają one, że skóra staje się napięta i nie jest w stanie oddychać. Może to powodować wrastanie włosów w skórę. Przede wszystkim, unikaj przylegających do ciała ubrań tuż po depilacji lub goleniu. Ponadto zawsze wybieraj odzież bawełnianą, staraj się unikać materiałów syntetycznych i innych, które nie pozwalają na swobodne oddychanie skóry.
  • Przywiązuj wagę do odkażania po depilacji. Używaj naturalnych środków antyseptycznych takich jak olejek z drzewa herbacianego w celu zapobiegania infekcjom. Możesz go stosować również na kilka godzin przed depilacją – jest szansa, że wrastające włosy się nie pojawią na Twoich nogach.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Rozszerzaj pory używając do tego ciepłej wody lub pary wodnej. Doskonałą opcją jest również owinięcie nóg zamoczonym w gorącej wodzie ręcznikiem. Dzięki temu skóra stanie się rozpulchniona i będzie łatwiej usunąć włoski.
  • Jeśli samodzielnie przeprowadzasz depilację woskiem, staraj się unikać wielokrotnego stosowania tego samego wosku. W salonach kosmetycznych, owszem, praktykuje się wielokrotne użycie tego samego wosku przez kilka dni a nawet tygodni. Oczywiście nie jest to metoda godna polecenia! Pamiętaj, że za każdym razem należy zmieniać wosk na nowy.
Piękne nogi
  • Zanurz wacik kosmetyczny w naparze z oczaru wirginijskiego i przyłóż do skóry, pod którą pojawiły się wrastające włosy. Ten domowy zabieg idealnie łagodzi podrażnioną skórę i pomaga usunąć włosy. Co więcej, likwiduje zaczerwienienie oraz stan zapalny. Jest to produkt, który usuwa martwy naskórek, nawilża i odblokowuje pory. Zalecamy jego stosowanie zarówno przed depilacją, jak i po niej.
  • Usuń powierzchnię wrastających włosów pęsetą. Pamiętaj, że włosy są “uwięzione” pod pierwszą warstwą skóry właściwej, dlatego też z łatwością można je usunąć poprzez zeskrobanie wierzchniej warstwy naskórka. Ostrożnie podnieś włosek, ale go nie wyrywaj, ponieważ jeszcze bardziej podrażnisz skórę i możesz doprowadzić do jej zainfekowania. Przed zabiegiem koniecznie dokładnie umyj ręce (używając do tego mydła o neutralnym pH) i przetrzyj pęsetę alkoholem lub wodą utlenioną w celu usunięcia z niej bakterii.

Nie zapomnij o profilaktyce

  • Naucz się zapobiegać wrastającym włosom w lecie oraz podczas uprawiania sportu. Pot wydzielany podczas treningu, otarcia ud lub nóg, niektóre tkaniny i ubrania, upał etc. mogą powodować wrastające włosy. Dlatego, w celu zapobiegania podrażnieniom, zaleca się stosowanie wazeliny, talku lub mąki kukurydzianej. Po zakończeniu treningu weź prysznic i oczyść ciało tak, by mieszki włosowe były ponownie czyste i mogły swobodnie oddychać.
    Gładkie nogi
  • Stosowanie żelu z łodygi aloesu to niesamowity naturalny sposób na wrastające włosy. Nanoś co wieczór odrobinę aloesowego żelu na skórę, pod którą został uwięziony włosek i nie spłukuj. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej roślinki aloesu w domu i samodzielnie wydobywać pulpę z jej liści. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz stosować dostępne na rynku kremy i mleczka z dodatkiem aloesu. W przeciwieństwie do świeżego żelu, potrzebują one znacznie więcej czasu na zadziałanie. Przed ich zastosowaniem upewnij się jednak, że nie zawierają one alkoholu, który może wywoływać podrażnienia i zadziałać na rankę niczym ogień. Możesz wybrać również olejki eteryczne, na przykład rumiankowy albo lawendowy. Jeśli potrzeba, rozcieńcz go z wodą, ponieważ niektóre jego składniki mogą okazać się bardzo silne i spowodować uszkodzenia lub oparzenia skóry. Jeśli chcesz osiągnąć lepszy efekt, możesz zmieszać ze sobą kilka olejków.

Wrastające włosy – Jak je usunąć, krok po kroku

  • Umyj dokładnie skórę, pod którą znajdują się wrastające włosy używając do tego mydła o naturalnym pH, a następnie spłucz zimną lub letnią wodą.
  • Wykonaj złuszczanie naskórka tego obszaru, najlepiej dwa razy: rano i wieczorem – w ten sposób włosek wyjdzie na powierzchnię skóry. Pamiętaj jednak, by peeling był delikatny. W przeciwnym razie możesz podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do krwawienia. Należy jedynie usunąć martwy naskórek, łój i zanieczyszczenia.
  • Do zmiany na skórze przyłóż zwilżoną gorącą wodą chusteczkę (uważaj jednak, by się nie oparzyć). Po kilku minutach ranka zostanie rozmiękczona i łatwiej będzie usunąć wrośnięty włosek.
  • Używaj pęsety odkażonej alkoholem lub wrzącą wodą.
  • Śmiało napręż skórę i zdecydowanie wyrwij włosek pęsetą, chwytając go tuż przy cebulce.
  • Na zakończenie zastosuj środek antyseptyczny w postaci olejku z drzewa herbacianego albo żelu aloesowego.
  • Powtarzaj te czynności za każdym razem, gdy ponownie pojawią się wrastające włosy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hekmatpou D, Mehrabi F, Rahzani K, Aminiyan A. The Effect of Aloe Vera Clinical Trials on Prevention and Healing of Skin Wound: A Systematic Review. Iran J Med Sci. 2019 Jan;44(1):1-9. PMID: 30666070; PMCID: PMC6330525.
  • Shaw G, Lee-Barthel A, Ross ML, Wang B, Baar K. Vitamin C-enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr. 2017 Jan;105(1):136-143. doi: 10.3945/ajcn.116.138594. Epub 2016 Nov 16. PMID: 27852613; PMCID: PMC5183725.
  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.