Wrastające włosy? – Są na nie sposoby

31 grudnia, 2018
Poznaj sposoby na wrastające włosy, jak im zapobiegać oraz dowiedz się, jakie są najlepsze metody leczenia wywołanych przez nie stanów zapalnych.

Wrastające włosy mogą stać się nie lada problemem dla każdej kobiety. Oprócz tego, że bywają one bardzo bolesne, na dodatek również są nieestetyczne. W większości przypadków pojawiają się one po depilacji woskiem lub maszynką do golenia. Objawiają się one małymi, podobnymi do pryszczy zmianami skórnymi – to właśnie włoski, które nie zdołały przebić się przez skórę i wyrosły pod nią.

Poznaj sposoby na wrastające włosy, jak im zapobiegać oraz dowiedz się, jakie są najlepsze metody leczenia wywołanych przez nie stanów zapalnych.

Wrastające włosy – zapobieganie i leczenie

Zwróć uwagę na rodzaj stosowanej przez Ciebie depilacji. Niektórzy specjaliści twierdzą, że w wyniku depilacji woskiem, odrastające włoski są dużo cieńsze, a ich cebulki osłabione i w efekcie nie są w stanie przebić się przez skórę.

Według innych to samo dzieje się również przy goleniu golarką. Chociaż włosy nie są usuwane wraz z cebulkami, i tak mają tendencję do wrastania w skórę.

 • Odpowiednio pielęgnuj skórę. Gdy mieszki włosowe są zablokowane na przykład przez łój, martwy naskórek, brud i bakterie, wzrost włosów jest znacznie utrudniony. Aby tego uniknąć, regularnie, raz w tygodniu wykonuj peeling. Ponadto, codziennie dokładnie oczyszczaj i nawilżaj skórę, stosując produkty, które nie zatykają porów – wrastające włosy nie będą miały szans.
Pod prysznicem

 • Naucz się, jak prawidłowo golić włosy. Jeśli jesteś zwolenniczką tego sposobu usuwania zbędnych włosów na ciele, zawsze pamiętaj o następujących krokach: zmiękcz skórę wodą i neutralnym mydłem lub pianką do golenia (może być ona taka sama, jakiej używają mężczyźni), nigdy nie przesuwaj golarki w kierunku przeciwnym do wrastających włosów, wykonuj delikatny nacisk podczas prowadzenia maszynki po skórze i za każdym razem wymieniaj maszynkę do golenia na nową.
 • Nie noś zbyt obcisłych ciuchów, ponieważ sprawiają one, że skóra staje się napięta i nie jest w stanie oddychać. Może to powodować wrastanie włosów w skórę. Przede wszystkim, unikaj przylegających do ciała ubrań tuż po depilacji lub goleniu. Ponadto zawsze wybieraj odzież bawełnianą, staraj się unikać materiałów syntetycznych i innych, które nie pozwalają na swobodne oddychanie skóry.
 • Przywiązuj wagę do odkażania po depilacji. Używaj naturalnych środków antyseptycznych takich jak olejek z drzewa herbacianego w celu zapobiegania infekcjom. Możesz go stosować również na kilka godzin przed depilacją – jest szansa, że wrastające włosy się nie pojawią na Twoich nogach.

Co jeszcze możesz zrobić?

 • Rozszerzaj pory używając do tego ciepłej wody lub pary wodnej. Doskonałą opcją jest również owinięcie nóg zamoczonym w gorącej wodzie ręcznikiem. Dzięki temu skóra stanie się rozpulchniona i będzie łatwiej usunąć włoski.

Zobacz takżeOwłosienie na twarzy – 5 domowych sposobów

 • Jeśli samodzielnie przeprowadzasz depilację woskiem, staraj się unikać wielokrotnego stosowania tego samego wosku. W salonach kosmetycznych, owszem, praktykuje się wielokrotne użycie tego samego wosku przez kilka dni a nawet tygodni. Oczywiście nie jest to metoda godna polecenia! Pamiętaj, że za każdym razem należy zmieniać wosk na nowy.
Piękne nogi

 • Zanurz wacik kosmetyczny w naparze z oczaru wirginijskiego i przyłóż do skóry, pod którą pojawiły się wrastające włosy. Ten domowy zabieg idealnie łagodzi podrażnioną skórę i pomaga usunąć włosy. Co więcej, likwiduje zaczerwienienie oraz stan zapalny. Jest to produkt, który usuwa martwy naskórek, nawilża i odblokowuje pory. Zalecamy jego stosowanie zarówno przed depilacją, jak i po niej.
 • Usuń powierzchnię wrastających włosów pęsetą. Pamiętaj, że włosy są „uwięzione” pod pierwszą warstwą skóry właściwej, dlatego też z łatwością można je usunąć poprzez zeskrobanie wierzchniej warstwy naskórka. Ostrożnie podnieś włosek, ale go nie wyrywaj, ponieważ jeszcze bardziej podrażnisz skórę i możesz doprowadzić do jej zainfekowania. Przed zabiegiem koniecznie dokładnie umyj ręce (używając do tego mydła o neutralnym pH) i przetrzyj pęsetę alkoholem lub wodą utlenioną w celu usunięcia z niej bakterii.

Nie zapomnij o profilaktyce

 • Naucz się zapobiegać wrastającym włosom w lecie oraz podczas uprawiania sportu. Pot wydzielany podczas treningu, otarcia ud lub nóg, niektóre tkaniny i ubrania, upał etc. mogą powodować wrastające włosy. Dlatego, w celu zapobiegania podrażnieniom, zaleca się stosowanie wazeliny, talku lub mąki kukurydzianej. Po zakończeniu treningu weź prysznic i oczyść ciało tak, by mieszki włosowe były ponownie czyste i mogły swobodnie oddychać.Gładkie nogi
 • Stosowanie żelu z łodygi aloesu to niesamowity naturalny sposób na wrastające włosy. Nanoś co wieczór odrobinę aloesowego żelu na skórę, pod którą został uwięziony włosek i nie spłukuj. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej roślinki aloesu w domu i samodzielnie wydobywać pulpę z jej liści. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz stosować dostępne na rynku kremy i mleczka z dodatkiem aloesu. W przeciwieństwie do świeżego żelu, potrzebują one znacznie więcej czasu na zadziałanie. Przed ich zastosowaniem upewnij się jednak, że nie zawierają one alkoholu, który może wywoływać podrażnienia i zadziałać na rankę niczym ogień. Możesz wybrać również olejki eteryczne, na przykład rumiankowy albo lawendowy. Jeśli potrzeba, rozcieńcz go z wodą, ponieważ niektóre jego składniki mogą okazać się bardzo silne i spowodować uszkodzenia lub oparzenia skóry. Jeśli chcesz osiągnąć lepszy efekt, możesz zmieszać ze sobą kilka olejków.

Przeczytaj równieżDepilacja laserowa – prawdy i mity

Wrastające włosy – Jak je usunąć, krok po kroku

 • Umyj dokładnie skórę, pod którą znajdują się wrastające włosy używając do tego mydła o naturalnym pH, a następnie spłucz zimną lub letnią wodą.
 • Wykonaj złuszczanie naskórka tego obszaru, najlepiej dwa razy: rano i wieczorem – w ten sposób włosek wyjdzie na powierzchnię skóry. Pamiętaj jednak, by peeling był delikatny. W przeciwnym razie możesz podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do krwawienia. Należy jedynie usunąć martwy naskórek, łój i zanieczyszczenia.
 • Do zmiany na skórze przyłóż zwilżoną gorącą wodą chusteczkę (uważaj jednak, by się nie oparzyć). Po kilku minutach ranka zostanie rozmiękczona i łatwiej będzie usunąć wrośnięty włosek.
 • Używaj pęsety odkażonej alkoholem lub wrzącą wodą.
 • Śmiało napręż skórę i zdecydowanie wyrwij włosek pęsetą, chwytając go tuż przy cebulce.
 • Na zakończenie zastosuj środek antyseptyczny w postaci olejku z drzewa herbacianego albo żelu aloesowego.
 • Powtarzaj te czynności za każdym razem, gdy ponownie pojawią się wrastające włosy.
 • Mlosek, R. K., & Malinowska, S. (2013). Ultrasonograficzny obraz skóry, aparatura i podstawy obrazowania. Journal of Ultrasonography.
 • Karas̈, K., Mierzejewski, P., Kuczyńska, J., Bieńkowski, P., Kurkowska-Jastrzębska, I., & Sienkiewicz-Jarosz, H. (2015). Włosy jako matryca biologiczna. Czy badanie stężenia ksenobiotyków we włosach to przeszłość, czy przyszłość? Postępy Psychiatrii i Neurologii. https://doi.org/10.1016/j.pin.2015.09.002