Owłosienie intymne - Golić czy nie?

Owłosienie intymne pełni bardzo ważną funkcję w ochronie naszych genitaliów przed bakteriami i innymi zagrożeniami zewnętrznymi. Warto także unikać podrażnień w tych rejonach naszego ciała.
Owłosienie intymne - Golić czy nie?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Owłosienie na ludzkim ciele pełni wiele różnych funkcji. Owłosienie intymne natomiast ma za zadanie chronić nas przed chorobami i infekcjami. Zdania w sprawie tego, czy owłosienie intymne należy golić czy też nie są jednak podzielone.

Część osób uważa, że ochrona przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi jest niezwykle istotna, a włosy w miejscach intymnych po prostu im nie przeszkadzają. Druga grupa twierdzi jednak, że ogolone miejsca intymne są bardziej estetyczne. Jeśli chcesz poznać merytoryczne argumenty za i przeciw goleniu miejsc intymnych, koniecznie czytaj dalej!

Po co nam owłosienie intymne?

W naturze nic nie dzieje się przypadkiem, a włosy na naszym ciele również nie rosną w tym czy innym miejscu bez żadnego powodu. Mimo to wiele kobiet, a także coraz więcej mężczyzn decyduje się usuwać owłosienie z różnych partii swojego ciała, w tym także owłosienie intymne.

Laserowe usuwanie włosów

Decyzję o tym, czy golić się czy nie każdy z nas musi podjąć indywidualnie. Warto jednak poznać merytoryczne argumenty z każdej strony, a nie opierać się na opiniach innych ludzi czy też aktualnie panujących trendach. Oto kilka głównych funkcji owłosienia łonowego:

  • Włosy w okolicach intymnych chroni nas przed działaniem bakterii i wirusów, które mogą wywoływać infekcje.
  • Owłosienie zapewnia temperaturę odpowiednią dla kobiecych miejsc intymnych.
  • Utrzymuje także naturalny zapach, który może być przyciągający dla partnera i pobudza jego libido.
  • Włosy zapobiegają podrażnieniom i otarciom w okolicach intymnych, do których może dojść podczas stosunku.

Owłosienie intymne – dlaczego nie warto golić?

Jeśli opisane wyżej funkcje owłosienia łonowego nadal Cię nie przekonały, mamy dla Ciebie jeszcze kilka powodów, które warto wziąć pod uwagę przed usunięciem włosów z tych partii Twojego ciała.

Podrażniona skóra

Drastyczna depilacja miejsc intymnych podrażnia skórę i wywołuje stany zapalne; może pozostawiać nawet otwarte rany, które nie są widoczne gołym okiem, ale mogą stać się źródłem zakażenia!

Kropla na skórze

Nieprawidłowe usuwanie miejsc intymnych może powodować także wrastanie włosów lub oparzenia (w przypadku depilacji woskiem).

Namnażanie się bakterii

Depilacja woskiem może być także źródłem innych komplikacji – wywołuje zaczerwienienie i osłabia pory skóry. Te dwa czynniki w połączeniu z wilgocią i temperaturą sprawiają, że miejsca intymne stają się idealnym obszarem dla rozwoju i rozmnażania się bakterii, zwłaszcza paciorkowca.

Brak owłosienia tylko ułatwia im wniknięcie do Twojego organizmu.

Opryszczka

Niektóre badania wskazują na to, że kobiety, które całkowicie usuwają owłosienie intymne są bardziej skłonne do zarażenia się opryszczką. Dzieje się tak, gdy podczas golenia skóra zostaje skaleczona i jest łatwiejszym celem dla wirusów przenoszonych drogą płciową.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Choroby weneryczne – 11 chorób, które musisz znać

Wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) rozprzestrzenia się bardzo szybko. Lekarze potwierdzają, że wiele osób jest nosicielem wirusa HPV nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Wirus brodawczaka

Tego rodzaju zagrożenie również warto mieć na uwadze w kontekście depilacji miejsc intymnych.

Choroby skóry

Łuszczyca czy egzema to choroby, które powinny zdecydowanie zniechęcić Cię do depilacji; podczas golenia może wówczas dojść do pogorszenia się stanu skóry.

Jeśli cierpisz na któreś z tych schorzeń, najlepiej jest udać się do lekarza, który zdecyduje, czy i jaka metoda depilacji jest dla Ciebie bezpieczna. Nie narażaj się na ból i dyskomfort – zaufaj specjaliście.

Golenie nie równa się lepszej higienie

Warto podkreślić, że golenie nie zawsze oznacza lepszą higienę miejsc intymnych.

Golenie miejsc intymnych

Mimo całkowitej depilacji wciąż możemy mieć problem z brzydkim zapachem czy wydzieliną z pochwy. Warto wtedy zwrócić uwagę na naszą higienę osobistą, bo sama depilacja nie wystarczy.

Depilacja nie jest uniwersalnym afrodyzjakiem

Wiele kobiet czuje się bardziej komfortowo bez owłosienia łonowego i jest to jak najbardziej w porządku. Warto jednak zaznaczyć, że depilacja nie jest uniwersalnym afrodyzjakiem i nie gwarantuje lepszego pożycia seksualnego.

Wszystko jest kwestią gustu i upodobań. Wiele osób podniecają bardziej w pełni wyeksponowane miejsca intymne, są jednak wśród nas też tacy, którym owłosienie łonowe zupełnie nie przeszkadza, a wręcz podoba się bardziej.

Koniecznie przeczytaj także: Naturalny olejek do higieny intymnej

Moda to tylko… moda

To oczywiste, ale nie możemy o tym zapomnieć. Wiele osób nie lubi owłosienia łonowego i usuwa je regularnie. Jeśli jednak uważasz, że musisz robić tak samo, tylko dlatego, że tak się przyjęło czy tak wypada, to pora zmienić swoje myślenie.

Moda to tylko moda, a depilacja (lub jej brak) w przypadku miejsc intymnych musi być Twoją własną decyzją. Jeśli owłosienie intymne Ci nie przeszkadza albo depilacja sprawia Ci ból, spokojnie możesz zostawić wszystko tak, jak jest.

Jak golić miejsca intymne?

Teraz, gdy znasz już argumenty przeciwko goleniu miejsc intymnych, możesz podjąć swoją własną i świadomą decyzję. Skoro postanowiłaś dalej usuwać owłosienie łonowe, warto zadbać, by robić to w sposób przemyślany i bezpieczny. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji opisywanych powyżej.

Kobieta w bieliźnie

Nie wszystko na raz!

Jeśli nigdy wcześniej nie goliłaś miejsc intymnych, warto zacząć robić to krok po kroku. Dzięki temu nie podrażnisz skóry i nie narazisz się na efekty uboczne. Możesz zacząć od przycięcia włosów nożyczkami, a dopiero potem ogolić się maszynką czy też udać się na depilację woskiem.

Dbaj o swój komfort

Być może decyzję o usunięciu owłosienia podjęłaś pod wpływem partnera, zbliżającego się wyjazdu na wakacje lub po prostu chciałaś spróbować czegoś nowego. Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort, więc porównaj swoje odczucia sprzed i po depilacji. Sama podejmij decyzję.

Uważaj na podrażnienia

Niezależnie od tego, jaką metodę depilacji wybierzesz, koniecznie zwróć uwagę, jak reaguje na nią Twoja skóra. Jeśli po usunięciu owłosienia jest ona zaczerwieniona, podrażniona lub odczuwasz ból i dyskomfort, koniecznie pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu danego obszaru.

Wybierz produkt, który jest przeznaczony do stosowania w tych rejonach Twojego ciała i zwróć uwagę na wrastające włosy.

Noś bawełnianą bieliznę

Dodatkowa porada brzmi: zrezygnuj z bielizny wykonanej ze sztucznego materiału, np. lycry. Unikaj także zbyt obcisłych ubrań, zwłaszcza spodni. Najzdrowsze z punktu widzenia naszych miejsc intymnych są przewiewne sukienki i spódnice oraz bielizna wykonana z bawełny.

Chroń miejsca intymne przed słońcem

Gdy depilujesz się przed wyjazdem na wakacje, pamiętaj, by odpowiednio ochronić miejsca intymne przed słońcem.

Krem z filtrem na plecach

Zwłaszcza po depilacji woskiem unikaj intensywnego słońca przez kilka pierwszych dni. Aby zapobiec podrażnieniu i zaczerwienieniu, koniecznie stosuj krem z filtrem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.