Truskawki – 7 korzyści dla skóry

Truskawki – 7 korzyści dla skóry
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość z nas martwi się zdrowiem swojej skóry. Zwłaszcza wtedy, kiedy słońce jest wyjątkowo przyjemne i odsłaniamy więcej ciała. Na szczęście, istnieje ogromna ilość produktów kosmetycznych, które oferują naszej skórze ochronę i nawilżenie. Warto wziąć pod uwagę również metody naturalne – przynoszą niesamowite rezultaty i bez żadnych środków chemicznych.

Jednym z najlepszych sposobów na odżywioną i zdrową skórę są truskawki. Te przepyszne owoce, tak bardzo przez nas lubiane, są niezastąpionym sprzymierzeńcem naszej cery. Wiesz jakie korzyści przynoszą truskawki? Przeczytaj uważnie dzisiejszy artykuł.

Truskawki wygładzają worki pod oczami

Worki pod oczami

Worki i opuchlizna wokół oczu mogą być konsekwencją niewyspania, zatrzymywania płynów lub depresji. Ich obecność sprawia, że wyglądamy na zmęczone i wpływa negatywnie na naszą urodę. Truskawki posiadają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają zredukować tego typu dolegliwości.

Wystarczy, że przyłożysz plasterki świeżej truskawki i pozostawisz na 10 minut. Efekt jest widoczny od razu.

Peeling o bardzo przyjemnym zapachu

Truskawki są naturalnym peelingiem – pomagają oczyścić skórę i usunąć martwe komórki. Przy okazji pozostawiają niesamowity aromat.

Mielimy truskawki aż do uzyskania jednolitej pasty. Mieszamy z łyżeczką cukru i łyżeczką oliwy z oliwek. Tak przygotowaną maź rozprowadzamy po całym ciele i delikatnie masujemy. Rezultatem jest jedwabista, odpowiednio nawilżona i zregenerowana skóra.

Wyjątkowo naturalna skóra

Sposoby na suchą skórę

Aby cieszyć się odmłodzoną i zdrową skórą, truskawki są najlepszym rozwiązaniem. Są bogate w antyoksydanty, które wspomagają regenerację komórek i przywracają naturalny blask.

Żeby wykorzystać wszystkie właściwości tych owoców, polecamy wypijać naturalny sok 2 – 3 razy w tygodniu oraz nakładać bezpośrednio na skórę truskawki pokrojone w plasterki. To najlepszy sposób na jedwabistą i odżywioną cerę.

Wybiela i eliminuje plamy

Zawarty w nich kwas salicylowy świetnie spisuje się usuwając martwe komórki i stymulując wybielanie skóry. Truskawki w formie maseczki pomagają przywrócić skórze jej naturalny odcień, pozbyć się plam i przebarwień.

Bierzemy trzy świeże truskawki i mielimy je, aż do uzyskania jednolitej pasty. Dodajemy kilka kropli soku z limonki i łyżeczkę oliwy z oliwek. Dobrze mieszamy wszystkie składniki. Nakładamy na skórę i pozostawiamy na 20 minut. Dla osiągnięcia lepszych rezultatów, zabieg powtarzamy dwa razy w tygodniu.

Naturalny tonik

Świeże truskawki

Oprócz dogłębnego nawilżenia, truskawki tonifikują i zapobiegają pojawianiu się zmarszczek. Aby przygotować naturalny tonik, mieszamy dwie łyżki stołowe soku z truskawek z 50 ml wody różanej.

Przy użyciu blendera łączymy oba składniki. Przygotowany tonik wkładamy do lodówki. Kiedy już się ochłodzi, możemy go zacząć stosować. Nie przechowujemy go dłużej niż 10 dni.

Skuteczny sposób na trądzik

Truskawki, dzięki swoim właściwościom, mogą efektywnie zwalczyć trądzik. Przygotowujemy maseczkę z 7 świeżych truskawek i jednej łyżki stołowej śmietany. Przy pomocy blendera łączymy oba składniki. Nakładamy bezpośrednio na skórę, pozostawiamy na 10 minut i zmywamy letnią wodą.

Zabieg należy powtarzać dwa razy w tygodniu.

Chronią skórę przed słońcem

Wiele badań dowiodło, że truskawki chronią przed promieniami UV, minimalizując szkody wyrządzane przez słońce w DNA naszej skóry. Jest to związane z obecnością antocyjanów – pigmentów odpowiedzialnych za ten czerwony kolor owoców.

Naukowcy twierdzą, że wyciąg z truskawek może pomóc zredukować ryzyko zachorowań na raka i inne choroby zapalne skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Francesca Giampieri, José M. Alvarez-Suarez, and Maurizio Battino Strawberry and Human Health: Effects beyond Antioxidant Activity. Journal of Agricultural and Food Chemistry 2014 62 (18), 3867-3876 DOI: 10.1021/jf405455n
  • Martínez-Soto, G., Mercado-Flores, J., López-Orozco, M., & Prieto-Velásquez, B. Z. (2008). Propiedades fisicoquímicas de seis variedades de fresa (Fragaria ananassa) que se cultivan en Guanajuato. Revista Salud Pública y Nutrición8.
  • Sadia Afrin, Massimiliano Gasparrini, Tamara Y. Forbes-Hernandez, Patricia Reboredo-Rodriguez, Bruno Mezzetti, Alfonso Varela-López, Francesca Giampieri, and Maurizio Battino Promising Health Benefits of the Strawberry: A Focus on Clinical Studies Journal of Agricultural and Food Chemistry 2016 64 (22), 4435-4449 DOI: 10.1021/acs.jafc.6b00857

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.