Worki pod oczami – jak je zwalczyć?

Worki pod oczami są wynikiem zastoju limfy w tkankach podskórnych okolicy oczu. Ich przyczyny są różne, na przykład nieprzespane noce, zmęczenie, tarczyca lub choroby nerek. Niektórzy otrzymują je w genach po przodkach.
Worki pod oczami – jak je zwalczyć?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Worki pod oczami to bardzo denerwujący problem estetyczny, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej pojawiają się z powodu przemęczenia, jednakże u niektórych osób występują regularnie. Problem mogą powodować czynniki zewnętrzne, zatrzymanie wody w organizmie, alergia, reakcja na leki lub brak snu.

Niestety, aby pozbyć się ich na stałe, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście istnieją różne zabiegi naturalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i zniwelować worki pod oczami. Przeczytaj artykuł i poznaj kilka porad i zabiegów, które pomogą pozbyć Ci się nieestetycznych niedoskonałości pod oczami.

Jak usunąć worki pod oczami?

  • Odpowiednio wypoczywaj. Jedną z głównych przyczyn worków pod oczami jest zmęczenie. Pamiętaj, aby spać przynajmniej osiem godzin dziennie i wykonywać czynności, które Cię relaksują. Jeżeli nie odpoczywasz odpowiednio, nie pomoże Ci żadne leczenie.
  • Ogranicz spożycie soli. Produkt ten przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, a co za tym idzie, pojawiania się worków pod oczami.
  • Pij wodę. Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie ma bardzo korzystny wpływ dla zdrowia całego organizmu. Kiedy pijesz dużo wody, ciało z większą łatwością pozbywa się płynów i toksyn, które mogą źle wpłynąć na jego funkcjonowanie. Dzięki piciu wody nie tylko pozbędziesz się problemu, lecz także zapobiegniesz ich powstawaniu.
  • Włącz do swojej diety diuretyki. Produkty moczopędne ułatwią trawienie i pomogą usunąć nagromadzone płyny z organizmu.
  • Nawilżaj skórę twarzy. Przyczyną worków pod oczami może być również przesuszona skóra lub długotrwała ekspozycja na słońce przyczyniająca się do niszczenia włókien kolagenu i elastyny oraz sprawiania, że skóra pod oczami staje się cieńsza. Zaleca się zatem codzienne stosowanie kremów nawilżających, najlepiej z ochroną przeciwsłoneczną.
  • Nie trzyj skóry wokół oczu. Częste pocieranie oczu może podrażnić delikatną skórę wokół nich i tym samym przyczynić się do powstawania worków.
  • Unikaj chemicznych kosmetyków. Niektórzy ludzie reagują alergicznie (występuje u nich podrażnienie skóry i obrzęk) na kosmetyki ze składnikami chemicznymi. W takim wypadku należy przerwać stosowanie niektórych kosmetyków i stwierdzić, czy któryś z nich powoduje worki pod oczami.

Zabiegi zmniejszające worki pod oczami

Ziemniaki pomagają usunąć worki pod oczami

Ziemniaki dzięki swoim właściwościom idealnie zmniejszają stany zapalne, dlatego są wielkim sojusznikiem w zmniejszaniu widoczności worków pod oczami.

ziemniaki i ich wpływ na worki pod oczami

W tym wypadku wystarczy pokroić surowego ziemniaka w plastry i schłodzić w lodówce, nałożyć na oczy tak, aby przykryć worki pod oczami, a następnie zostawić na piętnaście minut i zdjąć. Gotowe!

Ogórek

Ogórek ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają obrzęki.

Aby skorzystać z jego świetnych właściwości, wystarczy pokroić ogórka w plastry i włożyć do lodówki. Po odpowiednim schłodzeniu należy nałożyć plastry na oczy i pozostawić na dwadzieścia pięć minut. W tym czasie możesz się zdrzemnąć, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

Zielona herbata

Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne, które pozwalają w widoczny sposób zmniejszyć worki pod oczami.

zielona herbata zmniejsza worki pod oczami

Przygotuj kilka torebek zielonej herbaty, zaparz je w wodzie i pozostaw do wystygnięcia. Kiedy osiągną temperaturę pokojową, nałóż je na oczy, a następnie pozostaw na twarzy przez piętnaście minut.

Może Cię również zainteresuje: Co zrobić, aby oczy wyglądały na większe?

Mleko na worki pod oczami

Jeżeli mało spałaś i miałaś pracowitą noc, a następnego dnia masz widoczne ślady zmęczenia na twarzy, ta metoda na pewno będzie dla Ciebie pomocna, ponieważ pomoże Ci zmniejszyć widoczność worków pod oczami i nadać twarzy świeżego wyglądu.

Namocz wacik w mleku i przecieraj nim okolice oczu. Zostaw mleko na piętnaście minut, aby mogło wchłonąć, a następnie opłucz oczy zimną wodą.

Jabłko

Jabłko nie tylko zrelaksuje twarz, lecz także zredukuje stan zapalny w obrębie oczu.

zielone jabłka

Pokrój jabłko i utrzyj je na gładką masę, a następnie włóż do lodówki na dziesięć minut. Po wyjęciu z lodówki nałóż pastę na obszar dotknięty obrzękiem i zostaw na piętnaście minut.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.