Obwisła skóra po utracie wagi? Uporaj się z nią
Skóra to dość elastyczny materiał, który rozciąga się wraz z przybieraniem na wadze. Niestety bardzo często po utracie masy ciała, nie wraca on do swojej dawnej formy, ponieważ utracona została elastyczność włókien kolagenowych.
Obwisła skóra to problem, który nie pozwala Ci się cieszyć w pełni z efektów odchudzania. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by się z nią uporać. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej, jak stopniowo osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
Zmiana diety
Pierwsza z naszych rad to zmiana nawyków żywieniowych na takie, które nie tylko ujędrnią skórę, ale także zapobiegną ciągłym wahaniom wagi i tzw. efektowi jojo. Bez odpowiedniej diety cały wysiłek, który włożyłaś w pozbycie się zbędnych kilogramów pójdzie na marne.
Odchudzanie to bowiem nie tylko intensywne ćwiczenia fizyczne, ale przede wszystkim zrównoważona dieta. W pierwszej kolejności musisz wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelkie produkty wywołujące odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Wybieraj zdrowe produkty o niskiej zawartości cukrów i tłuszczów, a nie tylko będziesz cieszyć się zgrabną sylwetką, ale również zdrowiem i wysoką jakością życia.
Ćwiczenia na poszczególne partie ciała
Przy nagłej utracie wagi obwisła skóra pojawia się przede wszystkim na brzuchu, pośladkach, nogach i ramionach. Jednym ze sposobów, by skóra odzyskała jędrność, są ćwiczenia wykonywane na konkretne partie ciała.
- Ćwiczenia na brzuch: W tym przypadku wystarczą klasyczne brzuszki oraz wszelkie ćwiczenia wymagające spinania mięśni brzucha.
- Nogi i pośladki: Wybieraj przysiady i wymachy oraz wszystkie ćwiczenia angażujące jednocześnie obie te partie.
- Ramiona: Polecamy podnoszenie ciężarów i ćwiczenia wzmacniające.
- Twarz i szyja: Dowiedz się więcej o ćwiczeniach na mięśnie twarzy!
Regularny wysiłek
Poza opisanymi wyżej ćwiczeniami na konkretne partie ciała, bardzo ważny jest także regularny wysiłek angażujący cały organizm. Wystarczy 30 minut spaceru, biegu czy jazdy na rowerze każdego dnia, by skóra odzyskała swoją dawną kondycję.
Ruch jest bardzo ważny, by przyspieszyć metabolizm i zapobiec ponownemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej w kłopotliwych miejscach, na których wyszczuplenie poświęciłaś tyle czasu i energii.
Unikaj promieni UV
Promienie słoneczne są bardzo szkodliwe dla Twojej skóry – przyspieszają procesy starzenia się, zmniejszają jej elastyczność i zmniejszają zawartość kolagenu. Warto więc unikać nadmiernej ekspozycji na promienie UV, używać kremów z wysokim filtrem oraz zakrywać partie ciała szczególnie narażone na szkodliwe działanie słońca.
Pij dużo wody
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe, by skóra odzyskała swoją elastyczność i jędrność. Co więcej, woda pomaga Twojemu ciału dostosować się do nowych nawyków. Uważa się, że kobieta powinna wypijać nawet 2 litry wody dziennie, a mężczyzna – nawet do 3 litrów.
Dobrze nawilżona skóra
Nawilżające kremy i balsamy to dobry sposób, by odzyskać jędrność skóry w krótkim czasie. Polecamy szczególnie produkty zawierające kolagen, elastynę, retinol oraz koenzym Q10 – substancje te wygładzają skórę i zapobiegają tworzeniu się zmarszczek.
Zwiększ spożycie białka
Produkty o wysokiej zawartości białka oraz węglowodanów zwiększają wydolność organizmu i jego zdolność do spalania kalorii. Oto kilka produktów, które warto włączyć do swojego jadłospisu:
- ryby
- kurczak
- soczewica
- soja
- ciecierzyca
- jajka
Regularny peeling
Dzięki regularnemu złuszczaniu, skóra zostaje oczyszczona z martwego naskórka i zanieczyszczeń, dzięki czemu znacznie poprawia się jej wygląd i kondycja. Peeling stymuluje także krążenie krwi, co sprawia, że skóra odzyskuje swoją elastyczność.
Jaki środek złuszczający wybrać? Wystarczy, że wymieszasz sól gruboziarnistą z 2 łyżkami oleju kokosowego i delikatnie wmasujesz je w skórę kolistymi ruchami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Izquierdo Hernández, A., Armenteros Borrell, M., Lancés Cotilla, L., & Martín González, I. (2004). Alimentación saludable. Revista cubana de enfermería, 20(1), 1-1. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192004000100012
- Teixeira, P. J., Carraça, E. V., Markland, D., Silva, M. N., & Ryan, R. M. (2012). Exercise, physical activity, and self-determination theory: a systematic review. International journal of behavioral nutrition and physical activity, 9(1), 78. https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/1479-5868-9-78
- Atherton, P. J., & Smith, K. (2012). Muscle protein synthesis in response to nutrition and exercise. The Journal of physiology, 590(5), 1049-1057. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3381813/
- Atilio Aldo Almagiá Flores; Pablo José Lizana Arce. (2012). Principios de anatomía. Aparato locomotor. Descripción muscular miembro inferior. Pontificia Universidad Católica de Valparaíso. http://www.anatomiahumana.ucv.cl/kine1/Modulos2012/Descripcion%20Musculos%20Apendiculares%20Miembro%20Inferior%202012.pdf