Przedwczesne zmarszczki: przyczyny występowania

Brak odpowiedniej ilości snu jest bezpośrednio powiązany z przedwczesnym wchodzeniem w starość. W czasie, gdy śpimy, organizm stymuluje produkcję kolagenu, a także aktywuje proces odbudowywania komórek.
Przedwczesne zmarszczki: przyczyny występowania

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Przedwczesne zmarszczki – ogół społeczeństwa wierzy, że pojawianie się ich jest efektem starzenia się ciała. Co ciekawe, niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że nie tylko upływ czasu powoduje, że przedwczesne zmarszczki zaczynają pojawiać się na naszej skórze.

Jak się okazuje, zarówno to, co spożywamy, a także niezdrowe nawyki, które towarzyszą nam każdego dnia należy również zaliczyć do przyczyn występowania zmarszczek – prawdziwego koszmaru wielu kobiet.

To, co z pewnością już wiesz, to fakt, że zmarszczki rzeczywiście występują również z powodu starzenia się. Jednak niepoprawne jest stwierdzenie, że proces starzenia się jest ściśle uzależniony od postępującego czasu. Powinnyśmy wiedzieć, że czasem przyczynę stanowi tak zwany przedwczesny proces starzenia się.

Pamiętaj też, że wraz z wiekiem podział komórkowy zachodzący w naszym organizmie staje się coraz wolniejszy. Sprawia to, że elastyna, wodór i wilgotność zaczynają działać ściągająco na skórę, powodując tym samym powstawanie zmarszczek.

Przedwczesne zmarszczki i ich rodzaje

Zmarszczki dzielą się na trzy duże grupy, które można podzielić ze względu na takie właściwości, jak pochodzenie, występowanie, a także głębokość.

  • Zmarszczki grawitacyjne: Są powodowane przez ciężar własny skóry. Pod jego wpływem działa siła, która niejako “ściąga” skórę w dół. Odporność na to zjawisko zależy w dużej mierze od genów danej osoby, od typu posiadanej skóry, a także od sposobów, w jaki ją chronimy.
  • Jednymi z najczęściej występujących zmarszczek tego typu są te w kącikach ust, które można zauważyć ciągnąc usta w dół.
Dekolt ze zmarszczkami i bez zmarszczek
  • Zmarszczki mimiczne: Przyczyną ich powstawanie są ruchy mięśni znajdujących się na twarzy, czyli takich, których używamy, kiedy się śmiejemy, rozmawiamy, palimy, itd.  Wzory takich ruchów powodują zróżnicowane zmarszczki u każdej osoby.
  • Na przykład, jeśli pije się napoje przez słomkę, to zmarszczki będą inne, niż w przypadku osoby, która używa bogatej mimiki twarzy w czasie prowadzenia rozmów.
  • W każdym przypadku staną się one bardziej zauważalne, gdy skóra utraci elastynę i kolagen. Te wokół ust, na czole i tak zwane “kurze łapki” w okolicach oczu są najbardziej powszechnymi ze zmarszczek mimicznych.
  • Zmarszczki o mieszanym pochodzeniu: To te, których przyczyna jest kombinacją dwóch wcześniej omówionych. Przykładem mogą być zmarszczki występujące na szyi, które wynikają z ciężaru, ale również ich przyczyną jest wielokrotnie powtarzane wykonywanie gestu przytakiwania.

Jakie nawyki przyczyniają się do powstawania zmarszczek?

Poza naturalnym starzeniem się skóry, a także nieuchronnym wpływem upływającego czasu, u niektórych osób zmarszczki pojawiają się o wiele wcześniej niż u innych. Czym można to wytłumaczyć?

Do szybszego pojawienia się problemu w znacznym stopniu przyczyniają się złe nawyki. Starzenie się przyspiesza na przykład:

  • Spożywanie napojów alkoholowych: U osoby, która ma w zwyczaju codziennie spożywać napoje alkoholowe, albo spożywa ich wiele pod koniec tygodnia, efektem może się okazać utrata dwóch lat zwyczajnego “życia skóry”.
  • Siedzący tryb życia: Udowodniono, że brak regularnej aktywności fizycznej powoduje szybsze starzenie się skóry.
  • Bezsenność: Brak odpowiedniej ilości dobrego snu jest połączony z przedwczesnym starzeniem się skóry. To właśnie sen stymuluje wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za produkcję kolagenu.
przedwczesne zmarszczki
  • Nadmierna ekspozycja na słońce: Jeśli nie stosujesz filtra, promienie słoneczne sprawią, że Twoje linie powstające na skutek mimiki, staną się bardziej widoczne. Ponadto, prowokuje wzrost skóry, plam i podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.
  • Palenie papierosów: Ten nawyk jest bardzo zły z wielu powodów. Ale trzymając się tematu, wspomnieć należy, że nikotyna nie pozwala skórze “oddychać” w naturalny sposób. Co więcej w skutek palenia, tworzą się dodatkowe zmarszczki w okolicy ust, a zwłaszcza górnej wargi.

Przeczytaj również artykuł: Sposoby na zmarszczki w okolicach ust

  • Narażanie się na stres: Symptomy są bardzo podobne do tych, które występują w przypadku bezsenności. Bycie zdenerwowanym, bądź pod presją jest synonimem postarzonej twarzy, pojawiania się zmarszczek, siwych włosów, a także łysienia.
  • Pomijanie śniadań: To bardzo często popełniany błąd. Z braku czasu lub po prostu z przyzwyczajenia, wiele z nas po prostu pomija ten pierwszy, a za razem najważniejszy posiłek.
Pomarszczona skóra przy oczach

Przedwczesne zmarszczki – przyczyny powstawania c.d.

  • Żywienie urazy: Osoby, które żywią do kogoś urazę, czy też prowadzą rachunek krzywd, wykazują podwyższoną aktywność systemu nerwowego. To z kolei staje się przyczyną pogorszenia jakości snu i prowokuje występowanie zmarszczek.
  • Spożywanie słodyczy: Sposób żywienia oparty na dostarczaniu do organizmu cukru nie tylko powoduje nadwagę i otyłość. Na dłuższą metę staje się również przyczyną cukrzycy, zmarszczek i trądziku.
  • Choroby: Pewne szczególne rodzaje bólu mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Czy to na skutek spożywanych lekarstw, czy też samej choroby może być trudno utrzymać równowagę w organizmie.
  • Gwałtowna utrata masy ciała: Osoby, które były otyłe, ale w szybki sposób pozbyły się zbędnych kilogramów, wyglądają na starsze. Nagromadzony pod skórą tłuszcz wypełnia bruzdy i skóra wydaje się gładsza. Jednak z utratą tkanki tłuszczowej efekt ten zanika i skóra wygląda starzej.
Kobieta nakłada filtr na twarz a przedwczesne zmarszczki

Produkty spożywcze, które powodują powstawanie zmarszczek

Największym wrogiem pięknej i młodej skóry jest cukier. I tu słowo przestrogi!

Nie tylko desery, czekolada czy ogółem słodycze stanowią zagrożenie. Zalicza się tu również inne produkty spożywcze, które powodują glikację. To reakcja między węglowodorami, proteinami i tłuszczami w wysokich temperaturach.

Najlepiej więc unikać marynowania mięsa czy gotowania ryby z ziemniakami. Warto też zredukować w naszym jadłospisie posiłki przygotowywane na dużym ogniu. Najlepiej stosować w kuchni gotowanie na wolnym ogniu, choć użycie go wymaga dłuższego czasu przygotowania, a jedząc nie wypijać zbyt wiele płynów.

Zmarszczona skóra w okolicach ust

A zatem zamiast podjadać słodycze, które zawierają mnóstwo cukru i eliminują z organizmu wolne rodniki, jedz warzywa i owoce, które z kolei przyczyniają się do ich produkcji. Warzywa ponadto stanowią nieocenione źródło antyoksydantów, nie tuczą i są naprawdę smaczne.

Twoja twarz jeszcze przez wiele lat może wyglądać młodo, zdrowo i pogodnie. A zatem bezzwłocznie wprowadź podane rady w życie. Do dzieła!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.