Objawy raka jelita grubego u kobiet
W ostatnich latach wiele mówi się na temat raka jelita grubego. Liczba zachorowań wzrasta każdego roku, szczególnie wśród kobiet, będąc drugim najczęściej występującym nowotworem w tej grupie osób.
Jakie są jego przyczyny? Dotychczas nie zdołano ustalić dokładnych przyczyn rozwoju raka jelita grubego. Warto zatem poznać jego objawy i dokładnie obserwować swój organizm. Wcześnie wykryta choroba, może zostać całkowicie wyleczona.
Rzeczywiście, każdego roku wiele osób wygrywa walkę z tym nowotworem. Niepokojący jest jednak fakt, że w większości przypadków diagnoza zostaje postawiona, gdy jest już za późno na leczenie.
Co warto wiedzieć?
Rak jelita grubego zaczyna rozwijać się w okrężnicy lub odbytnicy. Obydwa narządy są ze sobą powiązane i mimo że objawy i przyczyny powstawania tego nowotworu są takie same, leczenie przebiega inaczej.
Aby lepiej zrozumieć temat, w pierwszej kolejności przybliżymy podstawowe funkcje tych dwóch narządów.
- Po każdym posiłku spożyta żywność zostaje strawiona w żołądku, po czym następuje jej przetwarzanie w jelitach i tą samą drogą następuje również wydalenie niestrawionych resztek oraz szkodliwych produktów przemiany materii.
- Najpierw strawiona żywność trafia do jelita cienkiego, czyli najdłuższej części przewodu pokarmowego, gdzie odbywa się trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych.
- Niestrawione resztki trafiają do jelita grubego, a następnie do okrężnicy, gdzie następuje wchłanianie wody, syntetyzowanie witamin i przechowywanie niestrawionych resztek, które później przechodzą do odbytu. Ten odcinek przewodu pokarmowego ma 15 cm i to tu zaczyna rozwijać się rak.
Jakie są najwcześniejsze objawy raka jelita grubego?
Pierwszą zmianą wskazującą na rozwój raka jelita grubego jest pojawianie się polipów na wewnętrznej wyściółce ściany okrężnicy lub odbytnicy. Ich forma może być różnorodna: płaska lub owalna. W tym właśnie momencie profilaktyka odgrywa kluczową rolę.
W większości przypadków polipy te są nieszkodliwe, jeśli jednak nie zostaną usunięte na czas, zaczynają przekształcać się w nowotwór. Powszechnie są one nazywane gruczolakami. Początkowo nie dają one żadnych objawów, dopiero kiedy osiągają odpowiedni rozmiar.
Dodatkowo, przy kontakcie z kałem, zaczynają krwawić. To właśnie wtedy dowiadujemy się, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. W wielu krajach przeprowadza się akcje regularnych kolonoskopii w celu zapobiegania temu rodzajowi nowotworu.
Jeśli polip zostaje wykryty na czas – kiedy jego rozmiar jest niewielki – ryzyko zachorowania na raka jelita grubego zostaje wyeliminowane.
Możemy również zahamować rozwój choroby wykrywając na czas każdy inny niepokojący objaw. Lepiej zapobiegać i jak najszybciej pójść do lekarza. Taka wizyta może uratować życie.
Zobacz też: Infekcje jelitowe: 3 naturalne lekarstwa
Objawy
Krew w stolcu:
To najbardziej oczywisty objaw raka jelita grubego, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Zdajemy sobie sprawę, że dolegliwość ta nie należy do najprzyjemniejszych i może wywoływać zawstydzenie.
Jednak zawsze należy obserwować kolor i kształt swojego stolca, szczególnie, gdy pojawiają się w nich ślady krwi. Kolor może być czerwony lub czarny i jest on wynikiem kontaktu stolca z polipami w okrężnicy lub odbycie.
Anemia:
Kobiety znacznie częściej cierpią na anemię niż mężczyźni. Wiąże się to z cyklem miesiączkowym, podczas którego następuje mniejsza lub większa utrata krwi.
Zawsze jednak należy dokładnie zbadać przyczyny niedokrwistości. Jeśli zostanie u ciebie zdiagnozowana anemia, poproś lekarza również o skierowanie na badanie kału, aby wyeliminować obecność w nim krwi.
Sprawdź też: Anemia – skuteczne domowe środki na tę chorobę
- Zaburzenia pracy jelit:
Na przemian zdarzają ci się okresy zaparć i biegunki? W takim razie udaj się do lekarza. Pomoże ci on ustalić przyczynę zaburzeń trawiennych.
- Kształt kału:
Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w kształcie stolca, zwłaszcza jeśli nagle staje się on cieńszy niż zwykle. Może to być oznaką istnienia polipów, które zwężają światło jelita i nie pozwalają na formowanie kału o normalnym kształcie.
Dziwne potrzeba wypróżniania: Nie wypróżniasz się do końca? Już po wyjściu z łazienki czujesz ochotę ponownego wypróżnienia? Problem ten należy zgłosić lekarzowi.
Bóle brzucha:
Po zakończeniu posiłku czujesz się straszliwie pełna? Masz uczucie ciężkości w brzuchu? Powinnaś zatem się zaniepokoić. Prawdopodobnie będzie to dolegliwość bez większego znaczenia dla naszego organizmu, na przykład gazy jelitowe.
Jeśli jednak dodatkowo zauważyłaś zmianę w wyglądzie swojego kału, bez wątpienia powinnaś pójść do lekarza. Dla własnego spokoju warto wyeliminować możliwość wystąpienia poważniejszej choroby.
- Utrata wagi:
W przypadku zaburzeń pracy okrężnicy następuje zatrzymanie procesu prawidłowego syntetyzowania wielu składników odżywczych i spożywane produkty żywnościowe nie są przetwarzane w prawidłowy sposób.
W konsekwencji tracimy znacząco na wadze. Pamiętaj o tym i nie ciesz się zbytnio z niewyjaśnionej utraty zbędnych kilogramów – nie zawsze jest to bowiem powód do zadowolenia.
Czy można zapobiec rozwojowi raka jelita grubego?
Najważniejszą kwestią w przypadku raka jelita grubego – zresztą również jak w przypadku innych rodzajów nowotworów – jest zdolność obserwacji własnego organizmu i wyczulenie na objawy choroby.
Dotychczas nie ustalono żadnej strategii, która pozwoliłaby nam w 100% uniknąć nowotworu jelita grubego. Zawsze jednak warto odpowiednio dbać o siebie na co dzień. Poniższe przykłady mogą pomóc ci zachować jelito grube w zdrowiu i w dobrej kondycji.
- Jeśli jesteś palaczką, rzuć ten niezdrowy nałóg już dziś!
- Stosuj dietę śródziemnomorską, bogatą w świeże owoce, warzywa i oliwę z oliwek.
- Regularnie oczyszczaj jelito grube. Rozpoczynaj dzień szklanką ciepłej woda z sokiem z cytryny lub łyżką oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Doskonały do czyszczenia jelit jest również napar z aloesu.
- Dbaj o jelita regularnie spożywając probiotyki.
- Popołudniami popijaj napary z imbiru i mięty – wspomogą one zdrowie okrężnicy.
- Dwa razy w tygodniu pij napar z karczochów (2 karczochy na 1 litr wody) – ma on działanie oczyszczające jelito grube.
- Kontroluj stres i nie zapominaj o codziennej dawce relaksu.
- Zadbaj o codzienny wysiłek fizyczny. Wystarczy półgodzinny spacer każdego dnia.
Co ty na to? Zaczynamy dbać o jelito grube już dziś?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Weisburger, J. H., Reddy, B. S., & Joftes, D. L. (1975). Colo rectal cancer. U.I.C.C. Technical Report Series.
- Müller, M. F., Ibrahim, A. E. K., & Arends, M. J. (2016). Molecular pathological classification of colorectal cancer. Virchows Archiv. https://doi.org/10.1007/s00428-016-1956-3
- Molina Villaverde, R., Jiménez Gordo, A. M., López Gómez, M., & Álvarez-Mon Soto, M. (2017). Cáncer colorrectal. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2017.04.012