Niewydolność serca - przedwczesne symptomy
Niewydolność serca. Czym jest i co powinnaś o niej wiedzieć? Niewydolność serca oznacza, że organ ten nie pompuje odpowiedniej ilości krwi, która stale jest potrzebna do utrzymywania na odpowiednim poziomie metabolizmu, do dotleniania organizmu, a także do odżywiania go.
Jeżeli nasze komórki nie są właściwie odżywiane, ciało nie może funkcjonować w prawidłowy sposób. Szybko staje się to zauważalne. Symptomatologia powiązana z chorobą, jaką jest niewydolność serca, jest poważna i ma bezpośredni wpływ na jakość życia pacjenta.
Niewydolność serca jest jednocześnie przypadłością bardzo często występującą u osób dorosłych, zwłaszcza u tych, którzy przekroczyli już wiek 65 lat. Choć jest to choroba chroniczna, dzięki odpowiedniemu podejściu i stosowaniu leczenia zalecanego przez kardiologa, nadal można wieść zwyczajny tryb życia.
Jednakże istnieje też prawdopodobieństwo, że pewne osoby będą musiały korzystać z pomocy małego defibrylatora, który stale będzie kontrolował rytm ich serca.
Życie osoby, u której zostaje wykryta niewydolność serca, zmienia się radykalnie. Zmiany te natomiast odczuwalne są zarówno dla samego chorego, jak i dla całej jego rodziny i najbliższych.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wzmocnić serce – 9 sposobów, aby to zrobić
Oczywiście każda choroba może wyrządzić o wiele mniej szkody, gdy zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium. Jakich więc symptomów można się spodziewać w przypadku, gdyby niewydolność serca miała się pojawić u Ciebie lub Twoich bliskich? Na co zwracać uwagę?
Zazwyczaj pierwsza faza choroby łączy się z objawami, które często towarzyszą zmęczeniu, a także pojawiają się w przypadku stresu. Warto więc je poznać i nigdy nie bagatelizować tego, jak ważne jest konsultowanie stanu zdrowia z odpowiednim lekarzem.
1. Niewydolność serca – oddawanie moczu w nocy
Wstawanie dwa razy w nocy w celu oddawania moczu nie jest normalnym zwyczajem. Choć objaw ten może wskazywać na różne dolegliwości (problemy z nerkami, infekcja, problemy z prostatą) to nie należy zapominać, że może również wskazywać na niewydolność serca.
Kiedy się kładziemy, płyn nagromadzony w kończynach dolnych z powodu niewydolności serca może wracać do układu krążeniowego, a następnie być usuwany z organizmu przez nerki w postaci moczu.
- Nie powinnyśmy zapominać, że choroba ta prowadzi do powiększania się komór sercowych na skutek słabego pompowania krwi. Prowadzi również do zatrzymania płynów w organizmie.
- Jeżeli z dnia na dzień zauważamy, że częstotliwość nocnych wypróżnień się zmienia, warto bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
2. Niewydolność serca a utrata apetytu
To kolejny symptom, który może być powiązany z rozmaitymi zaburzeniami w normalnej pracy organizmu. Kiedy jednak serce przestaje pompować krew w prawidłowym tempie, zatrzymanie płynów powstaje również w układzie trawiennym i w wątrobie.
W takim przypadku będziemy odczuwać sytość, choć niczego nie jedliśmy. Z czasem też zadowalamy się coraz mniejszymi porcjami spożywanych posiłków.
3. Stałe uczucie zmęczenia
Zmęczenie powstaje na skutek podjętego wcześniej wysiłku fizycznego. To, co wcześniej nie stanowiło najmniejszego problemu, teraz wydaje się dużym wysiłkiem fizycznym, który pozostawia nas bez tchu.
- Wejście po schodach, podnoszenie jakiegoś ciężaru, czy nawet mówienie przez dłuższy czas po prostu nas męczy.
- Niewydolność serca ogranicza możliwość pompowania przez serce wystarczającej ilości krwi, co powoduje niedokrwienie i niedotlenienie mięśni.
- Możemy sobie wyobrazić, co to w rzeczywistości oznacza dla naszego organizmu. Otrzymujemy ograniczoną ilość tlenu, ale również składników odżywczych.
- Mięśnie ulegają przeciążeniu, pojawiają się skurcze, ból i uczucie ekstremalnego zmęczenia.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zmęczenie fizyczne i psychiczne – Jak z nim walczyć?
4. Nagłe przybieranie na wadze
Może się to wydawać zaprzeczeniem tego, co już powiedzieliśmy. Jak to możliwe, że chory przybiera na wadze, skoro nie odczuwa apetytu i nie je już tyle, co wcześniej? Po raz kolejny odpowiedź kieruje nas do zatrzymania płynów w organizmie.
- Większej części masy ciała nie stanowi bowiem nagromadzona tkanka tłuszczowa, ale właśnie płyny.
- Kiedy więc Twoja masa ciała zwiększy się o jakieś dwa kilogramy w ciągu mniej niż tygodnia, powinnaś natychmiast skonsultować się z lekarzem.
- Warto również wiedzieć, że stosując odpowiednie leczenie, połączone z właściwą dietą, skutecznie można tę dodatkową masę wyeliminować i doprowadzić figurę do poprzedniego stanu.
5. Opuchnięte kostki
Opuchnięte kostki to objaw wskazujący nie tylko na niewydolność serca, ale również na wiele innych sytuacji czy chorób. Niektóre z nich to na przykład nadwaga, ciąża czy żylaki.
Przeczytaj również podobny artykuł: Opuchnięte Kostki? Jak ich uniknąć?
- Jeżeli więc już od dłuższego czasu każdego dnia nasze kostki są opuchnięte, nie wskazuje to na coś normalnego. Koniecznie z problemem tym należy się udać do lekarza.
- Taki obrzęk może się rozwijać ku górze i zająć również nogi. W wielu przypadkach sytuacja taka wskazuje na niewydolność serca, nerek lub wątroby.
6. Duszność
Duszność nie odnosi się wyłącznie do jednorazowego nagromadzenia się płynów. Jest raczej powiązana z zatorem w płucach.
- Koniecznie powinnyśmy wiedzieć, że płyn gromadzący się w płucach utrudnia skuteczną wymianę dwutlenku węgla w tlen. Jest to bardzo poważny symptom.
- Na początku duszności pojawiają się w zwyczajnych sytuacjach: kiedy uprawiamy sport, a nawet, gdy podnosimy się z łóżka.
- Kiedy w płucach gromadzi się coraz więcej płynu, zaczynamy “tonąć”, ponieważ każdy oddech kosztuje coraz więcej wysiłku.
Ten ostatni objaw nigdy nie jest postrzegany jako coś normalnego. To sytuacja nadzwyczajna. Należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Personal de la Clínica Mayo. Insuficiencia cardíaca. Síntomas y causas. (2018).
mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/heart-failure/symptoms-causes/syc-20373142
- Retención de líquidos o edemas. Aprobado por la Junta Editorial de Cancer.Net, 08/2017.
cancer.net/es/desplazarse-por-atenci%C3%B3n-del-c%C3%A1ncer/efectos-secundarios/retenci%C3%B3n-de-l%C3%ADquidos-o-edema
- Fundación Española del Corazón. Insuficiencia Cardíaca.
fundaciondelcorazon.com/informacion-para-pacientes/enfermedades-cardiovasculares/insuficiencia-cardiaca.html
- Redeker NS, Adams L, Berkowitz R, Blank L, Freudenberger R, Gilbert M, Walsleben J, Zucker MJ, Rapoport D. Nocturia, sleep and daytime function in stable heart failure. (2012).
- ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22748491
- Dolansky MA, Hawkins MAW, Schaefer JT, Gunstad J, Sattar A, Redle JD, Vehovec A, Josephson R, Moore SM, Hughes JW. Cognitive Function Predicts Risk for Clinically Significant Weight Gain in Adults With Heart Failure. (2017).
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27811583- F. Rodríguez-Artalejo, JR Banegas Banegas, P. Guallar-Castillón. Epidemiología de la insuficiencia cardíaca. (2004).
revespcardiol.org/es/epidemiologia-insuficiencia-cardiaca/articulo/13057268/