Nieprzyjemny zapach butów - 7 sposobów
Jak możemy zlikwidować ten nieprzyjemny zapach butów? Zdarza się tak, że skóra używana do produkcji obuwia absorbuje zapach potu i niełatwo jest go wywabić. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które na pewno Ci pomogą!
1. Soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach butów
Zawsze działa – nieraz pisaliśmy o niezliczonych właściwościach sody oczyszczonej. Wiemy też, że świetnie się spisuje przy sprzątaniu. Dzięki jej właściwościom, wchłaniane są nie tylko plamy, ale też brzydki zapach i wilgoć. Stąd też jest ona najczęściej używanym środkiem na nieprzyjemny zapach obuwia.
Jak jej używać? Sposób jest bardzo prosty. Wsyp łyżkę stołową sody oczyszczonej do każdego buta, rozprowadź i zostaw na noc. Następnego ranka problem będzie rozwiązany!
2. Talk w proszku
Talk w proszku, podobnie jak soda oczyszczona pochłania wilgoć, a co za tym idzie, niepożądany zapach. Możemy go wykorzystać w dwojaki sposób.
Wsyp odrobinę talku w proszku do każdego buta i zostaw na noc. Jest też inna metoda: nałóż talk bezpośrednio na podeszwę stopy, co zmniejszy pocenie się. To naprawdę skuteczne!
3. Jak usunąć bakterie?
To bardzo ciekawy i efektywny sposób. Dobrze byłoby, gdybyś zawsze miała w domy trochę szałwii albo lawendy, ponieważ obie rośliny świetnie eliminują niechciane zapachy. Włóż kilka listków do każdego buta i wystaw je na całą noc na balkon, a świeże powietrze wyeliminuje bakterie.
4. Pomarańcz, cytryna i grejpfrut
Są to owoce cytrusowe, które również można wykorzystać w walce z nieprzyjemnym zapachem z butów.
Oto kolejny prosty sposób. Nigdy nie wyrzucaj skórki z cytryny, pomarańczy, czy chociażby grejpfruta. Wystarczy, że włożysz ją na noc do butów, a skutecznie wyeliminują one każdy niechciany zapach.
Przeczytaj także: Nadmierna potliwość stóp – 5 domowych sposobów
5. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
Ze wszystkich olejków o właściwościach dezynfekujących, ten z drzewa herbacianego jest najskuteczniejszy. Możesz go kupić w sklepach zielarskich i w niektórych drogeriach. Nie jest drogi, a na pewno pomoże Ci wyeliminować nieprzyjemny zapach.
Wystarczy wlać kilka kropli olejku do każdego buta, dwa razy w tygodniu. Nasze obuwie będzie nie tylko lepiej pachnieć, ale też pozbędziemy się bakterii!
6. Skąd się bierze nieprzyjemny zapach butów?
Doskonale wiemy, że nieprzyjemny zapach butów jest ściśle związany z potem. Na pewno zwróciłaś uwagę, że jedne buty wydzielają intensywniejszy odór niż inne. Możliwe, że dziej się tak ze względu na wkładki, które absorbują większe ilości wilgoci, tym samym sprzyjając rozwojowi bakterii.
Jeżeli uznasz, że zapach z butów jest wyjątkowo trudny do usunięcia, częściej wymieniaj wkładki. Możesz też kupić specjalne wkładki o antybakteryjnych właściwościach.
Weź pod uwagę fakt, że ciągła wilgoć i bakterie mogą, na dłuższą metę, wywołać infekcję stóp. Dlatego też najważniejsza jest odpowiednia higiena!
7. Jak utrzymać odpowiednią higienę?
Podamy Ci parę wskazówek, jak utrzymać higienę zarówno stóp, jak i butów. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż eliminować skutki problemu.
- Przede wszystkim staraj się nie nosić zamkniętych butów codziennie. Wpływają one niekorzystnie na stopy i powodują nieprzyjemny zapach.
- Po powrocie do domu, zawsze zmieniaj obuwie, ponieważ buty muszą się odpowiednio przewietrzyć.
- Nieważne czy buty są dobrej, czy średniej jakości. Wszystkie absorbują niechciany zapach. Stąd tak ważne jest utrzymanie ich w czystości. Trzeba regularnie je myć i szczotkować. Możesz użyć tego samego detergentu, którego używasz do prania ubrań.
- Jeżeli Twoje stopy pocą się wyjątkowo mocno, stosuj talk w proszku. To naprawdę prosty sposób, a rezultaty są niesamowite.