Naleśniki z banana bez glutenu, cukru i laktozy
Nie jest łatwo znaleźć przepis na deser zdrowy, a przy tym mimo wszystko słodki. Poziom trudności zwiększa się jeszcze bardziej, gdy chcemy dostosować nasze menu do pewnych nietolerancji i alergii pokarmowych. Jeżeli nie możesz jeść na przykład mąki, cukru i nabiału, dania takie jak naleśniki wydają się praktycznie niedostępne.
Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie. W niniejszym artykule podzielimy się z Tobą przepisem na naleśniki łatwe w wykonaniu i przepyszne. Smakują one każdemu i są dobre dla osób, które nie jedzą glutenu, cukru oraz laktozy.
Zdrowe słodycze naprawdę istnieją – na przykład mogą to być naleśniki!
Zazwyczaj, gdy delektujemy się słodyczami, odczuwamy wyrzuty sumienia i żal, bo doskonale wiemy, że nie są one zbyt zdrowe.
Jednak wszelkiego rodzaju zbilansowana dieta powinna pozwolić nam na skorzystanie z niektórych kulinarnych dziwactw od czasu do czasu. Jedzenie nie powinno być źródłem frustracji, ale dobrego samopoczucia w każdym tego słowa znaczeniu.
Rozwiązaniem tej sytuacji jest stworzenie przepisów, które mogą zastąpić składniki, które nie trawią dobrze lub są mniej zdrowe na rzecz innych, lżejszych, pożywnych i smacznych. Takie jedzenie wcale nie musi być nudne ani monotonne.
Zobacz także artykuł: Cukier – oczyść z niego swoje ciało
Naleśniki dla wszystkich
Dla większości ludzi naleśniki to jedna z najlepszych przekąsek. Istnieją różne receptury. Naleśniki mogą być spożywane na słodko lub na słono i mogą być one łączone z wieloma rodzajami żywności, dzięki czemu są idealne na każdą porę dnia.
Tym razem zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie słodkiej wersji, którą możemy zjeść jako śniadanie, przekąskę lub deser bez wyrzutów sumienia. Zastanawiasz się być może, jak to jest możliwe, aby naleśniki bananowe nie zawierały produktów takich jak gluten, mąka, cukier i mleko.
Dowiedz się w tym artykule, a także uzyskaj więcej informacji na temat tych trzech składników żywnościowych, dla których powstaje coraz więcej alternatyw. Wielu ludzi decyduje się na to z przyczyn zdrowotnych.
Gluten
Gluten, który jest białkiem występującym w pewnych zbożach, takich jak pszenica, znany jest na całym świecie w coraz większym stopniu. Dzieje się tak, ponieważ coraz bardziej zwiększa się liczba osób, które wykazują niekorzystne reakcje po jego zjedzeniu.
Dla osób z celiakią są to naprawdę ciężkie reakcje alergiczne, podczas gdy inni wykazują różne stopnie nietolerancji cierpiąc po spożyciu glutenu na problemy takie jak wzdęcia, zgaga, dolegliwości skórne, itp
Obecnie istnieją alternatywne produkty bez glutenu z ryżu, kukurydzy, soi, manioku, ziemniaków i innych produktów. Problem w tym, że większość wymienionych produktów jest bardzo droga i poza zasięgiem większości z nas.
Cukier
Chociaż swego czasu był on okrzyknięty kulinarnym skarbem, dziś cukier biały jest składnikiem uważanym za puste, niezdrowe kalorie. Nie przynosi nam żadnych pożytecznych składników odżywczych, a wykazuje szkodliwe działanie dla zdrowia.
Cukier, uważany przez wielu za białą truciznę naszych czasów, zakwasza organizm, powoduje zaburzenia w jamie ustnej, nerwowość i nadpobudliwość, pasożyty jelitowe, otyłość i wiele innych problemów zdrowotnych.
Możemy znaleźć zdrowe alternatywy, takie jak na przykład brązowy cukier trzcinowy, stewia, miód, syrop z agawy lub melasy lub syrop klonowy czy cukry ze zbóż i owoców.
Laktoza
Innym najczęściej wymienianym źródłem nietolerancji jest w dzisiejszych czasach laktoza. Obecna jest ona nie tylko w produktach mlecznych, ale w wielu produktach przetworzonych.
Jako alternatywę dla laktozy pochodzącej z mleka lub napojów, jogurtów i innych produktów spożywczych, można sięgać po artykuły wytworzone z ziaren i orzechów, takich jak owies, ryż, migdały, orzechy kokosowe i inne.
Naleśniki bananowe – przepis
Oto jak zrobić te proste naleśniki bananowe z niewielu składników, nie poświęcając na to więcej, niż zaledwie kilka minut.
Składniki
Aby przyrządzić dwa małe lub jeden duży naleśnik potrzebne są następujące składniki:
- Banan, najlepiej bardzo dojrzały.
- Jajko.
- Kilka kropli ekstraktu waniliowego lub szczypta cynamonu lub imbiru zależnie od preferencji.
Ten przepis nie wymaga żadnego dodatkowego dosładzania,ponieważ dojrzałe banany same w sobie zawierają dużo substancji słodzących.
Jednakże, jeśli chcemy, by były one jeszcze słodsze, można dodać kilka kropli ekstraktu ze stewii lub którąkolwiek z dostępnych dla nas opcji zdrowych alternatyw dla cukru białego.
Polecamy również lekturę artykułu: Skórka z banana – nieznane zastosowania
Przygotowanie:
Aby przygotować ten prosty przepis należy wykonać następujące czynności:
- Ubić jajko na pianę, tak jak wtedy, gdy przygotowujemy omlet.
- Dodać słodzik, wanilię i przyprawy (opcjonalnie).
- Dodać dojrzałego banana i ugniatać go za pomocą widelca, aż dobrze połączymy ze sobą wszystkie składniki.
- Podgrzać patelnię na dużym ogniu, dodając na nią kilka kropel oliwy z oliwek i oleju kokosowego. Następnie zrobić naleśniki, smażąc je z obu stron, aż będą usmażone na złoty kolor.
- Możemy jeść je same lub dodać nieco czekolady (bez mleka).
- Aby w pełni cieszyć się ich konsystencją i smakiem należy je jeść, gdy są gorące.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
DeGeorge, K. C., Frye, J. W., Stein, K. M., Rollins, L. K., & McCarter, D. F. (2017). Celiac Disease and Gluten Sensitivity. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2017.07.011
-
Parker, A. M., & Watson, R. R. (2017). Lactose Intolerance. In Nutrients in Dairy and Their Implications for Health and Disease. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-809762-5.00016-4
-
Morales, L. G., Matías, L., Romero, B., & Puig, J. G. (2013). Sugar and cardiovascular diseases. Nutr Hosp. https://doi.org/10.3305/nh.2013.28.sup4.6801
-
Avena, N. M., Rada, P., & Hoebel, B. G. (2008). Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. Neuroscience and Biobehavioral Reviews. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2007.04.019