Nietolerancja glutenu, a pryszcze na ramionach

Mimo tego, że nietolerancja glutenu jest często mylona z chorobą trzewną, to jednak nie ma ona żadnego związku z podłożem autoimmunologicznym. Oznacza to, że wiele osób może na nią cierpieć przez długie lata, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Nietolerancja glutenu, a pryszcze na ramionach

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada, 2018

Nietolerancja glutenu to problem natury zdrowotnej, o którym ostatnio słychać praktycznie z każdej strony.

Coraz częściej napotkać można na liczne informacje na temat tego zaburzenia, które, choć nie tak poważne jak celiakia, może negatywnie wpłynąć także na różne inne części ciała podczas spożywania produktów żywnościowych zawierających tę konkretną odmianę białka.

I właśnie nietolerancja glutenu jest przedmiotem naszego dzisiejszego artykułu.

Zaprezentujemy Ci jedne z najczęstszych objawów tej choroby, którymi są pryszcze na ramionach. O tyle łatwo jest je rozpoznać, że pojawiają się bez żadnej widocznej przyczyny.

Nietolerancja glutenu, czyli celiakia ma wpływ na całe ciało

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, której najbardziej charakterystyczną cechą jest stała nietolerancja glutenu. Obejmuje ona wszystkie produkty spożywcze, które zawierają ten konkretny składnik.

Występuje on między innymi w pszenicy, jęczmieniu i życie. Oznacza się go także jako TACC (na etykietach produktów spożywczych). Znajduje się on we wszystkich przetworzonych produktach, których bazę stanowią wymienione powyżej zboża.

Brzuch, bułka i nietolerancja glutenu

Celiakia jest chorobą dziedziczną, uwarunkowaną genetycznie i może objawić się w każdym momencie Twojego życia.

Podczas jedzenia produktów żywnościowych zawierających gluten, w organizmie osoby z nietolerancją glutenu występuje gwałtowna reakcja układu immunologicznego.

Polega ona na uwolnieniu przeciwciał, które nie tylko mają negatywny wpływ na Twój układ pokarmowy, ale także i cały organizm.

Czy nietolerancja glutenu jest tym samym, co choroba trzewna?

W ostatnich latach naukowcy wykryli związek kilku różnych zaburzeń zdrowotnych z różnym stopniem nadwrażliwości na gluten, bez dodatkowych symptomów celiakii.

W takich przypadkach nietolerancja glutenu nie jest oparta na nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Może być natomiast powiązana z innymi, nieznanymi jeszcze w tym momencie czynnikami.

Kobieta odmawia pieczywa

Najpoważniejszym jednak problemem jest to, że nietolerancję glutenu tego rodzaju jest o wiele trudniej poprawnie zdiagnozować. Objawy choroby mogą bowiem pojawić się stopniowo i często myli się je z innymi problemami zdrowotnymi.

Z tego powodu tak ważne jest, aby znać podstawowe objawy nietolerancji glutenu. Jednym z najważniejszych i najbardziej typowych jest pojawienie się charakterystycznych wyprysków na ramionach.

Pryszcze i krosty na ramionach

Niektórzy ludzie zaczynają odkrywać niewielkie pryszcze na swoich ramionach. Ten objaw, który w medycynie nosi fachową nazwę rogowacenia mieszkowego spowodowany jest przez nadmiar keratyny.

Występuje on zazwyczaj w górnej części ramion. Objaw ten wynika ze wspomnianego wcześniej podwyższonego poziomu keratyny oraz niedoboru witaminy A i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Niedobór ten nie jest spowodowany przez złe odżywianie. Nietolerancja glutenu stopniowo doprowadza do uszkodzeń jelita i zapobiega przyswajaniu tłuszczu z pokarmu.

Wiele z osób z nadwrażliwością na gluten ma te krosty na rękach od wielu lat. Nie zdają one sobie sprawy, że może to być związane z opisywaną w tym artykule chorobą.

Aby dowiedzieć się, czy krosty na Twoich ramionach są wywołane przez reakcję Twojego organizmu na to konkretne białko, powinieneś poznać także niektóre z pozostałych objawów oraz sprawdzić ich występowanie u siebie.

Inne objawy chorobowe

Oto kilka możliwych objawów nietolerancji glutenu:

  • Przewlekłe dolegliwości ze strony układu przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, gazy, zgaga lub refluks.
  • Uczucie wyczerpania i zmęczenia, zwłaszcza po spożyciu pokarmów zawierających gluten (jak makaron, ciastka, chleb, itp.). Jednak syndrom chronicznego zmęczenia oraz fibromialgia w takim przypadku powinny być również brane pod uwagę.
  • Zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej. W przypadku kobiet ustalenie, czy w grę wchodzi ta przyczyna powinno być stosunkowo proste. Wystarczy zaobserwować, czy cykle menstruacyjne są nieregularne lub bolesne, czy borykają się z bezpłodnością lub mają za sobą poronienie.
  • Migreny. Te uciążliwe dolegliwości są niemal zawsze związane z problemami związanymi z nieprawidłową pracą układu pokarmowego. Choć nie zawsze powodem tego stanu rzeczy jest nietolerancja glutenu.
  • Zapalenie i ból stawów.
  • Lęki, depresja i wahania nastroju.

Jeśli masz w rodzinie osoby z chorobami o podłożu autoimmunologicznym (zapalenie tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, stwardnienie rozsiane, twardzina, itp.), to znajdujesz się w grupie osób o zwiększonym ryzyku występowania nietolerancji glutenu.

Skąd mam wiedzieć, czy występuje u mnie nietolerancja glutenu?

Jeśli dostrzeżesz u siebie kilka z opisanych powyżej objawów, powinieneś jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza.

Przedstaw mu niepokojące Cię obserwacje i poproś o skierowanie na badania i diagnostykę. Ich celem będzie jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie istnienia tego zaburzenia.

Jednak wyniki badań nie zawsze są w 100% wiarygodne. W niektórych przypadkach rezultaty mogą być ujemne pomimo występowania pewnego rodzaju nadwrażliwości na gluten w Twoim organizmie.

Innym sposobem, aby dowiedzieć się, czy występuje u Ciebie nietolerancja glutenu jest całkowite wyeliminowanie go ze swojej diety przez co najmniej miesiąc.

Żołądek

W takim przypadku wymagana będzie cierpliwość i spora dawka samodyscypliny. Wynika to bowiem z prostego powodu. Twój organizm potrzebuje czasu, aby w pełni pozbyć się toksyn, będących pozostałościami po niestrawionym glutenie.

Musisz zarazem być bardzo uważny i zawsze dokładnie czytać pod kątem składu etykietki spożywanych przez siebie produktów.

Będziesz zaskoczony tym, jak ogromna liczba produktów spożywczych dostępnych na rynku zawiera tę odmianę białka. Jeśli masz zwyczaj jedzenia na mieście, zawsze zapytaj przed zamówieniem posiłku, czy jego składniki zawierają mąkę.

Jest ona często używana do sosów, farszu, zagęszczaczy. Unikaj także piwa i innych napojów alkoholowych.

Po upływie miesiąca spróbuj ponownie włączyć produkty z glutenem do swojej diety. Zaobserwuj wtedy, czy zmiana taka spowoduje wystąpienie jakichś zauważalnych objawów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.