Gluten – na pewno go tolerujesz?

· Wrzesień 14, 2016
Wiele dolegliwości może być związane z nietolerancją glutenu. Warto wyłączyć go z diety, żeby sprawdzić, czy symptomy miną.

Pewnie zauważyłaś, że ostatnimi laty na etykietach kupowanych produktów możesz sprawdzić, czy zawierają one gluten. Wiele osób spożywa go na co dzień, nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji.

Gluten jest proteiną obecną przede wszystkim w zbożach. Jedne osoby nie mają żadnych problemów z jego strawieniem, a inne wykazują różnego rodzaju reakcje alergiczne.

Na dzień dzisiejszy zidentyfikowano 55 przypadłości związanych z tą proteiną. Szacuje się, że 99% ludzi z nietolerancją nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Wszystko dlatego, że symptomy nie są jednoznaczne.

W dzisiejszym artykule poznasz najważniejsze możliwe symptomy nietolerancji. Może to właśnie Ty powinnaś wyeliminować gluten se swojej diety?

Gluten – objawy nietolerancji

1. Problemy gastryczne

Bóle brzucha

Jednym z głównych objawów nietolerancji są dolegliwości żołądkowe i jelitowe.

Po spożyciu produktów zawierających gluten możesz odczuwać:

 • Bóle brzucha
 • Biegunki lub zaparcia
 • Gazy
 • Zespół jelita drażliwego

Po wyeliminowaniu z diety produktów zawierających ową proteinę, symptomy ustępują niemal od razu.

Polecamy Ci przeczytać: Gazy jelitowe – 8 najlepszych naparów

2. Przemęczenie

Zboża i jego pochodne mogą powodować, że będziesz czuła się szczególnie zmęczona i nie będziesz w stanie się odpowiednio skoncentrować. To kolejny symptom wskazujący, że może powinnaś odstawić gluten.

3. Bóle głowy

Bóle głowy

Spożycie glutenu może powodować procesy zapalne w organizmie, które wpływają na nasz układ nerwowy. Dochodzi do całej serii reakcji, które przekładają się na ciągłe bóle głowy i migrenę.

4. Brak równowagi hormonalnej

Syndrom przedmiesiączkowy, a nawet zespół policystycznych jajników i niepłodność mogą być związane z sięganiem po wspomniane produkty spożywcze.

Niektórzy ginekolodzy zalecają całkowite wyeliminowanie ich z diety.

5. Problemy ze stawami

Zdrowe kości

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gluten sprawia, że powstają stany zapalne w organizmie. Najgorsze jest to, że wpływają one na nasze stawy. Dochodzi do obrzęków, zwłaszcza w okolicach rąk i kolan.

6. Wysypka

Pojawiają się zaczerwienienia na skórze? Czerwone podrażnienia? Wysypka? Dzieję się tak dlatego, że – pod wpływem glutenu – nasz organizm nie wchłania odpowiednich ilości witaminy A i esencjalnych kwasów tłuszczowych.

7. Fibromialgia

Fibromialgia

Fibromialgia charakteryzuje się ciągłym bólem i napięciem mięśni i stawów. W przeciwieństwie do innych dolegliwości, ból jest nieustanny i nieznana jest przyczyna jego pochodzenia.

Naukowcy twierdzą, że całkowite wyeliminowanie glutenu z jadłospisu pomoże kontrolować chorobę.

Przeczytaj również: Fibromialgia – przepis na zupę łagodzącą objawy

8. Symptomy neurologiczne

Stany zapalne w układzie nerwowym oraz osłabiony system odpornościowy organizmu sprawiają, że dochodzi do zawrotów głowy i drętwienia nóg i rąk.

9. Choroby autoimmunologiczne

Osoby, które mają nietolerancję na gluten są bardziej podatne na choroby autoimmunologiczne, takie jak:

 • Zapalenia jelit
 • Wrzody żołądka
 • Artretyzm

10. Problemy psychologiczne

Wykluczenie glutenu z diety może przyczynić się do poprawy stanu osób, które cierpią na poniższe problemy psychologiczne.

Należą do nich:

 • Stany lękowe
 • Depresja
 • Stres
 • Ciągłe rozdrażnienie

Pamiętaj, że objawy nietolerancji mogą być różne, zależnie od każdej osoby. To właśnie dlatego bardzo często są mylone z innymi chorobami. Szacuje się, że w niektórych przypadkach postawienie prawidłowej diagnozy trwa nawet 10 lat.

Jeżeli zauważysz u siebie kilka z powyższych objawów, zgłoś się do lekarza, żeby mógł Ci zlecić odpowiednie badania.