Mikrowłókna, które odbudowują rdzeń kręgowy
Mikrowłókna stanowią nieodłączny element pomagający w regeneracji różnych tkanek organizmu. Mikrowłókna wypróbowane ostatnio na myszach stanowią dowód na kolejne doskonałe odkrycie współczesnej medycyny.
Ich istnienie oznacza możliwość regeneracji rdzenia kręgowego.
Mikrowłókna – prowadzone badania
Badania prowadzono w Stanach Zjednoczonych. Dowodzą one, że jest możliwe przeprowadzenie regeneracji dojrzałych komórek nerwowych występujących w rdzeniu kręgowym myszy.
Przeczytaj również podobny artykuł: Nowotwory można wykryć wcześniej – Nowe badania krwi
Wnioski wskazują na to, że komórki, które licznie występują w naszym układzie nerwowym mogą przybierać również postać najbardziej prymitywnych form komórkowych. To właśnie te nowe komórki zmieniają się później w komórki nerwowe.
Regeneracja dojrzałych komórek nerwowych jest bardzo ważnym osiągnięciem, które będzie można zastosować w najbardziej zaawansowanych terapiach przeprowadzanych u pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.
Jeden z autorów badania, Chun-Li Zhang, oświadczył, że istnieją podstawy dla medycyny regeneracyjnej, zwłaszcza w przypadku rdzenia kręgowego.
Odbudowa komórek może być manipulowana tak, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w kwestii tworzenia nowych komórek nerwowych w miejscu uszkodzenia.
Przeczytaj również podobny artykuł: Badanie krwi – test pozwoli określić położenie guza!
Kiedy metoda zostanie potwierdzona dodatkowymi badaniami, te nowoczesne odkrycia będą mogły zostać wykorzystane dla dobra pacjentów.
W ten sposób będzie możliwe uniknięcie stosowania przeszczepów i potrzeby terapii zakładającej stosowanie leków immunosupresyjnych.
Uszkodzenia rdzenia kręgowego
Jak wiemy, uszkodzenia rdzenia kręgowego stanowią przyczynę nieodwracalnych uszkodzeń w sieci nerwowej. W poważniejszych przypadkach dochodzi nawet do utraty motoryki, która polega na tym, że zostają sparaliżowane odpowiednie części ciała.
Przeczytaj również podobny artykuł: Kręgosłup – jego powiązanie z innymi organami
Warto również przypomnieć, że nie zawsze w przypadku urazu dochodzi do zniszczenia sieci nerwowej na całym danym odcinku. Czasem dochodzi do uszkodzenia, ale komórki nerwowe zostają w stanie nienaruszonym.
Nie zawsze też uszkodzenie rdzenia związane jest bezpośrednio z urazem kręgosłupa lub szyi. Może on dotyczyć głównie dysków, patologii kręgosłupa, itp. Możliwe jest również, że dojdzie do urazu szyi lub kręgosłupa, a nie ucierpi rdzeń kręgowy.
Dotacja na przeprowadzenie badań
W Toledo w Hiszpanii znajduje się Hospital Nacional de Parapléjicos, którego działanie w dużej mierze zależne jest od wsparcia miejscowych władz. Szpital ten otrzymał pięć milionów euro, pochodzących z funduszu europejskiego.
Przeczytaj również podobny artykuł: Fizyczne źródło depresji? Ciekawe wyniki badań naukowych
Projekt, z którego powodu udzielono dotacji ma na celu przeprowadzenie badań i wspomaganie rozwoju mikrotkanek elektroprzewodzących, które są niezwykle istotne w regeneracji uszkodzonego rdzenia kręgowego.
Projekt Mikrofibry
Jest to jeden z dwunastu projektów, które wybrano spośród ponad dwustu, które przedstawiono w europejskim programie Tecnologías Emergentes de Futuro (FET).
Przeczytaj również podobny artykuł: Lędźwie – 6 ćwiczeń na wzmocnie dolnej partii pleców
Doktor Jorge Eduardo Collazos koordynuje projekt, stanowiąc część konsorcjum siedmiu grup badawczych z sześciu państw europejskich. Ponadto nadzoruje on Laboratorio de Reparación Neural y Biomateriales del Hospital Nacional de Parapléjicos
- Czas trwania badań nad mikrofibrami to cztery lata począwszy od roku 2017, a skończywszy na 2020.
- Kładzie się również nacisk na rozwój urządzeń mających stanowić elektroaktywne biologiczne wsparcie, które okaże się bezpieczne i właściwe do uzyskania jak najlepszych wyników w regeneracji uszkodzonego centralnego układu nerwowego.
Program badający neurowłókna ma spełnić podwójny cel. Z jednej strony chodzi o wzmocnienie właściwości włókien. Z drugiej zaś strony badania skupiają się na sposobie uzyskania efektu, który pobudziłby wzrost nerwowych włókien.
Przeczytaj również podobny artykuł: Bóle dolnej części pleców – Jak sobie z nimi radzić i co się za nimi kryje?
Koordynujący projekt potwierdzają, że badania skupią się również na elementach takich jak:
- Dowody potwierdzające biologiczną kompatybilność projektu.
- Odpowiedzi tkanki nerwowej na zastosowane leczenie.
- Regeneracja utraconych wcześniej zdolności motorycznych.
W tym ważnym projekcie duże znaczenie ma udział chirurgów. To właśnie oni mogą rozwijać nowoczesne złożone techniki chirurgiczne. Techniki te mogą się przyczynić do sukcesu całego projektu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Blizny – jak naturalnie zmniejszyć ich widoczność?
Neuroprotezy w oparciu o mikrowłókna
Dzięki tym nowym mikrowłóknom w przyszłości będzie można tworzyć o wiele bardziej skuteczne neuroprotezy, które można łączyć z rdzeniem kręgowym.
Zaletą mikrowłókien jest większa czułość na stymulację i odbiór sygnałów z neuronów zakładając użycie metalowych elektrod.
Stosowanie mikrowłókien produkuje również mniejsze uszkodzenia. Mikrowłókna mają wielki potencjał zarówno na etapie odkrycia ich funkcji, jak również biorąc pod uwagę możliwość rozwoju projektu w przyszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Imagen principal cortesía de © wikiHow.com
- Traumatic Spinal Cord Injury-Repair and Regeneration (2017) Ahuja CS, Nori S, Tetreault L, Wilson J, Kwon B, Harrop J, Choi D, Fehlings MG.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28350947 - Hyun, J. K., & Kim, H. W. (2010). Clinical and experimental advances in regeneration of spinal cord injury. Journal of tissue engineering, 2010, 650857. doi:10.4061/2010/650857
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3042682/ - Spinal cord injury: overview of experimental approaches used to restore locomotor activity (2015). Fakhoury M.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25870961