Migrena - unikaj jedzenia, które ją nasila

U każdej osoby przyczyna migreny jest nieco inna. Jednak prawdą jest, że niektóre produkty spożywcze nasilają bóle głowy. Dowiedz się jakie!
Migrena - unikaj jedzenia, które ją nasila

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Najprawdopodobniej już wiesz skąd się bierze Twoja migrena. Przykładową przyczyną może być nadmiar pracy oraz brak wypoczynku. Jednakże czy wiedziałeś, że istnieje żywność, która sprawia, że migrena tylko przybiera na sile?

W poniższym artykule zamierzamy ujawnić o jaką żywność chodzi, tak abyś mógł jej unikać lub przynajmniej ograniczyć jej spożycie.

Dlaczego dotyka nas migrena?

Niektóre produkty żywnościowe zawierają substancję zwaną histaminą, która powoduje migreny. Zamiast zażywania tabletek przeciwbólowych, zalecamy unikać jedzenia, które tylko pogarsza objawy.

Migrena może pojawić się o każdej porze dnia i trwać przez kilka godzin. Światło oraz hałas pogłębiają ją. W ciężkich przypadkach silnym bólom towarzyszą również wymioty oraz zawroty głowy.

Migrena

Stres, brak snu, dużo pracy, codzienne problemy, to wszystko może sprawić, że migrena się nasili. Ponadto może być ona spowodowana zapachami, hałasem, zmianami pogodowymi lub nawet hormonalnymi.

Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że migrena może się również pojawić w wyniku jedzenia, które spożywamy. W niektórych przypadkach może być to nietolerancja pewnych składników pokarmowych. Twój układ odpornościowy musi “walczyć” z tymi związkami produkując substancje, które powodują bóle głowy.

Jakie jedzenie nasila migrenę?

Dobrze jest obserwować co jadasz zanim uderzy Cię atak migreny. Może być ona spowodowana innymi czynnikami, jednak możliwe, że jest to również Twoja dieta.

Oto żywność, która może sprawić, że Twoja migrena przybierze na sile:

1. Fasola

Fasola każdego rodzaju zawiera taninę. To substancja, która powoduje migreny.

Aby zmniejszyć ich symptomy, dobrze jest ograniczyć spożywanie fasoli, tak jak to tylko możliwe. Możesz też całkowicie wykluczyć ją ze swojej diety. Zobaczysz różnicę.

2. Marynaty

W rzeczywistości, marynaty to nie jedyny problem. Zaliczają się również do niego przetwory innego rodzaju:

  • Papryka
  • Bakłażan
  • Oliwki
  • Marchew

Staraj się unikać żywności przetworzonej z zastosowaniem octu lub osolonej wody. 

3. Ostra papryka

Jeżeli kochasz meksykańskie jedzenie, niestety musisz ograniczyć ilość ostrych potraw w swoim jadłospisie.

Papryczka chili

Kapsaicyna w ostrych papryczkach może spowodować, że Twoja migrena tylko się pogorszy. Stanie się tak szczególnie podczas ataku bólu głowy.

4. Orzechy

Są przepyszne, pełne białka i zaspokajają głód. Mimo to nie są najlepsze na regularne migreny. Migdały, orzechy ziemne oraz nerkowce (nie wykluczając innych orzechów) zawierają siarczyny. Powodują one ból i dyskomfort.

5. Awokado i śliwki

Oba te owoce uwzględniamy w tej samej kategorii. A to dlatego, że zawierają one taki sam związek, który przyczynia się do powstawania migreny: tyraminę.

Jeżeli lubisz zajadać awokado i śliwki jako zdrowy deser, powinieneś nieco je ograniczyć, tak by spożywać je nie więcej niż raz na tydzień.

6. Banany i cytrusy

Połączenie tyraminy i histaminy w tych owocach to jedna z przyczyn bólów głowy. Nie oznacza to, że powinieneś przestać jeść banany czy cytrusy. W końcu są one bardzo korzystne dla Twojego zdrowia. Powinieneś jednak ograniczyć ich spożywanie lub po prostu unikaj ich, kiedy dopada Cię migrena.

7. Mąka

Mąka pełnoziarnista jest lepsza, niż oczyszczana. Prawdą jest jednak, że oba rodzaje mogą powodować ból głowy.

Mąka pszenna

To z powodu naturalnego składnika zwanego kumaryną. Jego działanie zwiększa się, kiedy wchodzi w kontakt z zakwasem.

W związku z tym zalecamy, abyś zmniejszył ilość spożywanego pieczywa, pizzy, ciast oraz makaronów.

8. Przetwarzane mięso

Wędliny, szynka, kiełbaski oraz boczek zawierają wiele substancji, które mogą nasilić migreny. Te produkty nie tylko zawierają tyraminę, ale i konserwanty oraz inne substancje chemiczne. Nie są one dobre, kiedy nachodzą Cię silne bóle głowy.

9. Ser

Tyczy się to szczególnie serów wędzonych i fermentowanych. Dojrzewają one powoli przy zastosowaniu różnych technik. Smak serów dojrzewających jest intensywniejszy oraz mogą one sprawić, że Twoja migrena przybierze na sile.

Postaraj się zaprzestać spożywania parmezanu, seru Manchego, Padano oraz Pecorino kiedy cierpisz na migreny.

10. Nabiał

Śmietana oraz mleko (pełne) to produkty, które są najbardziej tłuste. Z tego powodu powinieneś ich unikać, kiedy bardzo boli Cię głowa.

Posiadają również kazeinę i cholinę. Te dwie substancje związane są z dyskomfortem oraz nietolerancją pokarmową. Podobnie masło, jogurty oraz produkty odtłuszczone pogarszają objawy, choć nie w tak dużym stopniu.

11. Napoje alkoholowe

Nie tylko są one złe dla Twojego zdrowia, jeśli ich nadużywasz. Zawierają również tyraminę, która powoduje migreny, zawroty głowy oraz zaburzenia w orientacji.

Napoje alkoholowe

Z drugiej strony nie powinieneś pić czerwonego wina. To dlatego, że poza tyraminą, posiada ono siarczyny oraz kwasy taninowe, które nasilają objawy migreny. Mimo to, niewielki kieliszek pijany do obiadu nie powinien zaszkodzić.

Radzimy nie spożywać alkoholu kiedy doskwiera Ci ból głowy. W zamian lepiej sięgnąć po sok owocowy lub po prostu wodę.

12. Kawa i czekolada

Zarówno kawa, jak i czekolada dostarczają Ci kofeiny, taniny oraz innych związków, które przyczyniają się do bólu głowy. Nawet kawa bezkofeinowa może być przyczynkiem migren, szczególnie jeśli pijana jest z zabielaczem do kawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maintz, L., and Novak, N. (2007). Histamina e intolerancia histamínica. Am J Clin Nutr 85, 1185–961185.
  • del Rocío Meza-Velázquez, M., Carlos López-Márquez, F., Gerardo Rosales-González, M., Gutiérrez-Díaz, N., Rivera-Guillen, M., Espinosa-Padilla, S., Palacio, G., de Medicina, F., Torreón, U., and Nacional de Pediatría, I. (2014). Presentación de enfermedad alérgica y migraña: ¿puede deberse a un défi cit en la degradación de histamina? Alergia, Asma E Inmunología Pediátricas 23, 43–47.
  • Zaninovic’, V. (2001). Migrañas: Fisiopatología y tratamiento. Colombia Medica 32, 86–88.
  • MedlinePlus. Migraña. https://medlineplus.gov/spanish/migraine.html
  • J Headache Pain. 2019 Mar 25;20(1):30. Histamine and Migraine Revisited: Mechanisms and Possible Drug Targets. doi: 10.1186/s10194-019-0984-1.
  • Instituto Nacional de Pediatría de México. Presentación de enfermedad alérgica y migraña: ¿puede deberse a un déficit en la degradación de histamina? http://repositorio.pediatria.gob.mx:8180/handle/20.500.12103/2717
  • Food Chem Toxicol. 1989 May;27(5):283-7. The Histamine Content of Oriental Foods. doi: 10.1016/0278-6915(89)90129-4.
  • Int J Clin Pract. 2010 Mar;64(4):457-9. Capsaicin Jelly Against Migraine Pain. doi: 10.1111/j.1742-1241.2009.02294.x.
  • KRANION 2003;3:16-27. Tratamientos alternativos en migrañay otras cefaleas. http://www.kranion.es/images/2003_03_02_016-027.pdf
  • Ann Allergy Asthma Immunol. 2003 Sep;91(3):233-40; quiz 241-2, 296. Intolerance to Dietary Biogenic Amines: A Review. doi: 10.1016/S1081-1206(10)63523-5.
  • Preventing Headaches & Migraines. Foods that cause migraine. https://books.google.com.ar/books?id=IKdsCQAAQBAJ&pg=PA41&lpg=PA41&dq=I+study+flour+and+migraine&source=bl&ots=OQ_wmGAzT2&sig=ACfU3U27igeWrxGZAoBZ52JhOolkp8nWhw&hl=es-419&sa=X&ved=2ahUKEwiZzce5j8_pAhWD-qQKHcbUD1kQ6AEwC3oECAoQAQ#v=onepage&q=I%20study%20flour%20and%20migraine&f=false
  • 9ª Reunión de la red temática BAL. (2015). ¿Qué bacterias son responsables de la acumulación de histamina en queso? http://digital.csic.es/handle/10261/141666
    Endocrinología y Nutrición. Volume 56, Issue 5, May 2009, Pages 241-250. Intolerancia alimentaria. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S157509220971407X
  • Alcohol Alcohol. Mar-Apr 1999;34(2):141-7. Alcohol-histamine Interactions. doi: 10.1093/alcalc/34.2.141.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.