Leczenie bólu w barku – kilka porad
Wykonywanie codziennych czynności, nadmierne obciążenie lub kłopoty ze snem mogą być przyczyną bólu w barku. Leczenie bólu w barku jest niezbędne, bowiem wyeliminuje uporczywy ból, zapobiegając przy tym powstaniu kolejnych dolegliwości.
Twoje stawy, więzadła, ścięgna i kości mogą być naruszone poprzez wykonywanie stałych lub powtarzających się ruchów. W tym artykule dowiesz się o sposobach leczenia bólu w barku.
Jakie są rodzaje bólu w barku?
Każdy, niezależnie od wieku, może doświadczyć bólu w barku. Powtarzające się ruchy, upływające lata i uprawianie niektórych dyscyplin sportowych może pogłębić sytuację.
Ból może być ograniczony do małej powierzchni ramion lub może rozciągać się wzdłuż ramienia. W drugim przypadku może to być spowodowane nerwami, które przechodzą przez tę część ciała.
Urazy barków najczęściej powstają na skutek:
- Zwichnięcia
- Uszkodzenia stożka rotatorów
- Pęknięcia
- Artretyzmu
- „Zamrożonego” barku
Leczenie bólu w barku
Te uciążliwe bóle w barku mogą pojawić się z powodu nagłego wysiłku fizycznego, nadmiernie wykonywanych ćwiczeń lub pracy po godzinach. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które mogą pomóc złagodzić ból w barku:
Odpoczynek sposobem na leczenie bólu w barku
Ponieważ większość przypadków bólu w barku jest spowodowana przeciążeniem stawu, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest odrobina odpoczynku. Zaprzestanie ćwiczeń, podnoszenia ciężkich rzeczy, czy wykonywania powtarzających się ruchów przez kilka dni może sprawić, że poczujesz się lepiej.
Nie powinniśmy jednak doprowadzić do całkowitego unieruchomienia barku, gdyż może to wywoływać stan zwany „zamrożonym barkiem” (nawet najmniejszy ruch powoduje ból i nie pozwala na wykonywanie jakichkolwiek czynności).
Po upływie czasu przeznaczonego na odpoczynek zaleca się powolne wznowienie aktywności.
Sięgnij po lód
Nic tak nie uśmierza bólu i obrzęku jak zimny lód. Złagodzisz doskwierający ból, dzięki czemu poczujesz znaczną ulgę. Leczenie bólu za pomocą lodu zaleca się w przypadku ostrych urazów, które prowadzą do stanu zapalnego.
Co należy zrobić?
- Przyłóż kompres na 15 minut, zawsze owinięty w tkaninę lub torebkę, aby zapobiec uszkodzeniu skóry.
- Powtarzaj czynność co dwie godziny, aż objawy ustąpią.
- Jeśli nie masz zimnego kompresu, możesz użyć kostek lodu w plastikowym woreczku lub nawet przyłożyć torebkę mrożonych warzyw.
Zrób sobie kąpiel
Ciepłe okłady mogą korzystnie wpłynąć na przewlekłe przypadki bólu w barku, które dają o sobie znać w godzinach porannych lub po ciężkim treningu.
Taka kąpiel przyczyni się do rozgrzania tkanek miękkich (więzadeł, ścięgien, mięśni).
- Podczas kąpieli możesz wykorzystać relaksujące sole mineralne lub zastosować ciepłe okłady przy użyciu kompresora.
- Na sklepowych półkach możesz znaleźć woreczki wypełnione ryżem, które podgrzewa się w kuchence mikrofalowej.
- Trzecią możliwością jest wzięcie prysznica z wodą tak gorącą, jak to możliwe.
Te opcje niosą ze sobą więcej korzyści niż podgrzewany koc, ponieważ może przyczynić się do zmiękczenia tkanek i zwiększenia ryzyka uszkodzenia ciała.
Leczenie bólu w barku to też rozciąganie
Poranne rozciąganie jest doskonałym sposobem na zmniejszenie sztywności lub naprężenia mięśni spowodowanych spaniem na boku, złą postawą kręgosłupa lub przepracowaniem. Kiedy delikatnie rozciągasz ramiona, przyczyniasz się do zwiększenia elastyczności więzadeł.
- Kiedy wstajesz, usiądź na krawędzi łóżka i podnieś bolące ramię za plecy. Następnie je opuść, wracając do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
- Dotknij łokieć drugą ręką, naciskając na niego.
- Innym korzystnym ćwiczeniem będzie kilkukrotne obracanie ramienia do przodu i do tyłu.
Takie rozciąganie może być wykonywane o każdej porze dnia. Pamiętaj jednak, aby nie rozciągać się, jeśli doskwiera Ci ostry lub uporczywy ból.
Zwróć uwagę na codzienne ruchy
Ból występujący w jednym lub obu ramionach może wynikać z pracy lub codziennej aktywności. Praca wymagająca spędzania wielu godzin przed komputerem, wykonywanie intensywnych ćwiczeń siłowych lub trzymanie ciężkich toreb z zakupami po tej samej stronie może być przyczyną uporczywego bólu w barku.
Bardzo często wystarczająca okazuje się niewielka zmiana, na przykład ustawienie monitora w innym miejscu, czy zmniejszenie wagi ciężarów podnoszonych podczas treningu.
Masaż
Jeśli ból w barku trwa dłużej niż kilka dni, warto rozważyć wizytę u lekarza. Zanim jednak to zrobisz, możesz skorzystać z głębokiego masażu relaksacyjnego, który działa korzystnie na tkanki i mięśnie.
Masaż jest wskazany dla lekkiego lub umiarkowanego bólu w barku, ale nie dla poważniejszego obrażenia. Akupunktura może również okazać się zbawienna dla bolących mięśni. Jest to starożytna chińska technika uwzględniająca wykorzystanie igieł w celu złagodzenia bólu.
Istnieją również inne metody leczenia, jak terapia chiropraktyczna i osteopatia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nicholson, E. T., & Wieder, H. S. (1959). Shoulder pain. Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.1959.03000250027008
- Breckenridge, J. D., & McAuley, J. H. (2011). Shoulder Pain and Disability Index (SPADI). Journal of Physiotherapy. https://doi.org/10.1016/S1836-9553(11)70045-5
- Buchbinder, R., Green, S., & Youd, J. M. (2003). Corticosteroid injections for shoulder pain. In Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004016
- Bron, C., De Gast, A., Dommerholt, J., Stegenga, B., Wensing, M., & Oostendorp, R. A. B. (2011). Treatment of myofascial trigger points in patients with chronic shoulder pain: A randomized, controlled trial. BMC Medicine. https://doi.org/10.1186/1741-7015-9-8