Koktajle detoksykacyjne - 5 zdrowych przepisów
Powszechność informacji w dzisiejszych czasach pozwala nam odnaleźć dziesiątki receptur na pożywne smoothie. Takie koktajle detoksykacyjne łączą w sobie składniki przeciwutleniające i oczyszczające, które wspomagają eliminację toksyn w organizmie i utratę wagi.
Nie są to magiczne nektary, a więc przy spożywaniu takich napojów należy oczywiście dodatkowo uwzględnić aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę. Ich działanie pozwoli jednak zmniejszyć poczucie ciężkości organizmu, oczyści nas z toksyn i pomoże kontrolować apetyt.
Czujesz, że twój organizm wymaga detoksykacji? Jeśli chcesz dostarczyć mu najważniejszych składników odżywczych i pozbyć się toksyn – najlepsze będą nasze koktajle detoksykacyjne.
Wszystkie z nich obfitują w zdrowe owoce i warzywa wspierające metabolizm, a ponadto wykazujące właściwości odchudzające.
1. Koktajle detoksykacyjne – przepis z ananasem i imbirem
Ananas jest jednym z najprzydatniejszych składników do przygotowania napojów detoksykacyjnych. Wykazuje właściwości moczopędne i przeciwzapalne, które wspomagają eliminację płynów i toksyn zatrzymywanych w organizmie. Ponadto jest źródłem wielu witamin i minerałów.
Jak przyrządzić koktajl z wykorzystaniem ananasa? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Składniki
- 4 plastry ananasa
- ½ szklanki mleka ryżowego (125 ml)
- ½ łyżeczki startego imbiru (2,5 g)
Przygotowanie
- Pokrój plastry ananasa w kostki i przełóż do blendera.
- Następnie dodaj mleko ryżowe i starty imbir. Wymieszaj wszystko razem.
- Upewnij się, że wszystkie składniki są dobrze połączone.
Zastosowanie
- Możesz stosować smoothie na czczo lub przed południem.
Przeczytaj też: Metabolizm – pobudź go napojem z mięty i imbiru
2. Napój z buraka i cytryny
Łącząc właściwości trawienne buraka z alkalicznym efektem soku z cytryny, możemy uzyskać doskonałą mieszankę detoksykacyjną dla naszego organizmu. Właściwości obu składników pozwolą na eliminację toksyn i przywrócą odpowiednie pH krwi.
Buraki pełnią formę spichrzową, dlatego są tak zasobne w białko, cukry, witaminy i sole mineralne. Są jednym z najlepszych źródeł kwasu foliowego (B9) oraz kwasów organicznych, m.in. jabłkowego, cytrynowego, winnego i szczawiowego.
Składniki
- 1 średni burak
- 2 obrane cytryny
- ½ łyżeczki startego imbiru (2,5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Pokrój buraki i cytryny, a następnie przełóż składniki do blendera.
- Dodaj imbir i szklankę wody. Mieszaj wszystko na maksymalnej prędkości robota kuchennego.
Zastosowanie
- Wystarczy odcedzić sok i voilà! Twój koktajl jest już gotowy do spożycia. Najlepiej przyjmować go na czczo.
3. Koktajle detoksykacyjne: przepis z koprem włoskim, ogórkami i selerem naciowym
Jeśli jest coś z czym kojarzy nam się napój detoksykacyjny, to jest to zielony kolor. Koktajle detoksykacyjne czasami niechlubnie nazywane zielonymi potworami, zapewniają nam niezbędną ochronę.
Są bogate w chlorofil i substancje przeciwutleniające, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i stanowią ważny element procesu detoksykacji.
Tym razem proponujemy mieszankę kopru, ogórka i selera. Trzy składniki bogate w składniki odżywcze, sprzyjające naszemu metabolizmowi. Spożycie ich łagodzi stany zapalne, spowodowane często zatrzymaniem płynów w organizmie.
Składniki
- ½ kopru włoskiego
- 1 ogórek
- 2 gałązki selera
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Należy pokroić wszystkie składniki i zmiksować je z wodą w blenderze.
- Jedyne co musisz zrobić to zadbać aby napój był jednorodny, bez grudek.
Zastosowanie
- Spożywaj koktajl na pusty żołądek lub kiedy odczuwasz nadmierne łaknienie.
- Jeśli jesteś w trakcie diety detoksykacyjnej – spożywaj napój codziennie przed 2 tygodnie.
Sprawdź także: Spożywanie ogórka – poznaj mało znane korzyści
4. Żurawina i owoce leśne
Żurawina to owoc bogaty w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne, które pomagają chronić organizm przed toksynami i infekcjami dróg moczowych.
Jednakże to nie wszystko: w przedstawionym przepisie działanie żurawiny wzmocnione jest przez leśne owoce i sok z cytryny. To powoduje, że jest to jeden z najskuteczniejszych i najsmaczniejszych detoksykacyjnych smoothie.
Składniki
- 1 szklanka soku żurawinowego (250 ml)
- Sok z cytryny
- ½ szklanki leśnych owoców (100 g)
- 1 szklanka wody kokosowej
Przygotowanie
- Wszystkie składniki zmiksuj razem w blenderze, tak aby były dobrze połączone.
Zastosowanie
- Przygotowaną mieszankę podziel na porcje i spożywaj dwa lub trzy razy dziennie. Najlepiej zacząć od wypicia koktajlu na czczo, a resztę przyjmować między posiłkami.
5. Sok z kapusty z jabłkiem i cytryną
Można długo wymieniać wartości odżywcze soku z kapusty – opóźnia procesy starzenia, wspiera działanie układu pokarmowego, zapobiega wrzodom. Jest też fantastyczną podstawą koktajlu detoksykacyjnego, który tworzy wraz z jabłkiem i cytryną.
Napój ten zawiera związki alkalizujące i diuretyki, które pomagają utrzymać organizm w pełni zdrowia. Koktajle detoksykacyjne na bazie soku z kapusty pozwolą zwalczyć nadmierną kwasowość, stymulują eliminację płynów i toksyn. Ponadto poprawiają tranzyt jelit i wzmacniają nasz układ odpornościowy. Koktajl zawiera bardzo mało kalorii, dzięki czemu stanowi wspaniały środek w procesie odchudzania.
Składniki
- ½ kapusty
- 2 kwaśne jabłka
- Sok z cytryny
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Tradycyjnie musisz pokroić wszystkie składniki i umieścić je w blenderze.
- Dodaj do nich sok z cytryny i szklankę wody, a następnie miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji.
Zastosowanie
- Spożywaj na pusty żołądek, co najmniej 3 razy w tygodniu. Smacznego!
Czy istnieje łatwiejszy i przyjemniejszy sposób na odzyskanie zdrowia? Jak widać koktajle detoksykacyjne są niezwykle proste w przygotowaniu, w dodatku składają się tylko z niskokalorycznych składników.
Nie tylko poczujesz się lepiej, ale stracisz też zbędne kilogramy! Z ręką na sercu zalecamy stosowanie tych napojów jako uzupełnienie zbilansowanej diety.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Seeram, N. P. (2008). Berry fruits: Compositional elements, biochemical activities, and the impact of their intake on human health, performance, and disease. In Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf071988k
- Biedrzycka, E., & Amarowicz, R. (2008). Diet and health: Apple polyphenols as antioxidants. Food Reviews International. https://doi.org/10.1080/87559120801926302
- González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027