Mleko roślinne jest ostatnio w modzie. Nie jest to jednak tymczasowy kaprys – te naturalne napoje stanowią cudowny zamiennik dla mleka krowiego. Ponadto są zdrowsze i dostarczają wielu składników odżywczych każdego dnia. To nie wszystko… wiele z nich -na przykład mleko ryżowe – jest doskonałym sprzymierzeńcem diety odchudzającej. Chcesz poznać jego cudowne właściwości? Gwarantujemy, że mleko ryżowe Cię zachwyci!
Mleko ryżowe – właściwości
Mleko ryżowe zawiera niewielkie ilości tłuszczów. Jedna szklanka tego napoju zawiera ich zaledwie 1,5 g, w czym 0% tłuszczów nasyconych. Pamiętajmy, że dzięki niskiej zawartości tłuszczów nasz organizm znacznie lepiej przyswaja witaminy.
Napoje roślinne tego typu bardzo korzystnie wpływają na system immunologiczny organizmu. Już dwie szklanki mleka ryżowego dziennie wzmocnią naszą odporność.
Mleko ryżowe jest najłatwiejszym do strawienia ze wszystkich rodzajów mleka. Możemy je pić nawet wtedy, gdy towarzyszą nam dolegliwości żołądkowe, niestrawność, biegunka i nie możemy nic jeść. Idealnie nadaje się również do leczenia między innymi zapalenia błony śluzowej żołądka i zgagi.
Mleko ryżowe wspomaga spalanie kalorii, ponieważ należy do grupy napojów roślinnych o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, dzięki czemu korzystnie wpływa na proces trawienny oraz uwalnia energię, co z kolei przyspiesza spalanie tłuszczów.
Mleko ryżowe jest idealnym napojem oczyszczającym na rozpoczęcie dnia. Co więcej, dostarcza witamin oraz obniża poziom cholesterolu. Koniecznie włącz ten produkt do codziennej diety.
Jak wynika z badań opublikowanych w The American Journal of Clinical Nutrition, zawarta w mleku ryżowym witamina D pomaga stopniowo chudnąć. Ustalono, że to bogate w wapń i witaminę D mleko pozwala ograniczać odkładanie tłuszczyku. I jak tu go nie pic?
Pamiętajmy jednak, że mleko ryżowe w porównaniu do mleka krowiego nie zawiera dużej ilości białka – to jedyna wada tego napoju. Idealnym rozwiązaniem może być uzupełnienie śniadania na bazie mleka ryżowego o odpowiednią dawkę bakalii, na przykład orzechów. Zaleca się wypijanie szklanki mleka ryżowego na śniadanie i na podwieczorek. Jest to napój zdrowy, lekkostrawny, a co najważniejsze – stopniowo rozpuszcza nagromadzony tłuszcz. Jeśli dodatkowo zastosujesz ubogą w tłuszcze oraz bogatą w owoce i warzywa dietę, a także będziesz uprawiać sport, z pewnością poprawisz stan swego zdrowia oraz dodasz sobie urody!
To nic trudnego! Rozpoczynamy od zagotowania wody. Gdy dojdzie do wrzenia, wrzucamy szklankę ryżu. Zalecamy ryż pełnoziarnisty, ponieważ jest on dużo zdrowszy i lekkostrawny.
Zmniejszamy ogień i gotujemy ryż pod przykryciem przez około 2 godziny. Następnie wyłączamy ogień i odstawiamy do ostygnięcia.
Co następnie? Miksujemy blenderem całą zawartość garnka aż do uzyskania delikatnej tekstury kremu. Starajmy się miksować dokładnie i przez długą chwilę, dodając olej słonecznikowy i miód. Im bardziej kremowe będzie mleko, tym lepiej.
Niektórzy lubią dodać odrobinę cynamonu podczas gotowania. Wybór dodatków pozostawiamy jednak indywidualnym upodobaniom smakowym. Podany przez nas przepis jest najbardziej naturalnym z możliwych, dlatego wybraliśmy zdrowy i lekkostrawny ryż pełnoziarnisty.
Mleko ryżowe przechowujemy w szklanych, hermetycznie zamkniętych naczyniach – dzięki czemu zatrzyma świeżość przez dłuższy czas. Radzimy jednak, by spożyć je w ciągu 2-3 dni. Idealną dawką są dwie szklanki dziennie, zatem litr mleka wystarczy na 2 dni.
Mleko ryżowe to doskonały napój dla całej rodziny. Bierzmy jednak pod uwagę możliwe alergie.
Dodaj do mleka laskę cynamonu, skondensowane mleko oraz skórkę cytrynową i mieszaj aż do zagotowania.
Tuż przed zagotowaniem usuń laskę cynamonu i skórkę cytrynową, a następnie – po zagotowaniu – zmniejsz ogień i dodaj ryż. Kontynuuj gotowanie, cały czas mieszając.
15 sekund przed zakończeniem gotowania dodaj śmietanę.
Gotowy deser odstaw na godzinę do lodówki (opcjonalne). Przed podaniem posyp cynamonem.
Boryczka, M., Pasker, B., & Sosada, M. (2010). Retinoidy jako substancje czynne produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety. Farmaceutyczny Przegląd Naukowy.
Hansdorfer-Korzon Katedra Klinika Rehabilitacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, R., Hansdorfer-Korzon, R., & Burakowska, A. (2010). zmiany w obrębie skóry. Forum Medycyny Rodzinnej.
Empanady z warzywami to bardzo pożywne danie, które ma natychmiastowy efekt sycący. Dlatego mogą być przygotowane jako danie główne. Można je również przygotować w miniaturze i wtedy będą służyć jako lekki dodatek na specjalne okazje, np. posiłek z rodziną lub przyjaciółmi.…
Powszechnie uważa się, że „boskie” drożdżówki przyrządzano z okazji Świąt Wielkanocnych, specjalnie na Wielką Niedzielę. W rzeczywistości jednak korzeni tych wyjątkowych bułeczek należy szukać na innej kartce kalendarza. Otóż wiele źródeł podaje, że zajadały się nimi dzieci tuż po mszy…
Dietetycy i specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają jedzenie ryb przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Łosoś z piekarnika to bez wątpienia pyszny sposób na rozszerzenie diety o zdrowe kwasy tłuszczowe. Jeśli lubisz tę rybę, koniecznie wypróbuj poniższe trzy przepisy! Z pewnością…
Nadchodzi popołudnie, a Tobie zawsze o tej porze przychodzi ochota na pyszny kaprys? Otóż napoje roślinne to znakomita propozycja na zdrowy i odżywczy podwieczorek. Nie odmawiaj sobie przyjemności – po prostu naucz się mądrze wybierać przekąski, które nie tylko zaspokoją…
Ten artykuł niesie ze sobą przepis doskonały dla wszystkich miłośników morskiej diety. Zupa z owoców morza zaskoczy wszystkich domowników świeżością i wyjątkowym aromatem. Dowiedz się jak ją przygotować w swojej kuchni. Czy możliwe jest, aby prawdziwa zupa z owoców morza…
Osoby, które pragną uzyskać masę mięśniową i schudnąć, na stałe wprowadzają zdrowy koktajl proteinowy, jako ulubiony suplement diety. Chociaż do osiągnięcia celów wymagana jest pełna i zdrowa dieta, napoje te są doskonałym uzupełnieniem zdrowego odżywiania. Prawdą jest, że na rynku znajdziemy…