Karczochy i ich 8 zdrowotnych zastosowań

Karczochy są bogatym źródłem błonnika i wielu składników odżywczych, dzięki czemu pomagają zwalczyć zaparcia, usprawniają trawienie i oczyszczają organizm.
Karczochy i ich 8 zdrowotnych zastosowań
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Masz ochotę na gotowane karczochy z odrobiną octu i oliwy z oliwek? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Karczochy są nie tylko przepyszne i sycące, lecz także niezwykle zdrowe.

Warzywa te zapewnią Ci całą gamę zdrowotnych właściwości, którym poniżej przyjrzymy się bliżej. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Karczochy i ich zdrowotne właściwości

Karczochy mają liczne zastosowania zdrowotne, dlatego powinny regularnie trafiać na stół każdej rodziny. Niektóre osoby nie wiedzą jak odpowiednio przygotowywać i podawać to warzywo, więc go unikają, tracąc tym samym szansę na skorzystanie z jego niezwykłych właściwości.

Wbrew temu co się powszechnie uważa, karczochy są łatwo dostępne na całym świecie i można przygotować z nich proste i smaczne dania.

1. Dbają o zdrowie wątroby

karczochy na wątrobę

Wpływ karczochów na zdrowie wątroby to jedna z ich najbardziej znanych właściwości.

Karczochy przyspieszają regenerację wątroby, nie tylko poprzez odnawianie komórek, lecz także poprzez pobudzanie produkcji żółci.

Warzywa te pomagają leczyć takie schorzenia jak zapalenie, marskość i niewydolność wątroby. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie naparu z karczocha.

Jak przygotować taki napar? Ugotuj warzywo w litrze wrzącej wody, aż zmięknie. Dodaj sok z połowy cytryny i pij po każdym posiłku.

Przeczytaj także artykuł: Karczochy pomogą zrzucić kilogramy

2. Pomagają schudnąć

Karczochy wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, a ich działanie moczopędne i oczyszczające pozwala usunąć z organizmu szkodliwe substancje.

Aby schudnąć z pomocą karczochów, możesz przygotować taki sam napar jak opisany powyżej. Pamiętaj jednak, że jest on tylko uzupełnieniem zdrowej diety odchudzającej, lecz nie może jej zastąpić.

3. Wpływają dobrze na kondycję serca

Regularne spożycie karczochów pozwala oczyścić krew i unormować poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Co więcej, warzywa te pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, są więc idealne dla osób cierpiących na cukrzycę.

4. Poprawiają trawienie i przyspieszają metabolizm

niestrawność

Zawarty w karczochach błonnik poprawia trawienie, zapobiega zaparciom i reguluje metabolizm.

Jeśli zmagasz się z zaparciami, napar z karczochów powinien Ci pomóc. Jednocześnie właściwości tych warzyw pozwalają zwalczyć stan zapalny w jelitach i wzmocnić układ odpornościowy.

5. Karczochy dodają energii

Czy wiesz jak wiele witamin dostarczą Twojemu organizmowi karczochy? Są one bogatym źródłem witaminy A, witaminy B6 oraz takich minerałów jak wapń, fosfor, magnez, potas, sód i żelazo.

Wszystkie te składniki są niezbędne do przetwarzania węglowodanów w energię potrzebną do codziennego funkcjonowania.

6. Dbają o drogi żółciowe

drogi żółciowe

Zdarza się, że pęcherzyk żółciowy nie funkcjonuje prawidłowo, co spowalnia trawienie i zwiększa ryzyko wytworzenia się kamieni żółciowych. Rozwiązaniem jest napar z 5 suszonych liści karczocha.

Dodaj do naparu kilka kropelek soku  cytryny i wypij po obiedzie. Niektórzy do naparu dodają także boldynę, co zwiększa jego skuteczność.

7. Zmniejszają poziom kwasu moczowego

karczochy na kwas moczowy

Dna moczanowa to schorzenie polegające na odkładaniu się kwasu moczowego w stawach. Prowadzi to do blokowania naczyń krwionośnych, stanu zapalnego i bólu. Substancja ta to produkt uboczny spożywania dużej ilości puryn – obecnych przede wszystkim w mięsie.

Regularne spożycie karczochów pomaga uporać się z tą dolegliwością. Wypróbuj karczochy dodawane do sałatek lub gotowane na parze.

Polecamy przeczytać również: Woda z karczocha i jej właściwości

8. Zwalczają bóle głowy

Jak twierdzą eksperci, bóle głowy mogą być związane z problemami funkcjonowania wątroby. Toksyny i tłuszcze odkładające się w organizmie mogą powodować złe samopoczucie. Tutaj również pomocny może okazać się napar z karczochów.

Podsumowując, warto jeść karczochy nawet 2-3 razy w tygodniu. Istnieje wiele ciekawych sposobów ich przygotowania, dlatego na pewno nie znudzą się Tobie ani całej Twojej rodzinie. Możesz podawać je z sosem vinaigrette, z brązowym ryżem lub fasolą i soczewicą. Pamiętaj tylko, że warzywa te są bogatym źródłem sodu, jeśli więc stosujesz dietę niskosodową spożywaj je z umiarem.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny i zechcesz sam wypróbować zdrowotne właściwości karczochów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castro, M. V. (2014). Evaluación de diferentes niveles de alcachofa (Cynara scolymus) en dietas para pollos de engorde y su efecto sobre parámetros productivos, alometría del intestino delgado y órganos linfoides. Universidad Nacional de Colombia.
  • Rozano, V., Quiróz, C., Acosta, J., Pimentel, L., & Quiñones, E. (2004). Hortalizas, las llaves de la energía. Revista Digital Universitaria. https://doi.org/ISSN: 1067-6079
  • Castro, N., Cedrón, J. C., Cruzado, M., & Pastor, A. (2013). Determinación de compuestos fenólicos y actividad antioxidante de extractos de alcachofa (Cynara scolymus L.). Revista de La Sociedad Química Del Perú.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.