Jak joga zmieniła postawę i życie 87-letniej kobiety
Przez lata wmawiano nam, że wiek jest przeszkodą w nauce nowych rzeczy i praktykowaniu pewnych dyscyplin. Ludzie, którzy chcą poprawić jakość swojego życia przekraczając granice, pokazali jednak, że możesz nad sobą pracować w każdym momencie życia. Ostatni znany przykład, to 87-letnia kobieta, cierpiąca na przewlekłe dolegliwości, którą przyciągnęła joga, jako sposób i terapia na dokuczające bóle.
Jej historia obiegła cały świat, udowadniając, że joga może również być uprawiana przez osoby w podeszłym wieku.
Historia o tym, jak joga zmieniła życie starszej kobiety…
Anna Pesce, bohaterka naszego artykułu, zaczęła zmieniać swój styl życia w wieku 86 lat, w momencie kiedy zaczęła poszukiwać sposobu na wyleczenie garbu, który bardzo jej dokuczał.
Ta choroba sprawia, że kręgosłup staje się permanentnie skrzywiony. Na jej plecach stopniowo wytworzył się spory garb, który stał się przyczyną ostrych bólów.
Ta dolegliwość, która wydaje się być następstwem skoliozy, osteoporozy czy wypadaniu dysku, ograniczyła ruchy Anny oraz sprawiła, że czuła się ona stale przemęczona.
Chociaż Anna cierpiała przez lata, nie potrafiła znaleźć sposobu na poradzenie sobie z chorobą i jej symptomami bez szwanku na jakości życia. Odkąd uzyskała diagnozę po raz pierwszy, poddała się wielu terapiom, takim jak akupunktura, ćwiczenia z fizjoterapeutą, jak również osteopatia.
Chociaż to ulżyło nieco jej bólom, nigdy jednak nie pozwoliło jej poczuć się całkowicie zdrową. Lecz joga zmieniła wszystko.
Anna Pesce i pomoc, jaką zapewniła jej joga
Niektórzy obawiali się, że nie będzie to najzdrowsza praktyka dla kobiety w jej wieku, jednak profesor Rachel Jesien, specjalistka, której domeną jest joga lecznicza, zmotywowała ją oraz rozpoczęła zajęcia raz w tygodniu.
Anna czuła, że stopniowo osiągała postęp w chodzeniu. W ciągu miesiąca mogła ponownie chodzić bez żadnych trudności. Po dwóch miesiącach, jej bóle zaczęły znikać, a po roku regularnych ćwiczeń postanowiła, że joga będzie od tej pory towarzyszyła jej codziennie.
W wieku 87 lat, jej plecy nie są już skrzywione.
Anna odzyskała jej zdolność do poruszania się w sposób, jaki inni ludzie określają jako “cudowny”. Jest żywsza jak nigdy wcześniej.
Jej uzdrowienie służy jako znakomity przekaz dla każdego: nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie rzeczy, które mogą zmienić Twoje życie. Dodatkowo, jej historia ukazuje również, że każda osoba jest inna, musisz zatem znaleźć odpowiednie leczenie na Twoje dolegliwości.
Podczas, gdy istnieje wiele rodzajów terapii i lekarstw, czasami to, co jest dobre dla jednej osoby, niekoniecznie wyleczy drugą. Jeżeli głęboko przeanalizujesz potrzeby swojego ciała, znajdziesz odpowiedni sposób, aby utrzymać je w zdrowiu przez lata.
Zobacz także: Co robić w deszczowy dzień – domowe aktywności
Co to jest joga…
Joga to coś więcej niż ćwiczenia i rozciągane. Uznawana jest za zdrowy styl życia, który leczy, dba oraz wzmacnia Twoje ciało i umysł. Praktykowana w Indiach od wieków, stała się niezwykle popularna jako dyscyplina poprawiająca kondycję duchową i cielesną.
Chociaż joga stanowi religijną, duchową oraz kulturową część hinduizmu, jej praktyka przekroczyła bariery oraz stała się terapią zdrowotną. Każda sesja jogi trwa między 60-90 minut, chociaż niektóre praktyki mogą być krótsze.
To coś więcej niż ćwiczenia
Pozycje są często połączone z ćwiczeniami oddechowymi oraz różnią się poziomem trudności.
Większość zajęć rozpoczyna się krótką rozgrzewką nazywaną “powitaniem słońca”, stopniowym wznoszeniem się oraz opadaniem, aby rozgrzać mięśnie i stawy.
Sesja kończy się całkowitą relaksacją, która trwa między 10-15 minut, która przywróci spokój Twojemu ciału i umysłowi. Joga może być praktykowana w wyspecjalizowanej siłowni lub centrum fitness.
Przeczytaj także: Medytacja skutecznie zmniejsza stres
Początkujący powinni być nadzorowani przez doświadczonych trenerów, jako że nieprawidłowe wykonywanie pozycji może doprowadzić do kontuzji.
Po tym jak już opanujesz pozycje oraz nauczysz się poprawnej techniki, możesz uprawiać jogę wszędzie, niezależnie od miejsca.
Po przeczytaniu jak joga zmieniła życie tej niesamowitej kobiety, czy czujesz się zainspirowany, aby wprowadzić tą dyscyplinę w swoje życie?