Ból stawów - zwalcz go z przeciwzapalnym smoothie

Kombinacja składników w tym smoothie sprawia, że otrzymujesz środek przeciwzapalny, który pozwala zapobiegać i uśmierzać bóle stawów.
Ból stawów - zwalcz go z przeciwzapalnym smoothie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból stawów dotyczy zarówno młodych, jak i starszych ludzi. Kontuzje, złe odżywianie, praca obciążająca stawy – to wszystko sprzyja temu schorzeniu. Problem ten z naturalnych przyczyn występuje częściej u starszych osób, ale u wielu młodszych ludzi obserwuje się symptomy, które wpływają na jakość ich życia.

Szacuje się, że ponad 30% dorosłych ma dolegliwości typu podagra, skręcenia, artretyzm czy inne tego typu zaburzenia. Dość niepokojącym znakiem jest fakt, że ich ilość wzrasta z powodu nieaktywności fizycznej oraz słabej diety.

W większości przypadków pomagają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednakże ból stawów może powracać i w najcięższych przypadkach ograniczać swobodę ruchową pacjenta.

Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że istnieją w 100% naturalne sposoby, aby uśmierzyć ból stawów i zmniejszyć ryzyko wystąpienia związanych z tym problemów.

My dzisiaj polecamy domowej roboty smoothie, będące kombinacją składników, które przysłużą się zdrowiu Twoich stawów. Zainteresowaliśmy cię?

Przeciwzapalne smoothie na ból stawów

Obolałe kolano

To przeciwzapalne smoothie jest niskokalorycznym napojem z pobudzającymi i wzmagającymi trawienie właściwościami. Skomponowane, aby wspomóc leczenie chorych stawów oraz mięśni.

Składa się z ananasa, imbiru, kurkumy, pieprzu i innych składników z antyoksydacyjnymi właściwościami. Pomagają też zwalczyć stany zapalne w organizmie. Głównym składnikiem jest ananas, który zawiera enzym zwany bromelainą, pomagający w przypadku stanów zapalnych tkanek.

Poprawi też Twoje trawienie i wspomoże redukcję niepotrzebnych płynów w ciele.

Plastry ananasa

Dodatkowo ananas bogaty jest w duże ilości witamin C oraz B, które są polecane na wzmocnienie kości i łączenie tkanek.  To także dobre źródło potasu oraz magnezu, dwóch minerałów, które są niezbędne dla zdrowia mięśni i kości.

Niektóre badania wykazały, że bromelaina może redukować objawy wielu chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i inne dolegliwości związane z uszkodzeniami chrząstek.

To świetny sposób na wzmożenie procesu odbudowy przy kontuzjach i zapewnienia szybkiej ulgi od efektów skręceń czy złamań.

Jak przygotować przeciwzapalne smoothie na ból stawów?

Smoothie w słoiku

Napój ten chroni Twoje stawy i pomaga poprawić efektywność przyswajania protein, które są związane z poziomem bólu.

Kombinacja składników odżywczych i aktywnych substancji pomaga redukować sztywność, poprawiając przy tym syntezę kolagenu i zwiększając Twój poziom energii dla większej sprawności ruchowej.

W przeciwieństwie do wielu innych środków, ten nie zawiera szkodliwych środków chemicznych i nie powoduje skutków ubocznych. Może być stosowany codziennie lub od dwóch do trzech razy tygodniowo – w zależności od potrzeb.

Składniki są łatwe do znalezienia w sklepach spożywczych, a przygotowanie zajmuje jedynie kilka minut.

Składniki

 • 1 dojrzały ananas
 • 1 łyżka stołowa świeżo startego imbiru (10 g)
 • 2 kawałki selera naciowego
 • Sok z jednej cytryny
 • Pół łyżki do herbaty oleju kokosowego (3 g)
 • 2 gruszki
 • Pół łyżki do herbaty kurkumy (2 g)
 • Sok z jednej pomarańczy
 • Pół łyżki do herbaty czarnego pieprzu (2 g)

Instrukcje

 • Obierz ananasa, usuń środek i pokrój w kilka kawałków.
 • Posiekaj gruszki, zetrzyj świeży imbir i uzyskaj sok z cytrusów.
 • Dodaj wszystkie składniki do blendera, włączając w to przyprawy i mieszaj od dwóch do trzech minut.
 • Dodaj nieco wody, jeśli potrzeba, aby otrzymać jednolity płyn.
 • Wypij natychmiast lub przechowuj w lodówce przez kilka godzin, dopóki dobrze się nie schłodzi.
 • Wypij pół godziny przed pierwszym lub drugim śniadaniem.

Pamiętaj!

Nie zapominaj, że spożywanie tego smoothie tylko minimalizuje objawy, jakie powoduje ból stawów. Nie jest jednak cudownym środkiem leczniczym czy czymś w tym rodzaju.

Musisz wspomagać swoje stawy przez odpowiednie odżywanie, jako że nadmierna konsumpcja przetworzonych cukrów oraz tłuszczy może tylko spowodować wzmaganie się bólu.

Równie ważna jest dostosowana do urazu aktywność fizyczna, najlepiej zaproponowana przez trenera. Spróbuj unikać wywierania zbyt dużego obciążenia na Twoje stawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Brien S, Lewith G, Walker A, Hicks SM, Middleton D. Bromelain as a treatment for osteoarthritis: a review of clinical studies. Evid Based Complement Alternat Med 2004; 1: 251-7.
 • Bruce BK, Harrison TE. Mayo clinic guide to pain relief. Rochester: Rosetta Books; 2014.
 • Neogi T. The epidemiology and impact of pain in osteoarthritis. Osteoarthritis Cartilage 2013; 21: 1145-53.
 • Rodríguez-Hernández JL. Osteomuscular and rheumatic pain. Rev Soc Esp Dolor 2004; 11: 94-102.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.