Ćwiczenia fizyczne a 7 korzyści psychologicznych

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych sposobów nie tylko na poprawę swojej kondycji, ale i samopoczucia psychicznego. Naprawdę warto spróbować.
Ćwiczenia fizyczne a 7 korzyści psychologicznych

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2016

Ćwiczenia fizyczne to nie tylko sposób, by uzyskać wymarzoną sylwetkę i poprawić swój wygląd zewnętrzny. W rzeczywistości bowiem wysiłek to także doskonała metoda poprawienia swojego samopoczucia psychicznego.

Dzieje się tak dlatego, iż aktywność pobudza krążenie i poprawia dotlenienie organizmu. W rezultacie poprawia się wydajność naszego mózgu, a procesy starzenia się zostają spowolnione.

Nie ma żadnych wątpliwości, że ćwiczenia fizyczne to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów walki z negatywnymi emocjami czy nawet z depresją. Nie zwlekaj więc i koniecznie zacznij ćwiczyć już dzisiaj!

Jak ćwiczenia fizyczne wpływają na umysł?

Buty do biegania

Nawet nie wyobrażasz sobie jak wiele korzyści psychologicznych może przynieść Ci regularna aktywność fizycznych. Kilka przykładów? Proszę bardzo: wysiłek fizyczny poprawia pamięć, uwalnia od stresu, zmniejsza poziom lęku, a także zwiększa zdolność przyswajania nowych informacji.

Oczywiście nie są to wszystkie zalety aktywności, dlatego poniżej znajdziesz listę 7 powodów, które warto mieć na uwadze. Zacznij ćwiczyć i dodaj nowe punkty do tego zestawienia korzyści. Na pewno się nie rozczarujesz.

1. Ćwiczenia zapewnią Ci dużą dawkę pozytywnej energii

Podczas aktywności fizycznej w organizmie wydzielane są endorfiny, odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia i ekscytacji. Właśnie dlatego regularne treningi to doskonały sposób walki z depresją czy stanami lękowymi!

Co więcej, jeśli cierpisz z powodu nadmiaru stresu czy niepewności, ćwiczenia pomogą Ci się zrelaksować i przyniosą ulgę zarówno ciału, jak i umysłowi. Poprawi się jakość Twojego snu, a w ciągu dnia będziesz mieć dużo energii.

2. Aktywność wpływa pozytywnie na samoocenę

Gdy ćwiczysz regularnie, zaczynasz patrzeć na samą siebie w zupełnie inny sposób. Zauważasz nie tylko pierwsze zmiany w swoim wyglądzie czy kondycji, ale także w samopoczuciu.

To z kolei doskonale wpływa na Twoje poczucie własnej wartości – zaczynasz bardziej szanować i doceniać samą siebie. Jeśli masz problemy z samoakceptacją, koniecznie zacznij ćwiczyć.

Spojrzysz wtedy na siebie łaskawszym okiem i szybko poczujesz się lepiej. Kiedy zaakceptujesz siebie, będzie Ci łatwiej nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, ale o tym już za chwilę…

3. Sport a relacje międzyludzkie

Grupa przyjaciół

Jeśli sama polubisz siebie, innym ludziom także będzie łatwiej nawiązać z Tobą bliższe relacje. Radosne, pełne energii i pewne siebie osoby przyciągają bowiem inne pozytywne duchy.

Inni ludzie mogą być także świetną motywacją do ćwiczeń – właśnie dlatego warto wybierać sporty zespołowe czy zajęcia w grupie, które pełnią doskonałą funkcję socjalizacyjną. Na pewno nie pożałujesz!

4. Ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób degeneracyjnych mózgu

Regularna aktywność fizyczny to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by ustrzec się przed chorobami degeneracyjnymi mózgu, takimi jak Alzheimer czy demencja.

Właśnie dlatego między 25 a 45 rokiem życia należy ćwiczyć jak najczęściej, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą pamięcią i wydajnością mózgu.

5. Ludzie aktywni łatwiej rzucają nałogi

Jeśli jesteś osobą uzależnioną od alkoholu, nikotyny, leków czy jakiejkolwiek innej używki, sport może okazać się dla Ciebie najskuteczniejszym rodzajem terapii. W wielu przypadkach aktywność fizyczna pozwala całkowicie uwolnić się od nałogu, naprawdę warto więc spróbować.

Dlaczego tak się dzieje?

Rzecz w tym, że uzależnienie to efekt działania hormonu o nazwie dopamina. Ten sam hormon jest jednak wydzielany w organizmie podczas ćwiczeń fizycznych. Właśnie dlatego może okazać się zdrowym substytutem używek, których już lada chwila możesz w ogóle nie potrzebować do szczęścia.

6. Ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć

Wysiłek fizyczny stymuluje produkcję komórek w hipokampie, czyli części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i przyswajania nowych informacji.

Dzięki temu, Twoja pamięć znacznie się poprawi, a nauka nie będzie sprawiać Ci żadnego problemu. Jak widzisz, siedzący tryb życia to wróg Twojego mózgu, koniecznie weź to pod uwagę!

7. Aktywność fizyczna a Twoja produktywność

Kobieta po treningu

Być może obawiasz się, że wysiłek fizyczny znacznie osłabi Twój organizm i po treningu nie będziesz już mieć siły na pracę i wykonywanie swoich obowiązków.

Bez obaw, będzie wręcz przeciwnie! W rzeczywistości bowiem aktywność fizyczna dostarcza potężną dawkę energii, dzięki której bez problemu poradzisz sobie ze wszystkimi wyzwaniami dnia codziennego.

Regularna aktywność pozwala uniknąć nagłych spadków energii i deficytu koncentracji, który często przydarza nam się podczas długich godzin spędzanych za biurkiem. Spróbuj, a przekonasz się, że nie mogłaś podjąć lepszej decyzji.

Jeśli dotychczas prowadziłaś siedzący tryb życia i unikałaś ćwiczeń fizycznych, czas zmienić swoje nawyki i dać szansę swojemu ciału oraz umysłowi.

Regularne ćwiczenia fizyczne to klucz do rozwiązania wielu Twoich problemów, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Nie wahaj się dłużej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.