Depresja – 9 naturalnych sposobów

25 maja, 2016
Wiedziałaś, że pikantne przyprawy są świetnym sprzymierzeńcem w walce z depresją? Stymulują produkcję endorfin i poprawiają samopoczucie. 

Depresja jest dolegliwością, która dotyczy milionów osób na całym świecie. Pojawia się wraz z przyspieszonym trybem życia, zmartwieniami i brakiem równowagi hormonalnej w niektórych etapach życia kobiety.

W przypadku każdej z nas, symptomy tego problemu emocjonalnego mogą się różnić. Niewątpliwie jednak wpływają na komfort naszego życia.

Zły humor, głęboki smutek i brak zainteresowania rzeczami, które dawniej były dla nas ważne – to tylko niektóre z objawów choroby. Pojawiają się stopniowo, zależnie od tego, jak zaawansowana jest depresja w danym przypadku.

Nie można jej zwalczyć z dnia na dzień. Potrzeba czasu. Towarzystwo innych osób, pozytywne podejście do życia i odpowiednia dieta, to na pewno pierwszy krok.

Istnieją produkty spożywcze, które ze względu na swój skład chemiczny wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu i kontrolują pracę hormonów odpowiedzialnych za nasz stan emocjonalny. Dzisiaj poznasz 9 fantastycznych przykładów.

Depresja a miód z trzciny cukrowej

Produkt ten, pochodzący z trzciny cukrowej, zawiera składnik zwany urudyną, który oddziaływuje na nasz system nerwowy i ilość neuroprzekaźników. Ale uwaga! Nie jest to lek dla wszystkich! Osoby cierpiące na cukrzycę lub otyłość powinny go raczej unikać.

Cynamon

Laska cynamonu

Jest to bardzo często używana przyprawa, zwłaszcza w przypadku deserów. Nie tylko działa antydepresyjnie; cynamon pomaga też kontrolować poziom cukru we krwi. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale niski wskaźnik glikemiczny może wpływać na nasze samopoczucie.

Banany

Ich słodki smak jest uwielbiany przez wszystkich i świetnie łączy się z innymi produktami spożywczymi. Depresja może być związana z kortyzolem, tak zwanym hormonem stresu, który kontroluje się przy pomocy magnezu i potasu; banany są ich najlepszym źródłem.

Płatki owsiane

Płatki owsiane

Płatki owsiane to naturalne źródło witamin z grupy B (B1, B5, B6 i B9) oraz błonnika, który usprawnia przemianę materii i reguluje poziom cukru we krwi, co – z kolei – może wpływać na nasze samopoczucie.

Wiadomo, że depresja jest ściśle związana z serotoniną, czyli hormonem szczęścia. Płatki owsiane są bogate w tryptofan – aminokwas niezbędny do jej produkcji.

Ryby morskie

Są bogate w kwasy tłuszczowe i proteiny, które pomagają utrzymać odpowiednią wagę i wspomagają układ sercowo-naczyniowy. Dowiedziono też, że nieobecność niektórych z tych kwasów może sprawić, że rozwinie się u nas depresja, pojawią się problemy ze snem i samopoczuciem.

Do najlepszych ryb morskich należą:

  • Łosoś.
  • Tuńczyk.
  • Sardynki.
  • Makrela.
  • Anchois.

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada to taka, która w minimum 65% składa się z kakao. Wiadomo, że kakao i depresja są relacjonowane od zawsze. Ze względu na ogromną ilość przeciwutleniaczy i wysoką zawartość selenu, gorzka czekolada wspomaga pamięć, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i poprawia samopoczucie.

Należy spożywać maksymalnie 32 g czekolady dziennie. Dzięki temu uda Ci się zmniejszyć poziom kortyzolu – hormonu związanego ze stresem i ze smutkiem.

Orzechy i bakalie

To roślinne źródło kwasów tłuszczowych Omega 3, które są ogromnym wsparciem w walce z depresją. Orzechy pomagają też zredukować poziom cholesterolu i złagodzić problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi.

Wystarczy garstka orzechów lub migdałów, raz dziennie.

Pieprz

Pieprz Cayenne

Istnieją przyprawy, w których skład chemiczny wchodzi kapsaicyna. Związek ten zmniejsza objawy depresji i stymuluje produkcję endorfin.

Najlepiej wybrać jedną z poniższych propozycji:

  • Pieprz Cayenne.
  • Pieprz czarny.
  • Pieprz słodki.

Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które działają zbawiennie na nasz układ nerwowy i na pracę naszego umysłu.

Dzięki obecności witamin B i C oraz kwasu foliowego, wspomniane warzywa redukują poziom stresu, którego skutkiem może być zarówno depresja, jak i inne dolegliwości natury emocjonalnej.