Czy jedzenie przed telewizorem jest niebezpieczne?

Jeśli jemy oglądając telewizję, nie jesteśmy świadomi porcji jakie zjadamy, dlatego istnieje ryzyko przejadania się.
Czy jedzenie przed telewizorem jest niebezpieczne?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Telewizor stojący w jadalni to bardzo powszechny widok, tak samo jak i rodzina oglądająca telewizję podczas posiłku. Równie często można zobaczyć także ludzi mających jedzenie przed ekranem komputera, gdyż nie chcą oni odrywać się od obowiązków i przerywać pracy w czasie lunchu. Takie nawyki na dobre już zadomowiły się w społeczeństwie, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z ich negatywnych skutków. Czy chcesz dowiedzieć się, dlaczego jedzenie przed telewizorem jest niebezpieczne?

Konsekwencje, z jakimi wiąże się jedzenie przed telewizorem

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że jedzenie przed ekranem komputera bądź telewizora jest silnie związane z występowaniem zaburzeń odżywiania i otyłości. Dodatkowo, może mieć również wpływ na zaburzenia zachowania.

Na negatywne skutki tego nawyku narażone są przede wszystkim dzieci i młodzież, siedząc przed telewizorem są bowiem bardziej skłonne do pochłaniania większej ilości kalorii, cukrów i tłuszczów. Prowadzi to również do zaburzenia uczucia sytości, gdyż ich uwagę bardziej przyciąga telewizor niż jedzenie samo w sobie.

Siedzenie przed telewizorem

Przeciętne dziecko spędza przed telewizorem ok. 2 godzin dziennie. W tym czasie jedzą śniadanie, lunch i obiad. A między posiłkami dodatkowo podjadają. Głównie niezdrowe przekąski takie jak czipsy i ciastka, popijając to wszystko słodkimi napojami. Nawyki te prowadzą do schorzeń takich jak otyłość, cukrzyca czy podwyższony cholesterol.

Według autorki jednego z badań, Leann Birch z uniwersytetu w Pensylwanii, problemy te nie są wywoływane bezpośrednio przez jedzenie przed telewizorem. Głównie przez fakt, iż dzieci nie zwracają wówczas uwagi na ilość i jakość tego co spożywają.

Zalecane jest więc zastąpienie niezdrowych przekąsek owocami i warzywami. Na przykład jabłkiem, marchewką, selerem czy naturalnymi sokami. Zamiast spędzać czas przed telewizorem warto z kolei wyjść z domu i poćwiczyć na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Uzależnienie od jedzenia – jak je pokonać i rozpocząć dietę?

Inne skutki uboczne

Nie tylko dzieciom szkodzi jedzenie przed telewizorem. Tobie pewnie także zdarza się jeść obiad podczas oglądania ulubionego programu. A powinieneś wiedzieć, że są to czynności, których nie powinno się łączyć. W przypadku dorosłych zachodzi taki sam mechanizm jak u dzieci. Oglądając telewizję nie skupiają się oni na jedzeniu. A to sprawia, że tracą satysfakcję z jedzenia i kontrolę nad tym co spożywają.

Gdy oglądasz telewizję, relaksujesz się i odcinasz od rzeczywistości wchodząc w fikcyjny świat. Właśnie dlatego jesz więcej, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, co sprzyja pochłanianiu ogromnych ilości przekąsek.

Zdrowe jedzenie

Jedzenie przed telewizorem jest mechaniczne, dodatkowo stymulowane reklamami różnych artykułów spożywczych. Osoby spędzające więcej czasu przed telewizja często odżywiają się gorzej,  do tego prowadzą siedzący tryb życia, co w efekcie prowadzi do takich dolegliwości jak bóle brzucha czy otyłość.

Warto więc pozbyć się nawyku podjadania przed telewizorem i zmniejszyć liczbę godzin spędzanych przed ekranem. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest jedzenie w towarzystwie najbliższych i rozmowa podczas posiłku.

Jedzenie przed komputerem

Tak samo jak w przypadku telewizora, również jedzenie przed komputerem ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Skurcze mięśni, problemy z kręgosłupem i ze wzrokiem oraz otyłość, cukrzyca czy podwyższony cholesterol to główne konsekwencje tego nawyku. Badania wykazały również związek między podjadaniem przed komputerem, a występowaniem alergii i osłabieniem odporności organizmu.

Pozostawanie przed ekranem komputera nawet w porze lunchu jest bardzo powszechne, gdyż wiele osób chce w ten sposób przyspieszyć swoją pracę lub zaoszczędzić trochę czasu. Jednocześnie jedząc, pisząc na klawiaturze czy odpowiadając na maile, narażasz się jednak na negatywne skutki oddziaływania pola elektromagnetycznego na Twoje jedzenie.

Posiłki tracą więc swoje wartości odżywcze, a napromieniowanie może prowadzić do takich chorób jak zespól Alzheimera lub zespół Parkinsona. Co więcej, przez takie praktyki, na Twoim miejscu pracy żyje nawet 400 razy więcej bakterii niż w toalecie!

Różnorodne jedzenie

Jedzenie przed komputerem można uznać wręcz za bardziej szkodliwe niż jedzenie przed telewizorem, gdyż oprócz wspólnych efektów ubocznych, takich jak objadanie się i otyłość, to pierwsze może skutkować także większą podatnością na infekcje i alergeny. Zamiast jeść przed komputerem zrób sobie pół godziny przerwy i wyjdź z biura. Twój organizm Ci za to podziękuje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.