Haluksy - co przyniesie ulgę w bólu?
Haluksy to choroba zwyrodnieniowa i problem natury estetycznej objawiający się zniekształceniem dużego palca u stopy. Pod przerośniętą kością palca tworzy się torebka wypełniona płynem.
Badania wskazują, że pojawienie się tego schorzenia jest uwarunkowane genetycznie. Dzieje się tak, ponieważ dziedziczymy sposób chodzenia, który wpływa na tworzenie się haluksów. Jeśli zmagasz się z tym problemem, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak możesz ulżyć sobie w bólu wywołanym tego rodzaju zniekształceniem kości.
1. Odpowiednia dieta
Haluksy są schorzeniem występującym przede wszystkim u kobiet. Utrudniają funkcjonowanie i powodują duży ból oraz trudności w chodzeniu.
Pierwszym krokiem do złagodzenia bólu wywołanego przez haluksy jest włączenie do swojej diety produktów o właściwościach przeciwzapalnych.Staraj się często jeść takie produkty, jak:
- oliwki
- imbir
- jagody
- czosnek
- truskawki
- cebula
2. Rumianek
Jeśli lubisz pić napary ziołowe, koniecznie sięgnij po rumianek, ponieważ ma silne właściwości przeciwzapalne, więc pomaga złagodzić ból.
Pij przynajmniej jedną filiżankę naparu z rumianku dziennie, najlepiej przed pójściem spać.
Rumianek nie tylko zredukuje stan zapalny, lecz także pomoże Ci szybciej zasnąć.
3. Aspiryna
Aspiryna może wywołać reakcję alergiczną, więc zanim zdecydujesz się na jej zastosowanie wykonaj test na skórze.
Jeśli nie masz uczulenia na aspirynę, rozgnieć trzy tabletki i zmieszaj je z odrobiną ciepłej oliwy z oliwek, a następnie wmasuj powstałą mieszankę w obolałe miejsce.
4. Ćwiczenia stóp
Jeśli haluksy dokuczają Ci w środku dnia i szukasz szybkiego rozwiązania, aby pozbyć się bólu, wykonaj proste ćwiczenie:
- Usiądź wygodnie, chwyć duży palec i przez 5 minut poruszaj nim do góry i na dół.
- Możesz również wykonać masaż stóp, używając piłeczki, którą będziesz toczyć stopą po podłodze, do przodu i do tyłu, pozostając nadal w pozycji siedzącej. To ćwiczenie możesz robić nawet przy biurku podczas pracy.
Przeczytaj także: Stopy wzmocnione dzięki tym 8 prostym ćwiczeniom
5. Kąpiel stóp z dodatkiem soli Epsom
Sól Epsom można kupić w niemal każdej aptece lub sklepie z naturalnymi kosmetykami.
- Rozpuść dwie łyżki stołowe soli Epsom w misce ciepłej wody.
- Następnie mocz stopy w tym roztworze przez przynajmniej 20 minut.
- Zabieg wykonuj regularnie, aby zmniejszyć stan zapalny w stopach.
- Po tygodniu możesz zmniejszyć częstotliwość zabiegów do dwóch lub trzech w tygodniu.
6. Olejki eteryczne
Haluksy często wiążą się z odciskami, które nie tylko szpecą stopy, lecz także powodują ból, kiedy ocierają się o wnętrze butów podczas chodzenia.
- Aby zapobiegać powstawaniu odcisków, smaruj haluksy olejkami eterycznymi.
- Najlepsze w tym celu to olejek kokosowy, rumiankowy i lawendowy. Możesz również zastosować oliwę z oliwek.
7. Kurkuma
Kurkuma ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne, dlatego warto wykorzystać ją jako środek łagodzący ból stawów i kości, a także ból wywołany przez haluksy.
Możesz spożywać kurkumę pod postacią naparów lub stosować ją zewnętrznie.
Składniki
- 1 łyżeczka kurkumy w proszku (5 g)
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek (5 g)
Zastosowanie
- Wymieszaj obydwa składniki i nałóż tak powstały lek na haluksy, wykonując przy tym delikatny masaż.
- Zostaw na 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
Może Cię również zainteresuje artykuł: Haluksy – Czy konieczna jest operacja?
Haluksy – jak im zapobiegać?
Jeśli zauważysz nietypowy ból w stopie i podejrzewasz, że to może być haluks, zmień przede wszystkim rodzaj obuwia. Najlepiej jeżeli jak najwcześniej skontaktujesz się ze specjalistą, który będzie w stanie wystawić dokładną diagnozę i wydać stosowne zalecenia.
Lekarz zajmujący się chorobami stóp to podolog.
Oto kilka wskazówek dla osób, które podejrzewają, że tworzą się u nich haluksy:
- Noś wygodne buty. Nawet jeśli nie są modne, pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.
- Staraj się unikać obuwia z wąskimi czubkami, ponieważ Twoja stopa potrzebuje miejsca, żeby było jej wygodnie.
- Noś wkładki ortopedyczne robione na miarę, aby zapewnić stopom lepszą amortyzację.
W przypadku nawracającego bólu stóp pamiętaj, aby przykładać na zmianę zimne i gorące okłady. Pomaga to złagodzić stan zapalny, redukuje ból i wspomaga krążenie krwi w stopach.
Jeżeli masz już haluksy, jedynym sposobem pozbycia się ich jest operacja, dlatego staraj się za wszelką cenę im zapobiegać, szczególnie jeśli ktoś z Twojej rodziny zmagał się już z tym schorzeniem. Pamiętaj także, że wcale nie musisz znosić cierpliwie bólu, jaki wywołują. Skorzystaj z któregoś z podanych przez nas sposobów i postaraj się go złagodzić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Berger, M. R. (1984). Bunions. Orthopaedic Nursing, 3(5), 17–24. https://doi.org/10.1097/00006416-198409000-00003
- Bunion: Strengthening Foot Muscles to Reduce Pain and Improve Mobility. (2016). Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 46(7), 606–606. https://doi.org/10.2519/jospt.2016.0504
- Hart, E. S., Deasla, R. J., & Grottkau, B. E. (2008). Current concepts in the treatment of hallux valgus. Orthopaedic Nursing, 27(5), 274–280. https://doi.org/10.1097/01.NOR.0000337276.17552.1f
- Maroto, M. R., Park, D. K., & Lee, S. (2012). Hallux Valgus (Bunion). In Essential Orthopaedics(pp. 776–780). Elsevier. https://doi.org/10.1016/b978-1-4160-5473-3.00185-4
- Sell, C. (2015). Chemistry of essential oils. In Handbook of Essential Oils: Science, Technology, and Applications, Second Edition (pp. 165–194). CRC Press. https://doi.org/10.1201/b19393
- Chainani-Wu, N. (2003). Safety and Anti-Inflammatory Activity of Curcumin: A Component of Tumeric ( Curcuma longa ) . The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 9(1), 161–168. https://doi.org/10.1089/107555303321223035