Haluksy - Czy konieczna jest operacja?

Haluksy to bardzo uciążliwy problem. Czy wiesz, jak można sobie z nimi poradzić?
Haluksy - Czy konieczna jest operacja?

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Haluksy to bolesny i uciążliwy problem. Wiele osób decyduje się więc na leczenie operacyjne, nie zawsze jednak jest ono rozwiązaniem w pełni adekwatnym i skutecznym. Ból w trakcie i po zabiegu również bywa nie do zniesienia, dlatego też warto rozważyć naturalne sposoby leczenia.

Haluksy to nie tylko problem estetyczny, ale i bardzo bolesna dolegliwość. Wiele osób dotkniętych tą przypadłością nie jest w stanie wytrzymać całego dnia w obuwiu, niezależnie od pozycji, w której pracują czy spędzają większość dnia. Jeśli Ty także jesteś jedną z tych osób, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się więcej o naturalnym leczeniu haluksów.

Haluksy – Jak się ich pozbyć?

Aby pozbyć się haluksów, bez konieczności poddawania się operacji, koniecznie zadbaj o komfort swoich stóp na co dzień. Zacznij od wyboru odpowiedniego obuwia. Buty powinny być lekkie, przewiewne i wygodne. Wybierz taki model, dzięki któremu nie będziesz zwiększać nacisku na newralgiczne miejsca na stopach.

Niewygodne buty a haluksy

Dzięki noszeniu odpowiedniego obuwia, nie będziesz odczuwać ciągłego bólu. Unikaj butów o wąskich noskach i wysokich obcasach. Najlepsze będą oczywiście sandały, ale jeśli potrzebujesz czegoś, co pasować będzie do bardziej formalnego stroju, wybierz buty o szerszych noskach na płaskim obcasie. Co jeszcze możesz zrobić? Oto najzdrowsze nawyki:

Bose stopy

Haluksy to dziedziczna przypadłość, najczęściej dotykająca kobiet. Ma to związek z pewnymi niezdrowymi nawykami, takimi jak wybór niespecjalnie wygodnego czy zdrowego obuwia. Jak odwrócić ten negatywny wpływ? Najlepiej, zawsze gdy to możliwe, chodzić boso. Pomoże Ci to wzmocnić stawy i palce u stóp, jednocześnie unikniesz bólu.

Wykorzystaj letnie ciepłe dni na plaży i choć boso. Takie regularne ćwiczenia to gwarancja uporania się z tą przypadłością.

Ćwiczenia na stopy

Istnieje wiele ćwiczeń idealnych, by pomóc sobie na takie dolegliwości jak haluksy. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia pozwalają ograniczyć rozwój haluksów, a nawet odwrócić zmiany, które już zaszły w stawach.

Najskuteczniejszym ćwiczeniem będzie rozciąganie dużego palca i odpowiednie układanie go względem pozostałych palców. Rozciągaj palce, opierając i naciskając je lekko o podłogę. Ćwicz przez co najmniej 10 sekund, wykonuj 3 serie.

Haluksy

Utrzymuj palce w odpowiedniej pozycji

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia haluksów jest utrzymywanie palców w odpowiedniej pozycji.

Aby to osiągnąć, użyj bandaża do owinięcia stopy w taki sposób, by palce znalazły się w naturalnej pozycji, a jednocześnie odciągnij duży paluch i obwiąż go osobno. Krok po kroku stopa przyzwyczai się do normalnego ułożenia placów, dzięki czemu unikniesz dalszego pogłębiania się dolegliwości.

Pamiętaj, by stosować ten sposób codziennie, a na pewno uda Ci się skutecznie uporać z problemem haluksów. To prosty domowy sposób rehabilitacji, jednak jeśli nie jesteś przekonana, czy dobrze wykonujesz zalecenia, udaj się do lekarza podologa lub fizjoterapeuty.

Czego unikać?

Jeśli cierpisz na haluksy i chcesz pozbyć się ich kompletnie i bez operacji, istnieje pewna lista zasad, których musisz się trzymać. Przede wszystkim musisz unikać wszelkich aktywności, które mogłyby zwiększać obciążenie i pogłębiać deformację stawów i kości. Haluksy to na przykład swego rodzaju choroba zawodowa wśród tancerek, szczególnie baletnic. 

Baletnica a haluksy

Oczywiście stosując tylko odpowiednie nawyki i unikając obciążeń, nie uzyskasz natychmiastowych rezultatów. Z czasem i cierpliwością uda Ci się jednak poprawić swoje samopoczucie, a jednocześnie uniknąć leczenia operacyjnego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.