Krem przeciwzmarszczkowy - poznaj domową recepturę
Praktycznie każdy krem przeciwzmarszczkowy, który możesz znaleźć w sklepie czy drogerii, zawiera duże ilości substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia i mogą wyrządzić wiele szkód Twojej skórze.
Z kolei produkty przeciwzmarszczkowe o naturalnym składzie są o wiele korzystniejsze dla zdrowia Twojej skóry, jednak są też znacznie droższe.
W dzisiejszym artykule chcemy zaprezentować Ci pewną alternatywę i wytłumaczyć, jak przygotować domowy krem przeciwzmarszczkowy z wykorzystaniem tylko i wyłącznie naturalnych produktów.
To zdrowy i ekonomiczny sposób, którym z pewnością zechcesz podzielić się z przyjaciółmi.
Domowy krem przeciwzmarszczkowy a typ skóry
Nasz naturalny krem przeciwzmarszczkowy sprawdzi się zarówno w przypadku skóry suchej, jak i normalnej, skóry dojrzałej czy wrażliwej. Nie jest jednak zalecany osobom o tłustej cerze oraz osobom poniżej 25 roku życia.
Zawiera on wiele substancji odżywczych i doskonale nawilża skórę. Chroni również Twoją twarz przed działaniem wolnych rodników i stymuluje regenerację komórek.
Przyjrzyjmy się więc bliżej składnikom tego naturalnego kosmetyku.
Olej kokosowy
Olejowi kokosowemu, jako prawdopodobnie najzdrowszemu olejowi na świecie, poświęcono już dziesiątki artykułów. Jego niesamowite właściwości zdrowotne oraz kosmetyczne są temat wielu opracowań.
Olej kokosowy działa nawilżająco i łatwo wchłania się w skórę. Dzięki zastosowaniu tego produktu Twoja skóra stanie się jedwabiście gładka, a w dodatku pachnąca!
Nic więc dziwnego, że proponowany przez nas naturalny krem przeciwzmarszczkowy będzie zawierał ten składnik. W zależności od typu skóry do oleju kokosowego dodamy też inne produkty, aby jak najlepiej chronić się przed niechcianymi zmarszczkami.
Wosk pszczeli
Składnik ten jest potrzebny przede wszystkim, aby nasz krem był wystarczająco gęsty.
Sam olej kokosowy zapewnia wystarczającą dawkę substancji odżywczych dla skóry, jednak bez wosku pszczelego krem przeciwzmarszczkowy byłby bardzo podatny na temperatury i topiłby się pod wpływem ciepła.
Dodatkową zaletą wykorzystania wosku pszczelego jest fakt, iż doskonale oczyszcza on skórę z zanieczyszczeń i pomaga pozbyć się zaskórników.
Olejek z dzikiej róży wzbogaci krem przeciwzmarszczkowy
W ostatnich latach odkryto niezwykłe właściwości dzikiej róży, jako środka powstrzymującego przedwczesne starzenie się skóry. Właśnie dlatego nasz krem przeciwzmarszczkowy nie może obejść się bez dodatku olejku z tej rośliny.
Olejek zawiera wiele witamin, kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy, dzięki czemu stymuluje produkcję kolagenu i hamuje powstawanie zmarszczek.
Może być także wykorzystywany do walki z przebarwieniami, suchością skóry, podrażnieniami czy rozstępami. Olejek z dzikiej róży zapewni Twojej skórze młody i zdrowy wygląd.
Możesz też zaaplikować olejek z dzikiej róży bezpośrednio na skórę przed pójściem spać, jednak rano wygodniej jest wykorzystać jego właściwości zawarte w kremie.
Witamina E
Witamina E doskonale działa na skórę, niezależnie od tego czy jest przyjmowana doustnie w kapsułkach czy też aplikowana bezpośrednio na skórę. Co więcej, działa jako środek konserwujący, co stanowi dodatkową zaletę jeśli dodajemy ją do naszego kremu.
Dzięki tej witaminie dostarczamy skórę przeciwutleniaczy, które pomagają nam bronić się przed działaniem wolnych rodników.
Olejki eteryczne
Na koniec nie można zapomnieć także o olejkach eterycznych, które sprawią, że domowy krem przeciwzmarszczkowy będzie jeszcze bardziej skuteczny i aromatyczny. Polecamy zwłaszcza olejek pelargoniowy, o wyjątkowo przyjemnym zapachu i działaniu regenerującym i odświeżającym skórę.
Jak przygotować domowy krem przeciwzmarszczkowy?
Zacznij od umieszczenia w misce poniższych składników:
- 20 ml oleju kokosowego
- 30 ml wosku pszczelego
Umieść miskę w ciepłej wodzie, aby lekko roztopić składniki, jednocześnie mieszaj zawartość szpatułką lub drewnianą łyżką.
Koniecznie zobacz też artykuł: Domowy peeling – kawa i olej kokosowy na rozstępy
Gdy wszystko dokładnie wymieszasz, odsuń miskę od źródła ciepła i od razu dodaj kolejne składniki:
- 5 ml olejku z dzikiej róży
- tyle samo ml witaminy E
- 5 kropel olejku pelargoniowego (opcjonalnie)
- tyle samo olejku różanego (opcjonalnie)
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i pozostaw do ostygnięcia. Domowy krem przeciwzmarszczkowy najlepiej jest przechowywać w lodówce.
Jeśli mieszkasz w ciepłym miejscu lub jakichś względów nie możesz przechowywać kremu w niskiej temperaturze, dodaj o 10 lub 15 ml wosku pszczelego więcej, aby krem przeciwzmarszczkowy był wystarczająco gęsty i zwarty.
Z kolei jeśli preferujesz rzadkie kremy możesz zmniejszyć ilość wosku, za to dodać więcej oleju kokosowego. Nie bój się eksperymentować z proporcjami i składnikami, gdyż istnieje szansa, że znajdziesz najlepszą dla siebie drogę walki ze zmarszczkami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Imágenes por cortesía de mealmakeovermoms y Rahel Jaskow.
- Georgieva, S., Angelov, G., & Boyadzhieva, S. (2014). Concentration of vitamin C and antioxidant activity of rosehip extracts. Journal of Chemical Technology and Metallurgy, 49(5), 451–454.
- Park JE, et al. (2015). Inhibitory effect of rosa multiflora hip extract on UVB-induced skin photoaging in Hs68 fibroblasts. DOI:
10.15230/SCSK.2015.41.4.351 - Valerón-Almazán P, et al. (2015). Evolution of post-surgical scars treated with pure rosehip seed oil. DOI:
10.4236/jcdsa.2015.52019