Dieta zupowa: dlaczego nie jest dobrym sposobem na odchudzanie?

Chociaż dla wielu jest atrakcyjna, ponieważ obiecuje pomoc w odchudzaniu, prawda jest taka, że ​​dieta zupowa szkodzi zdrowiu. Wyjaśniamy, dlaczego należy jej unikać.
Dieta zupowa: dlaczego nie jest dobrym sposobem na odchudzanie?

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2023

Dieta zupowa nie jest dobrą opcją na odchudzanie, mimo że wielu guru twierdzi, że jest skuteczna. To bardzo restrykcyjna dieta, która zwiększa ryzyko wystąpienia deficytów, a nawet może zagrozić ogólnemu zdrowiu.

Aby schudnąć, nie należy się głodzić ani eliminować całych grup żywności, ale raczej promować dobre nawyki i dostosowywać spożycie do swoich potrzeb. I chociaż restrykcyjne plany dietetyczne działają na krótką metę, ich skutki odwrotne do zamierzonych stanowią wystarczający powód, aby ich unikać. Poniżej powiemy więcej na ten temat.

Na czym polega dieta zupowa?

Dieta zupowa to metoda dietetyczna, w której można spożywać wyłącznie zupy. Często robi się je z żywności pochodzenia roślinnego; mogą jednak zawierać kawałki chudego mięsa i oleju.

Jej głównym celem jest szybka utrata wagi. Zwolennicy twierdzą, że w ciągu tygodnia można stracić od 3 do 8 kilogramów masy ciała. Oczywiście jest to pierwszy znak ostrzegawczy wskazujący na niebezpieczeństwo tej diety.

Ponieważ dieta zupowa jest agresywna i restrykcyjna, osoby, które jej przestrzegają, narażają się na skutki uboczne, od łagodnych do ciężkich. Na szczęście nie przedłużają się w perspektywie średnioterminowej, ponieważ szybko pojawia się uczucie głodu i chęć jedzenia, które skutecznie osłabiają przestrzeganie zaleceń.

Istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo i rozwoju chronicznych patologii podczas stosowania tego typu diet.

Dieta zupy.
Opieranie diety wyłącznie na zupach jest niebezpieczne, ponieważ prowadzi do deficytów żywieniowych.

Główne wady

Ponieważ zupy są zwykle przygotowywane wyłącznie z warzyw, dieta zupowa jest uboga w białko. W przypadku braku tego ważnego makroskładnika odżywczego organizm zaczyna stopniowo tracić beztłuszczową masę ciała z powodu katabolizmu.

Aby utrzymać masę mięśniową, konieczne jest skonsolidowane spożycie co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała u osób prowadzących siedzący tryb życia. Tak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Annals of Nutrition & Metabolism .

Z drugiej strony dieta zupowa nie spełnia również wymagań dotyczących tłuszczu. To też stanowi problem, ponieważ taka sytuacja grozi zwiększaniem wewnętrznego stanu zapalnego. To z kolei podnosi ryzyko wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych, chorób układu pokarmowego i zaburzeń hormonalnych.

Na przykład u mężczyzn dowody sugerują, że spożywanie niewielkiej ilości nasyconych lipidów obniża produkcję testosteronu.

Nie należy ponadto ignorować faktu, że zasoby mikroelementów zmniejszają się z powodu ograniczonego charakteru tej diety. Redukcja witamin A, E, C i D wpływa na układ odpornościowy i zwiększa ryzyko infekcji i chorób.

Skutki uboczne diety zupowej

Kiedy proponuje się dietę tak restrykcyjną jak dieta zupowa, często występuje efekt jo-jo. Nie można jej stosować dłużej niż tydzień lub dwa, ponieważ ograniczenie kaloryczne i żywieniowe zaczyna objawiać się problemami zdrowotnymi.

W rzeczywistości już stosowanie diety przez kilka dni źle wpłynie na metabolizm. Z tego powodu, gdy po zakończeniu diety zupowej, ludzie często decydują się na sposób odżywiania, która jest jeszcze gorszy niż pierwotny. W konsekwencji masa tłuszczowa zostaje odzyskana w krótkim czasie, a nawet w większych ilościach.

Oprócz tego mogą wystąpić poważne komplikacje, jeśli przedłuża się ten styl żywienia w czasie. Jedną z najczęstszych jest anemia spowodowana niedoborem żelaza lub witaminy B12. Ta ostatnia występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego konieczne jest dostarczenie żywności, która zaspokoi potrzeby człowieka w tym zakresie.

Wreszcie płynne diety, takie jak ta, zwykle powodują brak równowagi elektrolitowej. Mogą wystąpić sytuacje niedoboru sodu lub potasu. W przypadku sodu niedostateczna ilość może powodować hiponatremię.

Inne działania niepożądane są następujące:

  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Trudności z koncentracją
  • Półomdlenia
Efekty diety zupowej.
Dieta zupowa jest bardzo restrykcyjna pod względem składników odżywczych i kalorii oraz może powodować stan zmęczenia i osłabienia.

Dieta zupowa jest naprawdę niebezpieczna

Krótko mówiąc, dieta zupowa z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Chcąc schudnąć, lepiej wybrać inne warianty, które łączą optymalne spożycie składników odżywczych z rutynowymi ćwiczeniami.

Oczywiste jest, że aby osiągnąć cel zrzucenia wagi, należy przestrzegać deficytu kalorii, ale nie może on być nadmierny. W przeciwnym razie nie będzie trwałych efektów w perspektywie średnio- i długoterminowej. Nie wspominając o tym, że nagłe zmiany w składzie ciała zmienią funkcje metaboliczne i zwiększą ryzyko chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roberts DC. Quick weight loss: sorting fad from fact. Med J Aust. 2001 Dec 3-17;175(11-12):637-40. doi: 10.5694/j.1326-5377.2001.tb143759.x. PMID: 11837873.
  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, et al. Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi:10.1159/000499374
  • Whittaker J, Wu K. Low-fat diets and testosterone in men: Systematic review and meta-analysis of intervention studies. J Steroid Biochem Mol Biol. 2021;210:105878. doi:10.1016/j.jsbmb.2021.105878
  • Mitra S, Paul S, Roy S, Sutradhar H, Bin Emran T, Nainu F, Khandaker MU, Almalki M, Wilairatana P, Mubarak MS. Exploring the Immune-Boosting Functions of Vitamins and Minerals as Nutritional Food Bioactive Compounds: A Comprehensive Review. Molecules. 2022 Jan 16;27(2):555. doi: 10.3390/molecules27020555. PMID: 35056870; PMCID: PMC8779769.
  • Blomain ES, Dirhan DA, Valentino MA, Kim GW, Waldman SA. Mechanisms of Weight Regain following Weight Loss. ISRN Obes. 2013 Apr 16;2013:210524. doi: 10.1155/2013/210524. PMID: 24533218; PMCID: PMC3901982.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.