Dieta wegetariańska dla dzieci: zalety i wady

Jeśli Twoje dziecko zdecydowało się na dietę wegetariańską, powinieneś wiedzieć, jak stosować ją prawidłowo oraz jakie są jej korzyści i wady, o których warto wiedzieć.
Dieta wegetariańska dla dzieci: zalety i wady
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2022

Argentyńskie Towarzystwo Pediatryczne zwraca uwagę, że wraz ze wzrostem popularności wegetarianizmu wzrosło również stosowanie diety wegetariańskiej u dzieci. Może to mieć wiele przyczyn, między innymi promowanie lepszego zdrowia, oszczędzanie pieniędzy, szacunek dla zwierząt lub motywy religijne.

Ważne jest, aby rodzice wzięli pod uwagę zarówno rodzaj diety, jak i wiek dziecka, aby uniknąć braku równowagi żywieniowej.

W tym sensie różne towarzystwa pediatryczne na całym świecie sugerują, że należy dołożyć starań, aby edukować rodziców w zakresie opieki, monitorowania i kontroli, które należy podjąć w tego typu podejściu żywieniowym w młodym wieku.

Dieta wegetariańska dla dzieci

Aby ocenić wpływ diety wegetariańskiej na dzieci, należy rozważyć różne metody. To, czy uwzględnić żywność pochodzenia zwierzęcego, wpływa na spożycie niektórych niezbędnych składników odżywczych, a istnieje wiele różnych odmian diety wegetariańskiej, w tym:

 • Ovo-laktowegetarianie mogą spożywać jajka, mleko i produkty mleczne.
 • Laktowegetarianie mogą spożywać mleko i produkty mleczne.
 • Wegetarianie Ovo mogą spożywać wyłącznie jajka i pochodne jaj jako żywność pochodzenia zwierzęcego.
 • Surowi wegetarianie lub weganie, którzy stosują wyłącznie żywność pochodzenia roślinnego. Bardziej rygorystyczny typ wegetarianizmu stosują na przykład fruktarianie.

Mniej surowe formy wegetarianizmu czasami obejmują żywność pochodzenia zwierzęcego, taką jak mięso, drób i ryby. Są to semi-wegetarianie i flexi-wegetarianie lub fleksitarianie.

Amerykańska Akademia Pediatrii komentuje, że pomimo ograniczonych dowodów na wzrost dzieci stosujących dietę wegetariańską, pediatra powinien ocenić rodzaj modalności, którą rodzice chcą zastosować. Zatem im bardziej rygorystyczna dieta, tym bardziej dziecko będzie podatne na niedobory żywieniowe.

Badanie przeprowadzone przez Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne wykazało, że 2% młodych Amerykanów w wieku od 6 do 17 lat stosuje diety wegetariańskie. Zespół specjalistów doszedł do wniosku, że przy dobrym planowaniu i zwracaniu uwagi na określone składniki odżywcze zdrową dietę można utrzymać na każdym etapie wzrostu.

Z kolei Amerykańska Akademia Pediatrii i Niemieckie Towarzystwo Żywienia nie zalecają ścisłej diety wegetariańskiej w dzieciństwie.

Zapiekane warzywa. Dieta wegetariańska dla dzieci.
Diety wegetariańskie ograniczają spożycie niektórych składników odżywczych. Pediatra powinien ocenić każdą indywidualną sytuację z dziećmi i ich rodzicami.

Dieta wegetariańska dla dzieci – zalety

Magazyn The American Dietetic Association donosi, że istnieje pozytywny związek między dietą wegetariańską lub wegańską a zdrowiem w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Rzućmy okiem na niektóre zalety.

Kontrola cholesterolu

Badanie przeprowadzone przez McCarty’ego potwierdziło, że białka roślinne, takie jak soja, promują mechanizmy regulujące syntezę cholesterolu i receptory LDL, czyli złego cholesterolu.

Dlatego wegetariańskie dzieci mają zwykle niższe wartości całkowitego cholesterolu we krwi. Zwykle mają też zdrowszą wagę w stosunku do wzrostu niż dzieci jedzące mięso.

Dłuższe życie

Przegląd wegetarianizmu u dzieci wykazał, że zdrowe odżywianie we wczesnym wieku może wydłużyć oczekiwaną długość życia poprzez zapobieganie niektórym chorobom.

Ponadto wegetarianie z czasem przyjmują lepszy styl życia, na przykład nie palą, nie piją napojów alkoholowych, zwiększają aktywność fizyczną i jedzą w sposób umiarkowany.

Może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym

Leitzman podkreśla, że diety wegetariańskie przynoszą ogromne korzyści w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób, które biorą swój początek w dzieciństwie. Należą do nich między innymi choroby układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie, choroba uchyłkowa, otyłość, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów i niektóre rodzaje raka.

Stowarzyszenia ekspertów zgadzają się również, że diety wegetariańskie stosowane od dzieciństwa mogą obniżyć wskaźnik masy ciała, śmiertelność z powodu chorób serca i poziom cholesterolu.

Źródło fitochemikaliów

Roberta Larson’s Food and Nutrition Guide wskazuje, że warzywa są głównym źródłem związków bioaktywnych lub fitochemikaliów o uznanych korzyściach zdrowotnych, takich jak beta-karoten, antocyjany, polifenole, witamina C i błonnik.

Dlatego, gdy u dzieci stosuje się dietę wegetariańską, spożywają one  również więcej żywności funkcjonalnej, która zapobiega chorobom w wieku dorosłym.

Zachęca do zdrowszego odżywiania się

Diety wegetariańskie u dzieci dostarczają błonnika, węglowodanów złożonych, folianów, karotenoidów, witamin i składników mineralnych potrzebnych organizmowi. Tymczasem surowi wegetarianie ograniczają również spożycie tłuszczów nasyconych, cholesterolu i białek zwierzęcych, co jest związane z rozwojem chorób.

Jak wyjaśniono w meksykańskiej Ustawie Pediatrycznej, owoce i warzywa są częste we wszystkich przetworach wegetariańskich i mieszczą się w międzynarodowych zaleceniach dotyczących zachowania dobrego zdrowia przez całe życie.

Jednak różne towarzystwa naukowe i akademie żywienia oraz dietetycy nalegają, aby dieta wegetariańska dla dzieci i młodzieży była dobrze zaplanowana. Tylko dzięki temu uda się całkowicie pokryć ich potrzeby żywieniowe.

Korzyści dla środowiska

Oprócz korzyści zdrowotnych, czasopismo Public Health Nutrition stwierdziło, że zastąpienie mięsa fasolą zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

Według zespołu ekspertów wyprodukowanie 1 kilograma białka z fasoli wymaga 10 razy mniej wody, 18 razy mniej gleby, 12 razy mniej nawozów, 10 razy mniej pestycydów i 9 razy mniej paliwa niż wyprodukowanie 1 kilograma białka z wołowiny. Ponadto czerwone mięso generuje od 5 do 6 razy więcej odpadów niż białe mięso i jajka.

Wady diety wegetariańskiej u dzieci

Kiedy dieta wegetariańska nie jest kontrolowana, mogą wystąpić pewne niedobory lub nadmiary. Przyjrzyjmy się bliżej.

Nadmierne spożycie energii

W dietach ovo-lakto-wegetariańskich spożywana energia pochodzi z tłuszczów nasyconych zawartych w jajach, pełnym mleku i produktach mlecznych. Rafinowane zboża i produkty pochodne, takie jak między innymi tortille, makarony, chleb i ryż, również dostarczają wielu kalorii ze skrobi.

Pojemność żołądka

Pojemność objętościowa żołądków dzieci jest ograniczona. Ścisłe diety wegetariańskie wymagają dużej ilości żywności o niskiej gęstości energetycznej, aby zaspokoić ich wymagania żywieniowe.

Truesdell i Acosta zwracają uwagę, że dieta wegetariańska u dzieci, jeśli nie jest dobrze zaplanowana, może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, które wpływają na ich wzrost.

Nadmiary i niedobory w dietach wegetariańskich

Ścisłe diety wegetariańskie mogą utrzymać dobre zdrowie u dorosłych, ale nie zawsze u dzieci. Na przykład w przeglądzie Janet Hunt zwrócono uwagę, że nadmierne spożycie błonnika może wzrosnąć dwukrotnie w stosunku do spożycia zalecanego dla dzieci.

Jaki jest rezultat? Niektóre minerały, takie jak żelazo i cynk, które są niezbędne do wzrostu, są zatrzymywane przez błonnik, który utrudnia ich wchłanianie.

Jak wyjaśnia Zuñiga, podobne działanie do błonnika występuje w przypadku fitynianów, rodzaju soli, która magazynuje fosfor w warzywach. Zatrzymuje i zapobiega wchłanianiu niezbędnych mikroelementów, takich jak cynk, wapń i magnez.

Z drugiej strony białka występujące w dietach wegańskich są gorszej jakości i mniej biodostępne niż te pochodzenia zwierzęcego. To samo dotyczy minerałów, witaminy A, witaminy D i witaminy B12.

Dziecko, które nie akceptuje diety wegetariańskiej
Akceptacja przez dziecko potraw wegetariańskich to kolejny czynnik, który zawsze należy brać pod uwagę.

Wskaźniki antropometryczne

Niektóre badania pokazują, że wegetariańskie dzieci poniżej 5 roku życia mają wskaźniki antropometryczne (waga i wzrost) poniżej średniej populacji ogólnej.

Zapobieganie niedoborom żywieniowym

Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii wydało szereg zaleceń, aby uniknąć niedoborów żywieniowych u dzieci stosujących diety wegetariańskie, oprócz informowania rodziców o składnikach odżywczych, które powinni suplementować.

Oto niektóre wskazówki:

 • Skontaktuj się z pediatrą, aby ocenić ogólny stan dziecka i ustalić, czy dieta wegetariańska jest odpowiednia.
 • Włącz szeroką gamę roślinnych pokarmów białkowych i łącz je ze sobą. Na przykład upewnij się, że zawiera rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
 • Zaleca się spożywanie pokarmów będących źródłem żelaza niehemowego wraz z pokarmami będącymi źródłem witaminy C w celu zwiększenia jej wchłaniania.
 • Używaj soli jodowanej, niektórych pochodnych zboża i wodorostów jako źródła jodu.
 • Diety wegetariańskie są ubogie w witaminę B12, dlatego powinny być uzupełniane doustnie, przynajmniej w tygodniowej dawce.
 • Promuj spożywanie produktów pełnoziarnistych, napojów roślinnych wzbogaconych w wapń, tofu i nasion słonecznika.
 • Spożywaj pokarmy wzbogacone w witaminę D i zapewniaj codzienną dobrą kąpiel słoneczną.

Dieta wegetariańska u dzieci będzie odpowiednia, o ile będzie zgodna z zaleceniami lekarzy specjalistów. Zaplanowanie i stosowanie niezbędnych suplementów zagwarantuje dobry wzrost i rozwój dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Comité Nacional de Nutrición. Dietas vegetarianas en la infancia. Arch Argent Pediatr 2020; 118(4):S130-S141
 • Agnoli C, Baroni L, Bertini I, Ciappellano S, Fabbri A, Papa M, Pellegrini N, Sbarbati R, Scarino ML, Siani V, Sieri S. Position paper on vegetarian diets from the working group of the Italian Society of Human Nutrition. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2017 Dec;27(12):1037-1052.
 • Healthychildren.org. Caring for Your School-Age Child: Ages 5 to 12 (Copyright © 2004 American Academy of Pediatrics). 2015. Disponible en: https://www.healthychildren.org/Spanish/agesstages/gradeschool/nutrition/Paginas/Vegetartian-Diet-for Children.aspx?gclid=Cj0KCQjw0caCBhCIARIsAGAfuMxquQ0GX7JgQmbY2nYTl uZ5EAS_ZI9Z6tEHc7MSHt6ngthc2hNlRYaAlq4EALw_wcB.
 • Richter M, Boeing H, Grunewald-Funk D, Heseker H. Vegan diet. Ernahrungs Umschau. 2016; 63(4):92-102.
 • American Academy of Pediatrics Committee on Nutrition. Pediatric Nutrition Handbook. 6th ed. Illinois: American Academy of Pediatrics; 2008.
 • Messina V, Reed Mangels A. Consideration in planning vegan diets: Children. J Am Diet Assoc 2001;101:661-9.
 • McCarty MF. Vegan proteins may reduce risk of cancer, obesity, and cardiovascular disease by promoting increased glucagon activity. Med Hypotheses. 1999 Dec;53(6):459-85.
 • Dunham L, Kollar LM. Vegetarian eating for children and adolescents. J Pediatr Health Care. 2006 Jan-Feb;20(1):27-34.
 • Leitzman C. Vegetarian Diets: what are the advantages?. Forum Nutr 2005;57:147-56
 • Larson RD, Complete food and nutrition guide. American Dietetic Association. Printed in the United States of America 2002;pp 498-508
 • Hunt JR. Bioavailability of iron, zinc, and other trace minerals from vegetarian diets. Am J Clin Nutr. 2003 Sep;78(3 Suppl):633S-639S.
 • Zuñiga, A., Pasquetti, A., Melendez, G. Micronutrientes en vegetarianos. Revista de Endocrinología y Nutrición 2005;13(1)January-September. 33-38.
 • Truesdell DD, Acosta PB. Feeding the vegan infant and child. J Am Diet Assoc. 1985 Jul;85(7):837-40.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.