Reumatoidalne zapalenie stawów - zastosowanie bazylii

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba ograniczająca możliwość poruszania się. Jak może pomóc stosowanie zioła, jakim jest bazylia?
Reumatoidalne zapalenie stawów - zastosowanie bazylii

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną, która atakuje głównie stawy, wywołując w nich silny ból i sztywność. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale można ją leczyć za pomocą leków, operacji oraz zmian stylu życia i diety.

Ponadto spożywanie pokarmów i leków ziołowych może pomóc w radzeniu sobie z niektórymi objawami. Wśród nich bazylia wyróżnia się swoimi zaletami w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Oczywiście zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu i nigdy nie przestawaj zażywać leków wskazanych przez profesjonalistów.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się bólem i stanem zapalnym w wyniku ataku wytworzonego na stawie. Z biegiem czasu stawy są coraz bardziej dotknięte, a nawet mogą cierpieć z powodu deformacji.

Na początku najbardziej dotknięte stawy są w palcach rąk i nóg. Później może rozciągać się na nadgarstki, kostki, łokcie, biodra i ramiona. Może pojawić się w dowolnym momencie życia, chociaż zwykle pojawia się częściej w średnim wieku. Zwykle objawia się rzutami, więc jej objawy mogą mieć różną intensywność, a nawet pojawiać się i zanikać.

Główne leczenie tej dolegliwości polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, które zmniejszają odpowiedź immunologiczną i ból. Istnieją jednak pewne środki o właściwościach przeciwzapalnych, które można stosować wraz ze zwykłym leczeniem, aby zmniejszyć dyskomfort.

Korzyści z bazylii w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Bazylia to zioło wykorzystywane głównie do celów kulinarnych. Należy jednak zaznaczyć, że posiada właściwości lecznicze znane od czasów starożytnych, głównie w medycynie tradycyjnej (takiej jak chińska czy ajurweda).

Wśród jego właściwości wyróżniają się właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz wpływ olejków eterycznych. To działanie przeciwzapalne zostało przebadane pod kątem korzyści w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Tak więc istnieją różne sposoby spożywania i używania tej rośliny w celu złagodzenia bólu wywołanego przez chorobę.

Różne zastosowania bazylii w reumatoidalnym zapaleniu stawów

1. Olejek bazyliowy

Olejki eteryczne niektórych roślin mogą być stosowane do łagodzenia różnych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów: bólu, tkliwości, obrzęku lub sztywności. Wstępne dowody przemawiają za takim użyciem bazylii, chociaż w tej chwili badania są ograniczone.

Aby cieszyć się tymi korzyściami, najlepiej stosować miejscowo olejek eteryczny. Aby to zrobić, konieczne jest rozcieńczenie go w innym oleju nośnikowym, migdałowym, oliwkowym lub kokosowym. Wszystkie olejki eteryczne są bardzo silne i mogą powodować podrażnienia, jeśli są stosowane bezpośrednio.

Wskazane jest również wykonanie małego testu tolerancji na niewielkim obszarze skóry. Jeśli nie występują objawy reakcji alergicznej, mieszanką z olejkiem bazyliowym można wmasować dotknięte obszary.

2. Koktajl bazyliowy

Zielony koktajl
Koktajle pozwalają łączyć bazylię z wieloma innymi elementami roślinnymi, takimi jak owoce czy warzywa.

Bazylia w połączeniu z innymi ziołami i owocami, w koktajlach lub sokach, jest również doskonałym wyborem dla korzyści w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Przepis na zrobienie tego smoothie jest bardzo prosty. Możesz go przygotować w domu w dowolnym momencie, używając zaledwie kilku składników.

Powiemy Ci , jak to zrobić:

Składniki:

 • 500 mililitrów naparu z bazylii (2 szklanki)
 • 4 obrane pomarańcze
 • 3 łodygi selera
 • 1 kawałek imbiru

Jak to zrobić:

 1. Najpierw umieść wszystkie składniki w blenderze lub robocie kuchennym.
 2. Miksuj, aż będzie dobrze wymieszany.
 3. Następnie pozostaw koktajl na noc w lodówce.
 4. Wypij szklankę tego shake’a rano i kolejną wieczorem.

3. Herbata bazyliowa lub napar z bazylii

Napar z bazylii
Napar wykorzystuje olejki eteryczne bazylii o potencjalnie korzystnym działaniu.

Bazylia przygotowana jako herbata lub napar może atakować objawy zapalenia stawów i im zapobiegać. Dzieje się tak, ponieważ w tej herbacie pozyskiwana jest ważna część olejków eterycznych. Wszystkie zawierają zdecydowaną większość korzyści dla reumatoidalnego zapalenia stawów.

Każdy napar należy przygotować w następujący sposób:

 1. W przypadku profilaktyki i wzmocnienia układu odpornościowego: 1 łyżka suszonych liści bazylii na szklankę wody lub 4-5 świeżych liści.
 2. Do zwalczania dolegliwości spowodowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów w terapii leczniczej: 2 łyżki suszonych liści bazylii lub około 10 świeżych liści.
 3. Pij 1 lub 2 filiżanki dziennie.

4. Olejek bazyliowy

Wytwarzanie olejku bazyliowego to kolejny przydatny sposób na wykorzystanie leczniczych właściwości tego zioła, ponieważ koncentruje się on na jego olejkach eterycznych dla większych korzyści. Jest to proste, jak wyjaśniono poniżej:

Składniki:

 • 800 mililitrów oliwy z oliwek
 • 30 świeżych liści bazylii
 • 2 łyżeczki wody

Jak to zrobić:

 1. Najpierw pokrój 30 listków bazylii na małe kawałki i umieść je w szklance lub misce.
 2. Następnie dodaj dwie łyżeczki wody i przykryj szklankę dowolnym papierem do pakowania.
 3. Pozostaw na 30 minut.
 4. Następnie zdejmij na chwilę papier i dodaj oliwę z oliwek.
 5. Następnie ponownie przykryj pojemnik i przechowuj w chłodnym miejscu przez 10 dni.
 6. Co 2 dni wstrząśnij pojemnikiem, aby wymieszać smaki oliwy i bazylii.
 7. Po 10 dniach umieścić w szklanym pojemniku lub butelce.
 8. Ten lek może pomóc osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów wykorzystać ten olej w posiłkach, sałatkach lub zupach.

5. Sałatka z bazylią na reumatoidalne zapalenie stawów

Bazylia jest doskonałym składnikiem, który sprawia, że Twoje jedzenie jest zdrowsze i świeższe. Ostatnim sposobem wykorzystania bazylii w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów może być przygotowanie pysznych sałatek. W ten sposób możesz również skorzystać z dobrodziejstw zbilansowanej diety.

Bardzo pożywna i polecana sałatka może zawierać:

Składniki:

 • 4 pomidory
 • 350 gram startego sera mozzarella
 • 4 łyżki oleju bazyliowego
 • Zmielony czarny pieprz
 • 10 listków bazylii pokrojonych w paski

Jak to zrobić:

 1. Najpierw pokrój pomidory w cienkie plasterki i umieść je w misce.
 2. Następnie dodaj łyżkę oleju bazyliowego i posyp do smaku czarnym pieprzem.
 3. Następnie na pomidory dodać ser mozzarella i pokrojoną w paski bazylię.
 4. Wszystko wymieszaj i podawaj.

Na reumatoidalne zapalenie stawów stosuj bazylię

Jak widzieliście w tym artykule, istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania bazylii w celu złagodzenia niektórych z najczęstszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Spożywanie tej rośliny jest ogólnie bezpieczne, zwłaszcza jeśli jest stosowana w żywności.

Jednak dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać stosowania olejku eterycznego i naparów. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek poważnej choroby lub po leczeniu farmakologicznym najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwych interakcji.

Ważne jest również, aby dodać trochę aktywności aerobowej dostosowanej do wieku i kondycji fizycznej osoby. Na koniec należy wspomnieć, że choroby tego typu można leczyć w sposób naturalny, ale nie zaniedbując przepisanego leczenia i wizyt u lekarza specjalisty.

To może Cię zainteresować ...
Odkryj, jakie są najlepsze naturalne środki przeciwzapalne
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Odkryj, jakie są najlepsze naturalne środki przeciwzapalne

Jeśli szukasz naturalnej alternatywy dla zmniejszenia wzdęć, czytaj dalej i poznaj najlepsze naturalne środki przeciwzapalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Anna Sanés el Josep Lluis Berdonces, P., (n.d.). PLANTAS MEDICINALES. Retrieved from http://ca.codigi.cat/upload/apartat/plantas-2.pdf.
 • Li H, Ge Y, et al. Evaluation of the chemical composition antioxidant and anti-inflammatory activities of distillate and residue fractions of sweet basil essential oil. Journal of Food Science and Technology. Junio 2017. 54 (7): 1882-1890.
 • Mayo Clinic. Artritis reumatoide. Julio 2021.
 • Sánchez ovín, E., Leal López, I. M., Fuentes Hernández, L., & Rodríguez Ferrada, C. A.(2000). Estudio farmacognóstico de ocimum basilicum l. (albahaca blanca). Revista Cubana de Farmacia (Vol. 34). [Centro Nacional de Información de Ciencias Médicas.]. Retrieved from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75152000000300006

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.